KOSGEB Kredi

Devlet Destekli Konut Kredisi 2019-2020 BaşvurularıDevlet Destekli Konut Kredisi 2019-2020 Başvuruları

Nihayet konut almak isteyenler için beklenen devlet destek başvurularının zamanı geldi! Hükumetin inşaat ve yapı malzeme sektörünü canlandırmak adına attığı dev konut kredilerindeki faiz indirimin ardında sunmuş olduğu katkı payı destekleri 26 Ağustostan itibaren yürürlüğe girmeye başlayacak. Anlaşmalı bankalar tarafından açılacak olan hesap ile bir kişi 15 bin TL karı koca ayrı ayrı başvurmaları durumda ise 30 bin TL kadar devlet destekli konut kredisi alabilecekler. 2016 yılında başlayan uygulamadan 2019-2020 yılında yararlanacak olan genç çiftlerimiz veya emekli yada çalışan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız dan aranan şartlar sizler için aşağıda yer almaktadır.

Devlet Destekli Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Daha önceleri de belirttiğimiz gibi ev alacakların devletten katkı payı alabilmeleri için mutlaka anlaşmalı bankalara başvuru yaparak konut hesapları açtırmaları gerekmektedir. Devlet ilk etapta anlaşmalı bankalar olarak kamu yönetimdeki bankalara öncelik tanıyacağı sonrasında sisteme dahil olmak isteyen özel sermayeli bankalar ile anlaşma sağlanacağı ön görülmektedir. Bu arada kamu sermayeli bankalarımız;  Ziraat bankası, Türkiye Vakıflar bankası, Halk bankası dır. 26 Temmuz cuma günü itibarı ile başlayacak olan kayıtlar için bu bankalara şahsen başvuru yapmanızı öneririz. Devletin sunmuş olduğu bu imkanlardan yararlanacak olan vatandaşların her hangi bir yerde çalışmaları şart değildir!

Konut Katkı Yapı Destekleri Kimlere Verilecek?

Devletten konut desteği alacak olanların aklına gelen ilk sorularından bir tanesi de sistemden yararlanacak olan kişilerde aranan nitelikler gelmektedir. Devletin sunmuş olduğu bu destekten faydalanmak için üzerinize kayıtlı konutun olmamış olması, terör suçlarından dolayı ceza almamış olmanız aranan kriterler’dendir. 18 yaşını doldurma şartı kısmen kaldırılmış olup sisteme dahil olmak isteyen 18 yaşı altı vatandaşların aile büyükleri ( Anne, baba, ağabey ) yada veraset ile hesap açtırmaları gerekmektedir. İkametgah şartı olmadığından dolayı sistemden yurt dışında çalışan veya oturan vatandaşlarımızda arzu etmeleri durumunda faydalanabilecektir.

Katkı Payı Ödemeleri ve Destek Oranları Ne Kadar Dır?

Devletimizden alacakları ev için destek alacakların açılan hesaba düzenli olarak aylık veya 3 aylık belli bir ödeme yapmaları gerekmektedir. Devlet tarafından verilecek olan konut destek oranı da aylık veya 3 aylık olarak verilecek olan aidata göre belirlenecektir. Sisteme yeni evlenecek olan çiftler ayrı ayrı kayıt olabilir. Böylece üst destek limiti olan 15 bin TL den ayrı ayrı yararlanarak toplam 30 bin TL devlet destekli konut kredisi imkanlarından faydalanabilirler.

Devlet Destek Sistem Kaç Yıl Sürecek Alt ve Üst Ödeme Oranları Nedir?

Sisteme dahil olarak devletten katkı yapı almak isteyenler açılan hesaba düzenli olarak en az 3 yıl boyunca taahhüt ettikleri bedeli yatırmaları gerekmektedir. Düzenli olarak ödeme yapmayanlar sistem tarafından çıkarılmış olacak ve ödemiş oldukları para mevduat hesaplarına aktarılacaktır. Dolayısı ile devletten katkı yapı alamayacaklardır. Sistemden 3 yıl boyunca durma şartı aranmaktadır. Ancak katkı payı alabilmeniz için 3 yılı beklemeniz gerekmektedir. Katkı payı sisteminden yararlanmak isteyenlerin açtıkları hesaplara aylık ödemeler için en az iki yüz elli TL ( 250 TL ) üç aylık ise en az 250*3 = 750 TL ödemeleri en çok ise aylık iki bin beş yüz TL yine üç aylık ödemek isteyenler ise 2500*3= 7500 TL ödemleri gerekmektedir. Bu ödemeleri düzenli olarak yapanlar ise sistemin başarılı bir şekilde tamamlamaları durumdan devletten %15 katkı payı alacaklardır. Ancak! destek oranları 15 bin TL üzerini geçmeyecektir! Destek oranları sistemde kalma vadesine göre değişiklik gösterecektir. Sistemde 3 yıl kalan %15 destek alırken 5 yıl kalanlar ise %20 destekten yararlanacaktır.

Örnek:

5 Yıl kalacak olanların sistemden tam destek alabilmeleri için en az 1,650 TL yatırmaları gerekmektedir.

Dikkat edilecek diğer bir husus ise katılımcı sistemi başarılı bir şekilde tamamlaması sonrasında birinci derece deki eş ve akrabalarından ev alamayacaklarıdır! Mevduat faiz oranları bankalara göre değişiklik göstereceği için devlet katkısına ilaveten bankanın vermiş olacağı faiz oranını mutlaka sorunuz!

TOKİ’den emeklilere ayrıcalık!

Toplu konut idaresi başkanlığı olan TOKİ emekli olan vatandaşlara açmış oldukları ilave kontenjan ile ev sahibi yapmak adına büyük bir adım atmaktadır. Diğer yıllarda olduğu gibi 2017 yılında da emeklileri uygun şartlara konut sahibi yapabilmek için TOKİ ” ikinci bahar ” kampanyasına devam edeceğini belirtti. Kira öder gibi ev sahibi yapmak için 2019 yılında 65 bin yeni konut üreteceklerini belirten toplu konut idaresi bunun için emeklilere %25 kontenjan ayıracakların ödemelerin 300 TL veya 400 TL gibi düşük sevilerde olacağının altını çizdi. Youtube haber https://www.youtube.com/kredim

2019-2020 yılında ev alacaklar için verilecek olan tüm devlet destekleri haberleri yayımlandıkça sizler için burada güncel olarak yer vereceğimizden hiç şüpheniz olmasın..

"Devlet Destekli Konut Kredisi 2019-2020 Başvuruları" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Destekli Konut Kredisi 2019-2020 Başvuruları" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net