KOSGEB Kredi

Devlet Ahır Hibe Destekleri 2020’de Devam Ediyor!Devlet Ahır Hibe Destekleri 2020’de Devam Ediyor!

2019 Yılında başlayıp 2020 dahil oplu 2023 yılına kadar %50 hibe olarak verilen ahır projeleri için devletimiz, DAP, GAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki iller için de yer alan çiftçilerimize desteklerini sürdürmeye devam etmektedir. Ayrıca ister bu bölgelerde yer alın ister almayın Ziraat Bankası A.Ş. tarafından da yıllık %4 gibi nerede ise faizsiz denilecek kadar sembolik oranlar ile desteklenmekte siniz. Sıfırdan ağır yapacak olan çiftçilerimiz, yada var olan barınaklarını büyütmek veya modernize etmek isteyenler, örnek ahır projelerinde yer aldığı bu haberimizi okumadan yatırım yapar iseniz şayet zararlı çıkarsınız.!

Devlet Hibe Ahır Desteklemeleri Nedir?

İster açık olsun ister ise kapalı besicilik yapan çiftçilerimizin mutlaka en büyük yatırım konularından bir tanesi de barınaklar dır. Hayvanların ihtiyaçlarına göre projelendirilmiş olan barınaklar daha çok çiftçimizin kış aylarını rahat bir şekilde geçirmesini sağlamaktadır. Yemleme ve sulama kanalların dan tutunda ahırların havalandırılması ve aydınlatılması oldukça maliyet gerektiren yatırım konularının başında gelmektedir. Kış ayların soğuna, yaz aylarının da sıcağına uygun şekilde projelendirilmiş olan barınaklar bir çok hayvansal hastalığında önüne kuşkusuz geçmekte, çiftlerimizin kayıplarını minimumun en alt seviyeye düşürmektedir. Oldukça maliyet gerektiren bu yatırımlar için çiftçimiz nakit para bulmakta zorlandıklarını hepimiz bilmekteyiz. Bu durumunda çiftçilerimiz şayet arzu ederler ise Türkiye’nin her neresinde olur ise olsun Ziraat Bankasından düşük faizli krediler den istifade edebilmektedirler. Ayrıca yine devletimiz 2020 senesinde de devam eden DAP, GAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki iller de olan çiftçilerimizin de proje kapsamındaki ahır yapımları için harcamaların yarısına hibe yani tamamen devlet tarafından geri ödemesiz olarak teşvikler sunmaktadır. Bu iki şekilde de sizlere sunulan imkanlardan peki geç kalmadan nasıl başvurabilecek siniz ? Sizlerden istenilen şartlar nedir ?  İşte tüm ahır desteklemeleri ile detaylar..

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Ahır Destekleri 2020 Yılında Da Devam Etmektedir!

2020 senesinde ahır yapımı için çiftçilerimize sunulan %50 oranındaki hibe imkanları 2020 yılına kadar da sürmektedir. Geçtiğimiz senelerde bir çok proje bölgesindeki çiftçilerimiz devletimiz den yaptıkları ahır yatırımları için teşvik almış ve oldukça güzel projelere imza atmışlardır. Yapılan projelere deki örnek resimleri sizler için aşağıda yer verdim.

2020 senesinde de devam edecek olan ahır hibe desteklemeleri için başvurular Ocak ayının 1 itibarı ile başlayıp Mart aynın son gününe kadar sürecektir. Teşviklerden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz bu başvuru tarihlerinden önce mutlaka hibe projesinin uygulanacağı illerde yatırım yapmaları gerekmektedir. Peki bu şanslı illerimiz hangileridir, gelin hep birlikte bir göz atalım.

Ahır Hibe Projesindeki İllerimiz Hangileridir?

Geçtiğimiz yıllarda projeden istifade edecek olan ilimiz 35 iken güncellenen genelgeye göre bu il sayısı 41 kadar çıkarılmıştır. Özellik ile Konya Ovası Projesine bir çok yeni ilimiz dahil edilmiştir. En güncel haline göre ahır hibe 2018 destekleri sağlanan illerimiz aşağıdaki gibidir.

