Devlet hibe destekli traktör kredisi en az yüzde 70 destek

Devlet hibe destekli traktör kredisi en az yüzde 70 destek
2 Mart 2016 tarihinde eklendi, 17.079 kez okundu.


Çiftçilikte en çok ihtiyaç duyulan tarım aracı kesinlik ile traktördür. İster çiftçimiz hayvancılık ile uğraşsın isterse sadece örtü üstü yada altı tarım ile uğraşsın mutlaka ufak yada büyük bir traktöre ihtiyacı vardır. Kimi çiftçilerimiz için bu traktör sayısı bazen 2 hatta 3 taneye kadar çıkmaktadır. Yardımcı aletleri ile her türlü açık ve kapalı alan ihtiyaçları karşılan bu makineleri %70 varan hibe ile alabileceğiniz gibi 2019 yılında faizsiz kredi olanakları ile de sahip olabilirsiniz. İster sıfır ister ikinci el, ister çift çeker ister tek çeker olsun marka ve model fark etmeksizin en avantajlı şekilde traktör almak isteyen çiftçilerimize sağlanan bu avantajın şartları da üstelik çok basit.

Devlet hibe destekli traktör kredisi nasıl alınır ?

Şunu ilk baştan belirtmem gerekir ise kesinlik ile Cumhuriyet tarihinde sıfır alınacak olan traktörün %100 kısmına hibe verilmemiştir. Sadece hibe olarak alınacak olan tarım makinelerinin belli bir miktarına kadar sağlanmıştır. Bu oran kurumlara göre maksimum olarak %70 kadar çıkmakta yada belli miktarlarda sağlanmaktadır. Ayrıca hibe olanakları çoğunluk ile iş makinelerinde yerli üretimlere sağlanır ve belli illere verilir. Yani yurt dışından ithal edilen yabancı traktör markalarına ve ihtiyaç duyulmayan illere iseniz üzülerek söylemem gerekirse hibe alamazsınız.

Hibe verilen traktör markaları;

 • ERKUNT tarım tarafından üretilen: Nimet, Bereket, Kudret ve Servet modelleri. ( Kampanyalar: http://www.erkunttraktor.com.tr/ )
 • TÜMOSAN
 • MOTOSAN
 • BAŞAK
 • HEMA
 • HATTAT Tarım: Üniversal, Hattat ve Valtra
 • Yağmur ve Valpadana
 • Uzel traktör: Massey ferguson
 • Trakmak: New Holland ve CASE IH
 • ESTRAK: Farmtrac
 • Karacabey
 • BOZOKTRAKTÖR: Tafe traktör markasını üretiyor.

Bu markların arasında bahçe tipi traktörlerinde olduğunun hatırlatmak isterim.

Devlet hibe tarım makineleri destekleri olan iller

Devlet hibe olarak tarım makinelerini vermeyi belirlediği illere alınacak olan tarım makinesinin %70 sini ödemektedir. Bunu IPARD-2 programı kapsamında sadece aşağıdaki illerdeki çiftçilerimizin oluşturdukları projelerin onay alması kapsamında sağlamaktadır.

Amasya, Balıkesir, Afyon, Diyarbakır, Erzurum, Çorum, Isparta, Kahramanmaraş, Hayat, Kar, Malatya, Konya, Samsun, Ordu, Şanlıurfa, Sivas, Trabzon, Tokat, Ağrı, Aksaray, Van, Yozgat, Ardahan, Aydın, Ankara, Bursa, Çanakkale, Burdur, Denizli, Çankırı, Elazığ, Giresun, Karaman, Erzincan, Kütahya, Kastamonu, Manisa, Muş, Mardin, Mersin, Uşak, NevşehirYukarıda yer alan illerde hayvancılık veya çiftçilik yapan vatandaşlarımız program kapsamındaki çağrı ilanları sonrasında BURADA yer alan TKDK il koordinatörlüklerinde yapacakları başvuruları ile devlet den nasıl tarım makine alımları için hibe alacaklarını detaylı bir şekilde öğrene bilirler. Kurum tarafından arıcılık ile uğraşan bir çiftçimizin almış olduğu traktör röportajını https://www.tkdk.gov.tr/IpardUygulamaOrnek/ibrahim-arslan-ciftlik-faaliyetlerinin-cesitlendirilmesi-ve-gelistirilmesi-426 adresinden okuya bilirsiniz. Röportajın herhangi bir güncellemeden ötürü silinmesine karşın aldığımız ekran görüntüsü burada.!

 • Genç çiftçi kapsamında verilen hibe destekleri ile de faturalı olarak tarım aletleri alabilirsiniz.!

