DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR ?

DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR ?
31 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 3.842 kez okundu.


İlk zamanlar büyük şehirlerde ilgi gören temizlik sektörüne yatırımlar artık küçük il hatta ilçelerimiz de dahi mevcuttur. Daha çok ev ve iş yerlerinin temizlikleri ile inşaat sonrası temizlikleri ile haftalık apartman merdiveni temizlik işleri için faaliyet gösteren firmalar her geçen gün çoğalmaktadır. Yaşanan iş kazalarından dolayı mesuliyet almak istemeyen apartman yöneticileri de bu tür temizlik işlemleri için profesyonel firmalar ile çalışmayı tercih etmektedir. Durum bu şekilde olunca da temizlik şirketlerine olan yatırımlar her geçen gün artmaktadır. Bu yatırımlara sesiz kalmayan devletimiz ise KOSGEB aracılığı ile hibe destekleri NACE kodları ile sağlamaktadır. Sıfırdan temizlik alanında iş kurmak isteyenler için gerek duyulan iş planı projesi ile hibe’ye giden yol haritasını iş fikrine yatırım yapmak isteyen yeni girişimciler için yer verdik.

Temizlik şirketi kuracakları KOSGEB desteklemektedir

Her türlü bina, iş yeri ofis yada fabrika ile mağaza gibi işletmelerinin genel temizlik işlerinin giderilmesi amacı ile kurulacak olan iş yerleri KOSGEB hibe olanakları ile desteklenmektedir. Sadece cam yer duvar temizliğini kapsamak ile kalmayıp fabrikaların makine temizlikleri dahil olmak üzere baca ve çatı temizlikleri de bu kapsamda kurum tarafından aşağıdaki NACE kodları ile destek görmektedir.

Temizlik şirketi KOSGEB NACE destek kodları

Temizlik şirketi KOSGEB NACE destek kodları

81: Binalar ile ilgili hizmetler ve çevre düzenlemesi üst NACE kodu ve alt 81.21 Binaların genel temizliği ile 81.21.01 alt 6 NACE kodu ile

 • Bina merdiven temizlikleri
 • Fabrika makine temizlikleri
 • Mağaza, ofis gibi iş yerleri temizliği

yeni iş yeri kuracak veya temizlik şirketi alanında bu konularda faaliyet gösterenler hibe yada bir çok destek programları ile teşvik alabilirler.Sıfırdan temizlik şirketi kuracaklar nasıl bir yol izlemeliler ?

Sıfırdan temizlik sektörüne dahil olmaya karar verdiysen ilk olarak 4 günlük bir işletme konularının yer aldığı eğitime girmeniz gerekmektedir. Bizler bu eğitimlere Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri demekteyiz. Eğitimler de işletme konularının yanı sıra kursiyerlere KOSGEB iş planı proje oluşturma konusunda da dersler verilmektedir. İşletmenizin uzun soluklu varlığı için bir hayli önem arz eden bu eğitimlerin başlama tarihlerini yalnızca https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adreste doğru olarak bildirilmektedir. Adrese girdiğiniz vakit ” İL FİLTRESİ ” yardımı ile eğitim almak istediğiniz ili seçe bilirsiniz. Daha sonra eğitimlere ister kuruma doğrudan gider isterseniz de e-devlet üzerinden https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler menüsünden ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” hanesini bularak başvuruda buluna bilirsiniz. Eğitimi alan girişimci hiç zaman kaybetmeden artık temizlik şirketini kurabilir. Tüm yasal mevzuatları ile alması gereken aletleri faturaları ile birlikte ister peşin isterse herhangi bir kredi kartı ile taksitli temin ettikten sonra artık KOSGEB tarafından kendilerine oluşturulan ” Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu aşağıdaki kılavuza göre yapabilirler.

Temizlik şirketini büyütmek isteyen KOBİ’ler nasıl başvuru yapabilirler ?

Temizlik şirketinizi büyütmek için halı yıkama, yada koltuk yıkama veya herhangi bir makine alımlı için KOSGEB’den faizsiz kredi alabilirsiniz. Kurumun KOBİ’ler için oluşturduğu ve KOSGEB anlaşmalı bankalar tarafından finanse edildiği faizsiz kredi imkanları ile işletmenizi büyütmek için;

 1. KOBİ olmanız şarttır.
 2. Mutlaka kendi meslek odanıza kayıtlı ve oda şartlarına uygun işletme olmalısınız
 3. Devlete ait herhangi bir vergi borcunuzun bulunmaması gerekir. ( Gelir, gider vergisi, SGK gibi )
 4. Daha önce aynı destek programından yararlanmamış olmalısınız.

tüm bu şartlara uygun bir KOBİ iseniz KOSGEB işletme kayıt işleminizi https://kbs.kosgeb.gov.tr/FirmRegistration bu adresten sağlayıp, daha sonra sizin için oluşturulan tüm destek programlarından yararlanmak için KOBİ beyannamesini doldurmanız ve ardından açık olan programlara başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

 Bir önceki yazımız olan KOSGEB KUAFÖR VE GÜZELLİK SALON DESTEKLERİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

DEVLET DESTEKLİ TEMİZLİK ŞİRKETİ NASIL KURULUR ? Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. Sinan kaya dedi ki:

  İyi akşamlar sıfırdan bi temizlik şirketi kurmak istiyorum ne yapmam gerek nasıl bi yol çizmen gerek ne kadar mal olur bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim

 2. İstanbul İyi Temizlik dedi ki:

  sirketi olarak bünyemizde 120’nin üzerinde temizlik personeli barındırmaktayız.
  Temizlik firması açacak kişilere tavsiyemiz; alt yapılarını sağlam şekilde oluşturmadan reklam ve iş alımlarına başlamasınlar.

 3. İstanbul Temizlik Şirketi dedi ki:

  15 yıldır temizlik işi yapıyoruz temizlik şirketi kurmak isteyen şirket kurulum aşamasında yardımcı olmaktan mutluluk duyarız

  1. Admin dedi ki:

   Bayilik türü mü bir hizmet veriyorsunuz? Lütfen açık bir şekilde belirtir misiniz.

  2. Gülan dedi ki:

   Bana bu konuda yardmci olabilir msnz ltfeb

  3. Gonca dedi ki:

   Konu hakkında yardimcı olabilirmisiniz

 4. Akel Temizlik Şirketi dedi ki:

  Sıfırdan bir şirket kuracaksanız başlangıçta kosgeb kredisine girilmesini tavsiye etmem işi biraz ilerlettikten sonra kredi başvurusu yapmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Temizlik firması sahibi olarak tecrübelerinizi bizler ile paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 5. Niyaziyoleri dedi ki:

  Goruselim

 6. Can Koçkirli dedi ki:

  KOSGEB büyük bir bilme gibidir bence. öyle dediklei parayı toplu alamazsın. Ha birde sen önce harcarsın sonra fatura karşılığı küçük parçalarla paranı alırsın. Kusura bakmayın da benim param var ise kendimi ve sistemimi neden kısıtlama altına alacak bir denetimin içine sokayım.

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
KOSGEB kuaför ve güzellik salonu kredisi nasıl alınır
KOSGEB KUAFÖR VE GÜZELLİK SALON DESTEKLERİ

Daha çok kadın girişimcilerin talep de bulunduğu sektör olan güzellik salonları KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerin en başında gelmektedir. Lazer epilasyon...

Kapat