 • Doğu Anadolu Projesi İllerimiz; Tunceli, Van, Sivas, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Malatya, Muş, Kars, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Hakkari ve Kars İllerimiz ve bu illerimize bağlı tüm ilçelerimiz.
 • Güney Doğu Anadolu Projesindeki Tüm İllerimizin Listesi; Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Kilis, Gaziantep, Mardin.
 • Konya Ovası Projesi Güncel Desteklenen İl Listemiz; Niğde, Yozgat, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Kırıkkale, Konya ve Kırşehir.
 • Doğru Karedeniz Ahır Projesindeki İllerimiz; Bayburt, Samsun, Artvin, Tokat, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Ordu ve son olarak Giresun ilimizdir.

Ağır Hibe Başvuruları Nasıl Yapılmalıdır?

Başvuru vakti geldiği zaman proje ilinde yatırım yapacak olan çiftçilerimiz öncelik ile besicilik için istenilen alan özelliğine sahip bir ağır projesi hazırlamaları yada hazırlatmaları gerekir. Resmi gazetede de sizden istenilen alan kapasitesi büyükbaş hayvancılık için en az 10 en fazla 49 küçükbaşlar da ise bu sayı en az 100 en fazla ise 200 kapasiteli olması şarttır. Projeler küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığa göre iki şekilde hazırlanabilir. Yine resmi gazeteye göre hazırlanan projede destek verilecek konular büyükbaş için 4 küçükbaş için ise de 4 alternatiften oluşmaktadır. Bu alternatiflerin 2 si barınakları faal olanlar için diğer 2 side yeni ahır yapımlarını kapsamaktadır. Toplam 8 alternatiften oluşan proje konularını sizler için sitemde yer verdim.

Bu alanlardaki yatırımları için başvurular sadece Çiftçi Kayıt Sistemine kayılı olanlar için Tarım İl Müdürlüklerine aşağıdaki form ile yapılmalıdır. Daha önce bu programdan istifade etmiş ve yüz kızartıcı suçlar işlemiş olanlar bu imkanlardan yararlanamazlar.!

başvuru sonrasında çiftçimize başta taahhütname olmak üzere bir çok form doldurması gerekmektedir. Bu EK ‘ler resmi gazetede olduğu şekilde yine tamamı ile BURADA bulunmaktadır.

 

"Devlet Ahır Hibe Destekleri 2020’de Devam Ediyor!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlet Ahır Hibe Destekleri 2020’de Devam Ediyor!" - 80 YORUM
 1. blank turan dedi ki:

  selam ben nigde de 0 dan yer alip ahir yapmak hayvancilik yapmak istiyorum
  1.arazi alt limit ne kadar olmali
  2.ahir tesvikinden nasil yararlanabilirim
  3.hayvancilik icin kredi nasil alabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Niğde ili IPARD programı kapsamında iller içerisinde gözükmüyor. Bu neden ile bu destekleri ne yazık ki alamazsınız.

 2. blank Emrah dedi ki:

  Selam Yozgat akdağmadeninde 10 başlık süt ineğim var hibeden yararlanarak 25 başlık ahır yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   0-354 217 28 35 numaradaki arkadaşlar sizlere yardımcı olacaklardır.

 3. blank Halil dedi ki:

  Selam ben konyadan yazıyorum sıfırdan ağır yapmak istiyorum nasıl bir destek imkanımız var acaba

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Size 0332 233 92 93 bu numaradan yardımcı mutlaka olacaklardır.

 4. blank SERDAR dedi ki:

  Merhaba Bursa Keles’te 500 baslik kucuknas hayvan ciftligi kurmak istiyorum bu bolgedeki yatirimlari devlet destekliyormu acaba ve nasil bir yol izlemeliyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, destek verilmektedir. 0224 243 85 35 numaradan sizlere mutlaka yardımcı olunacaktır.

 5. blank BÜLENT YILMAZ dedi ki:

  SELAM BEN GAZİANTEP TE YAŞAMAKTAYIM 10000 MT ARAZİM VAR HEM AHIR DETEĞİNDEN HEMDE 300 DAMIZLIK KOYUN DESTEĞİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUM OLURMU.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   0-344 235 12 60 numara size destek verecektir.

1 7 8 9
KOSGEBKredi.net