Ziraat bankası traktör kredisi başvurusu

Devlet destekli traktör kredisi imkanlarını sunan bir diğer kamu kurumu da Ziraat bankasıdır. Bankamız kayıtlı olarak çiftçilik yapan ( ÇKS belgeli ) tüm çiftçilerimize 5 yıl geri ödeme imkanlı düşük faizli traktör kredisi imkanı sunmaktadır. İster sıfır, isterse 5 yaşına kadar ikinci el traktör kredisi almak isteyin, şartları sağlamanız durumda  Ziraat bankasından uygun faizli traktör kredisi imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bankanın faiz oranları genelik ile senelik olarak belirlenir. Yıllık faiz oranları %6 civarlarında yer alır. Bu da aylık 0.50 civarlarına tekabül eder.

Ziraat bankası traktör kredisi başvurusu nasıl yapılır

Her bankada olduğu gibi Ziraat bankası da kendinden kredi kullanacak olan vatandaşlardan bazı şartlar istemektedir. Devlet destekli olarak tarım makineleri, aletleri veya traktör almak isteyenler alacakları krediye kaşılık olarak kayıtlı olan hayvanları veya arsa ( 2 veya 3 dönüm yeterli ), tarla ( en az 20 ile 50 dönüm ) gibi taşınmazlarını ipotek ettirmek zorundadırlar. Bunun yanı sıra bazı hallerde Ziraat bankası tarım aletleri, makineleri veya traktör alacaklardan kefil  ( en az 2 tane ) isteyebilmektedir. Tüm bu şartları sağlayan çiftçilerimiz devlet destekli traktör kredisi başvurularını kendilerine en yakın Ziraat bankası birimlerine yapabilirler.

Ziraat bankası sıfır ve ikinci el traktör kredisi şartları nedir

Ziraat bankası sıfır ve ikinci el traktör kredisi şartları nedir

Banka ikinci el traktörlerde 5 yaş sınırı uygulamaktadır. Herhangi bir marka aramazsa da alınacak olan ikinci el traktörün en fazla 5 yaşında olması gerekmektedir. Ayrıca mutlaka traktör kredisi için başvuru yapan çiftçimizin Findeks KKB kredi notu sorgulanmaktadır.Bir önceki yazımız olan KOBİ Kredisi Kimlere Verilir Şartlar Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Devlet hibe destekli traktör kredisi en az yüzde 70 destek Konusuna 13 Yorum Yapıldı
 1. mücahit klıc dedi ki:

  anlamadığım birsey var benim bu il listesinde yüzde sekseni ya pkk ya da pkk yanlısı olan diyarbakır var ama ak partini rekor kırdığı bayburt yok çok garip bi durum gerçekten

  1. Ekrem dedi ki:

   aynı durum köylerde de geçerli ak partinin ful aldığı köylerin yollarına bakın iş makinası bile uğramıyor çok ilginç

 2. Berk dedi ki:

  Traktör desteğinden nasıl yararlana bilirim yardımcı olursanız cok memnun olurum Sivas

 3. bilal gündoğdu dedi ki:

  manisa salihlide çiftçilik yapıyorum 20 dönüm zeytinligim var devlet destekli traktör almak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz zirat odasına kayıtlıyım tel 05427455024

 4. MEHMET PERK dedi ki:

  Ben YOZGAT/Boğazlıyan dan çiftçilikle uğraşan bir bireyim traktörümü yenilemek için devletin sunmuş olduğu %50 hibe desteğinden yararlanmak istiyorum. gerekli işlemlerle alakalı tarafıma bilgi verilmesini rica ederim. iyi çalışmalar.

 5. mehmet resul sahin dedi ki:

  Ben mehmet resul sahin devlet destekli traktor kiredisinden yararlanmak istiyorum ben yurt disinda ikamet etigimden dolayi vekaletle nasil traktor kiradisi alabilirmi benim cifci belgem var zirat odasina kayitliyim ve terlamda var beni bilgilendirirseniz memun olurum tesekurler

 6. Rasim kaymaz dedi ki:

  Tekirdağ türkiyeden ayrı bir ilmi hep dışlanıyor

 7. yusuf yıldız dedi ki:

  Niğde kalkışmış iller arasına nasıl girmiş anlam veremiyor

 8. şeref dedi ki:

  Traktör satın almak için de bundan faydalanabiliyor muyuz veya tarla satın almak için gibi

 9. 4 ay oldu iş yerini açalı 30 binlerce ihtiyacım var dedi ki:

  Esnaf kredisini nasıl alırım

  1. Kosgeb Kredi dedi ki:

   6 ayı doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra meslek odanıza kayıt olup 6 ay da orada kayıtlı durmanız gerekiyor.

 10. gökhan dedi ki:

  Traktör hibe destegi diye bir sey yok orduluyum sorduk yok öyle bisi dediler

 11. Yusuf ALICI dedi ki:

  Traktör hibe desteğine başvuru Nasıl yapılmaktadır

Sayfa başına git
Daha fazla DEVLET Kredileri
Kobi kredisi kimlere verilir
KOBİ Kredisi Kimlere Verilir Şartlar Nelerdir ?

Hiç şüphesiz ki ülke ekonomisi tamamen KOBİ olarak faaliyette bulunan esnaflarımızın elindedir. Devlet bu denli güçlü kitleyi sürekli olarak kredi...

Kapat