KOSGEB Kredi

Devlet Memurları KOSGEB’den Nasıl Faydalanır? (İşte Yanıt)Devlet Memurları KOSGEB’den Nasıl Faydalanır? (İşte Yanıt)

KOSGEB Kredi olarak sorulan sorulara cevaplamak amacı ile Devlet memurları KOSGEB den nasıl faydalanabilir, sorusunu cevaplamak ile devam ediyoruz. 657 tabi devlet memurları KOSGEB ‘den faydalanabilir mi? Şayet faydalanabilirler ise nasıl faydalana bilmektedirler? işte memurlar tarafından en çok merak edilen o sorunun kesin ve net olarak cevabı!

Memurlar KOSGEB ‘den nasıl faydalanır

Bilindiği üzere 657 tabi devlet memurları hiç bir ticari faaliyeti düzenleyemez, parçası olamaz. KOSGEB ise iş yeri açmak isteyenlere halk arasından KOSGEB kursları yani ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” ve sonrasında yaptıkları giderleri karşılamaları içinde ” Girişimcilik Destek Programı ” kurmuştur. Girişimcilik Destek Programından faydalanmak isteyen tüm girişimcilerin mutlaka Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alması gerekmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine 657 tabi devlet memurları katılabilir ama ancak yine 6657 tabi oldukları için emekli olmadan iş yerlerini açamazlar. Memur dahi olmasalar KOSGEB’in vermiş olduğu bu destekten istifade edecek olan yeni girişimcinin mutlaka herhangi bir yerde çalışmıyor olması gerekmektedir.!

Memurların KOSGEB ile bilmesi gerekenler!

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında almış olduğunuz sertifikanın herhangi bir süresi bulunmamaktadır. Devlet memurları KOSGEB den nasıl faydalanır konusu şöyle toparlamak gerekir ise memuriyet halinde aldığınız Girişimcilik Destek Programı için ön şart olan kurs bitirme belgesini memuriyet sonrasında kullanabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken bir diğer konuda başvuru yapacağınız zaman Girişimcilik Destek Programın şartlarının hala günümüzdeki gibi aynı olup olmamasıdır. Kanunlarda herhangi bir değişiklik olması halinde şartlar değişiklilik gösterebilir.

Ama illaki bir işletmeyi KOSGEB destekleri ile kurmak istiyorsanız ve evli iseniz bunu eşinizin üstünden çok rahatlık ile sağlaya bilirsiniz. Üstelik KOSGEB bayanlara, erkek girişimcilere göre çok daha fazla imkan sağlamaktadır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Nasıl Başvururum

Memurlar arkadaşlar Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne Türkiye sınırları içinde istedikleri ilden başvuruda bulunabilirler. İllaki nüfus kayıtlarının olduğu illerden bu eğitimlere katılacaklar diye bir şart kesinlik ile yoktur. Eğitim başvurularında kesinlik ile memurlar öncelik hakkı verilmez. Tüm yeni girişimciler Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sınav Soruları da vermiş oldukları cevapların doğruluk çoğunluğuna göre öncelik hakkına sahiplerdir. Eğitim başvurularını ister  https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresinden il seçimi yaparak açılan sayfadaki kurumlara doğrudan şahsen müracaatlar ile yapabilirler. İsterlerse de e-Devlet üzerinden başvuru formunu doldurmak kaydı ile ön başvurularını rahatlık ile oluşturabilmektedirler.

Başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken 2 önemli konu hakkında bilgilendirme yapmam gerekirse. Çalışıyor olmanız durumunda İŞKUR tarafından düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılım gösterme hakkınız yoktur. Ayrıca e-Devlet üzerinden yapılacak girişimcilik eğitimi başvurularında mutlaka sistemde yer alan İLETİŞİM BİLGİLERİ doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Aksi taktirde doğrudan girişimcilik eğitimi başvuru formuna erişim gösteremezsiniz.

Sizlerin girişimcilik eğitimi sonrasında KOSGEB hibe ‘lerine ulaşabilmek için izlemeniz gereken yol haritasını bir PDF formatın da bir araya getirdik. Bu yol haritasını inceleyerek, kurumun desteğini alabilmek için ne gibi aşamalardan geçeceğinizi, ayrıca ne gibi evraklara ihtiyacınız olduğunu göre bilirsiniz. Lütfen başvuru kılavuzunu inceleyiniz.!

"Devlet Memurları KOSGEB’den Nasıl Faydalanır? (İşte Yanıt)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Memurları KOSGEB’den Nasıl Faydalanır? (İşte Yanıt)" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net