KOSGEB Kredi

Devlet Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır ?


25.11.2015
10.087
Devlet Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır ?

Devlet hayvancılığın bir çok alanını desteklemektedir. Sınıflar halinde vermiş olduğu desteği maddi olarak çiftçilerimize sağlamaktadır. Sağlamış olduğu bu imkanların içinde TKDK ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile HİBE kendine bağlı Ziraat bankası ile FAİZSİZ ve 12 aylık vadelerde %2 den başlayan faizli krediler ile vermektedir. Yapılan yatırımın %65 varan 3.000.000 AVRO kadar hibe imkanlarından yararlan veya çok düşük faizler ile devletin hayvancılığa sağladığı diğer desteklerin neler olduğunu kurumlara göre listeledik.

FAİZSİZ 12.500.000 liraya kredi almanın yolu ziraat bankasından geçmektedir

İl ayrımı ve takvim gözetilmeksizin tüm alanlardaki canlı hayvan alımları için kredi imkanını ülkemizde Ziraat bankası sağlamaktadır. Tarım Kredi Kooperatifi ile Türkiye genelinde RESMİ GAZETEDE YER ALAN ŞARTLARA UYGUN hayvan alınması durumda 12.500.000 liraya varan limitlerde FAİZSİZ yada senelik %2 den başlayan oranlarda kredinizi alabilirsiniz. Tüm sektörlere göre 2019 yılı için belirlen HAYVANCILIK FAİZ DESTEKLEME ORANLARI aşağıda yer alan tablodaki gibi belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Devlet Hayvancılık Faiz Destekleme Oranları

Ziraat Bankası Devlet Hayvancılık Faiz Destekleme Oranları

9 başlık altında verilen faiz desteklemeleri için baz alınan Ziraat bankası yıllık faiz oranı %8 olmaktadır. Tabloya göre FAİZ DESTEĞİ ile bu oran çok ciddi oranlarda düşmektedir. Buna bir örnek vermemiz icap ederse,

 1. Diyelim ki sütçü yada kombine bir sığır işletmesi ilk defa kurmayı düşünüyorsunuz. Bu amaç ile 150.000 lira krediye ihtiyacını bulunmaktadır. YATIRIM döneminde olduğunuz için ve listede FAİZ DESTEĞİ %100 olduğu için bu nakit ihtiyacınızı bankadan tamamen FAİZSİZ olarak karşılarsınız.
 2. Aynı miktarda kredi ihtiyacınızı İŞLETME dönemindeyseniz bu kez size %50 FAİZ DESTEĞİ sağlanır. Ziraat bankasının yıllık sabit faiz oranı %8 olarak ele alırsak size bu sefer %50 indirim sonrası senelik sadece %4 aylık ise %0,33 oranlarında bir faiz politikası uygulanmış olacaktır.

Ziraat bankası hayvancılık kredisi imkanları için tüm detaylı daha önce sizler ile paylaşmıştır. Şartlar dahil tüm ihtiyacınız olan bilgiyi oradan rahatlık ile bulabilirsiniz.

Yatırımın %65 Varan Hibeler İle Hayvancılığa Merhaba Demek İstemez misiniz ?

Yapacağınız yatırımın %65 varan hayvancılık hibe imkanlarını 2019 ile 2020 tarihleri arasından şayet değerlendiremezseniz gerçekten ileride çok üzülürsünüz. TKDK tarafından Avrupa biriliği uyum kapsamında IPARD-2 programı ile sadece DESTEKLENEN İLLER için yapılan HİBE ÇAĞRI DUYURULARI ile verilecek olan imkanlardan şu alanlardaki yatırımlara hibe alabilirsiniz.

101-Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlığına Yönelik Yatırımlara %80 Hibe Verilmektedir

 1. 101-1 Süt-Üreten-Tarımsal-İşletmelerin-Kurulması
 2. 101-2 Kırmızı-Et-Üreten-Tarımsal-İşletmeler
 3. 101-3 Kanatlı-Eti-Üreten-Tarımsal-İşletmeler
 4. 101-4 Yumurta-Üreten-Tarımsal-İşletmeler

103-Tarım ve Balıkçılık Ürünlerin İşlenip Pazarlanmasına %60 Hibe İmkanı Sağlanır

 1. 103-1 Süt-ve-süt-ürünlerin-işlenip-pazarlanması
 2. 103-2 Kırımızı-et-ve-et-ürünlerin-işlenip-pazarlanması
 3. 103-3 Kanatlı-et-ürünlerinin-işlenip-pazarlanması
 4. 103-4 Su-ürünlerinin-işlenip-pazarlanması

302-Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi %65 Hibe Verilmektedir

 1. 302-2 Arıcılık-ve-arı-ürünlerin-işlenip-pazarlanması
 2. 302-5 Su-ürün-yetiştiriciliği

Tüm bu alanlara ait başvuru işlemleri için rehberi ve forumlar ile ek olarak istenilen belgeleri ilgili bağlantıdan edine bilirsiniz.

TKDK Destekleri Hakkında Bilmeniz Gereken Detaylar

TKDK tarafından %75 Avrupa birliği fonlarından %25 Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılan HAYVANCILIK İÇİN HİBELER KESİNLİK İLE GERİ ALINMAYACAK ŞEKİLDE ÇİFTÇİMİZE VERİLMEKTEDİR. IPARD-2 programı kapsamında 11.000 projeye 3 milyar TL HİBE olarak daha önceki program olan IPARD-2 ile verilmiştir. Çiftçilerimize IPARD-2 kapsamında verilecek olan desteklerde

 1. Mükellefiyeti ve takibi 5 sene boyunca olmaktadır. Dolayısı ile sunum yapılan projedeki yapılaması gerekenler bu 60 ay boyunca uygulanması gerekir.

IPARD-2 uygulamasında 2019 yılında destek oranları %10 daha arttırılmıştır. Böylece en üst verilecek olan destek miktarı %80 kadar çıkarılmıştır. Hayvancılık alından yatırım yapacak olan çiftçimizin en az %30 ile %40 arasında öz sermayeye sahip olması gerekmektedir. Hibe oranlarını belirleyici en öneli başlıklar

 1. Başvuru yapılan TEDBİR yani sektör
 2. Başvuru yapılan coğrafi yapı
 3. Başvuru sahibinin yaşı ( 40 yaş altındakilere +%10 puan verilmektedir. )
 4. Katı atık üretimi yapmaları durumunda ise yine en az +%10 puan daha alır )

TKDK tarafından projesi kabul gören çiftçimizin yine 5 yıl boyunca GÜMRÜK VERGİSİ + KDV ve GELİR VERGİSİ muafiyeti vardır.

"Devlet Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"Devlet Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır ?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net