Devlet destekli evlilik kredisi 10.000 Lira Nasıl Alınır ?

Devlet destekli evlilik kredisi 10.000 Lira Nasıl Alınır ?
27 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 8.967 kez okundu.


2019 yılında dünya evine girmeye hazırlanan genç çiftlerimize tam 10.000 Lira devletimiz den destek verilmektedir. Almış olduğunuz çeyizleri yada diğer bir çok düğün harcamalarınızı bu destek kapsamında verilecek olan hibe paralar ile karşılaya bilir, borçsuz bir düğün yapabilirsiniz. Şartları sağlamanız durumunda hem damat hem de gelin hanıma verilecek olan çeyiz parası destek başvurusunu nasıl yapılacağınızı siz çiftlerimiz için müracaat formları ile birlikte yer verdik.

Devlet destekli evlilik kredisi şartları

Yuva kurmak isteyen vatandaşlarımıza devlet teşvikli evlilik kredisi almaları için bazı şartlar konulmuştur. Aile ve sosyal işler bakanlığı tarafından konulan düğün kredisi şartları aşağıdaki gibidir.

 1. Düğün yapacak olan vatandaşların en az 18 en çok 24 yaşında olmalıdır. ( Üniversite mezunları için üst yaş sınırı 26 dır. )
 2. Sicilinde kayıtlı herhangi bir ağır suç bulunmamalıdır.
 3. Kurulan komisyona maddi imkansızlığını anlatacak nitelikte olmalıdır.
 4. Daha önce evlenmemiş olmalıdır

Tüm bu şartlara uyan vatandaşlarımız aşağıda yer alan düğün kredisi imkanlarından faydalanabilirler.

Devlet destekli düğün kredisi ödemeleri ne kadardır ?

Aile ve sosyal işler bakanlığı yeni evlenenlere Nisan 2016 yılandan itibaren devlet destekli faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Yukarıdaki niteliğe sahip olan tüm T.C. vatandaşlarımız anlaşmalı kamu ve özel bankalardan 10 bin TL faizsiz Devlet destekli evlilik kredisi kullanabilirler. 10 bin TL faizsiz evlilik kredisini 1 yıl ödemesiz daha sonra eşit taksitlerde 3 yıl ödemeli olarak geri ödeyebilirler. Bu zaman zarfı içinde çocuk sahibi olan çiftlerimize çekmiş oldukları kredi 1 yıl sonrasına ödeme planını oluşturulmaktadır.

Yetim ve Devlet yurtlarında kalanlar hakkında

Devlet destekli evlilik kredisi yetim veya devlet yurtlarında kalan vatandaşlarımız için geri ödemesi daha fazla esnetilmiştir. Normal şartlardaki vatandaşlarımıza oranla daha önce yetim veya Devlet yurtlarında kalan vatandaşlarımızın evlenmeleri halinde kullanmış oldukları düğün kredisi ödemeleri 2 yıl sonra faizsiz olarak 4 yıl boyunca eşit aralıklar ile ödeme imkanı sunulmuştur.Devlet destekli evlilik çeyiz parası 10.000 lira nasıl alınır

Devlet destekli evlilik çeyiz parası 10.000 lira nasıl alınır

Çeyiz parası 15 bin TL nasıl alınır ?

Hükumet yeni evleneceklere çeyiz parası adı altında bir başka daha destek sunmaktadır. Çeyiz parası ile birikim yapmak isteyenlerin yapması gereken anlaşmalı bankaya çeyiz parası hesabı açmaları ve düzenli olarak o hesaba para yatırmalıdırlar. Devlet çeyiz parası hesabına para yatıranlara yatırdıkları para miktarının oranınca 3 yıl boyunca katkı payı ödeyecektir. Maksimum devlet katkı payı 15 bin TL’ tir.

Yetim aylığı alanlar SSK ve BAĞKUR’dan çeyiz parası nasıl alabilirler ?

SSK ve BAĞKUR üzerinden yetim aylığı alan çocuklar ile emekli sandığı üzerinden ise dul aylığı, yetim ve ölen memur üzerinden ana ve baba aylığı alanlar evlendikleri taktirde Sosyal Güvenlik Kurumundan resmiyet adı olarak evlilik ödeneği, halk arasında da çeyiz parası olarak bilinen parayı alma hakkına sahiplerdir. Yetim aylığı alan SSK üzerinden veya BAĞKUR’dan almış oldukları aylığın tam 24 katına kadar çeyiz parası alabilmektedirler. Emekli sandığında ise bu durum ölen eşin dul aylığı alan karısı yada kocası vefat eşin kız çocuğu ve ölen kişinin ana baba aylığı alan anası ve babası evlenmesi durumunda almış oldukları aylığın 12 katı kadar çeyiz parası alabilirler.Başvurular için SGK’na evlilik cüzdanının fotokopisini çekip, talep dilekçesini de ekleyerek vermeleri gerekmektedir.

 Bir önceki yazımız olan Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Devlet destekli evlilik kredisi 10.000 Lira Nasıl Alınır ? Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Mehmet dedi ki:

  Merhaba evlilik kredisine nasıl başvuru yapabiliyoruz

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru şartlarına uygunsanız bir çok bankaya müracaatınızı şahsen olarak yapabilirsiniz.

 2. mustafa dedi ki:

  Yaş sınırının kaldırılması konusunda bir çalışma olur mu 35 yaşındayım ikinci universitem

  1. Admin dedi ki:

   Şuan devlet destekli olarak verilen evlilik kredileri için herhangi bir yaş çalışması ne yazık ki yok

 3. Ahmet cemil dedi ki:

  Yalan haber ,ben bütün bankalara sordum ziraat,vakıf,Halkbank vs.Böyle bir 10 bin tl kredi olayı olmadığını söylediler.Devletinde böyle bir teşviki yok.Sadece ceyiz hesabı açabiliyorsunuz onada 3 yıl boyunca 25 bin tl yatırıp 30 bin olarak geri alıyorsunuz.

  1. Admin dedi ki:

   Evlilik kredisi imkanlarını bankalar müşterilerine ihtiyaç kredisi şartlarında sağlamaktadırlar. Genelde bunu da yaz aylarının başlarından gerçekleştirmektedirler.

 4. Havva dedi ki:

  Evliilik kredisi için nasıl irtibata geçip başvuruda nasıl bulunabiliriz ?

 5. FERHAT dedi ki:

  evlilik kredisi için nerden başvuru yapmam gerekiyor ?

Sayfa başına git
Daha fazla DEVLET Kredileri
Ev hanımlarına hibe kredi
Ev hanımlarına 50.000 Lira anında hibe kredi

KOSGEB 2019 yılında 50 bin  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5 yıl ödemesiz 15 bin TL kendi işini kurmak isteyen ev...

Kapat