Devlet Ahır Hibe Destekleri 2018 Yılında Devam Ediyor!

Devlet Ahır Hibe Destekleri 2018 Yılında Devam Ediyor!
19 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.037 kez okundu.


2017 Yılında %50 hibe olarak verilen ahır projeleri için devletimiz, 2018 senesinde de DAP, GAP, KOP ve  DOKAP kapsamındaki iller için de yer alan çiftçilerimize desteklerini sürdürmeye devam etmektedir. Ayrıca ister bu bölgelerde yer alın ister almayın T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından da yıllık %4 gibi nerede ise faizsiz denilecek kadar sembolik oranlar ile desteklenmekte siniz. Sıfırdan ağır yapacak olan çiftçilerimiz, yada var olan barınaklarını büyütmek veya modernize etmek isteyenler, örnek ahır projelerinde yer aldığı bu haberimizi okumadan yatırım yapar iseniz şayet zararlı çıkarsınız.!

Devlet Hibe Ahır Desteklemeleri Nedir ?

İster açık olsun ister ise kapalı besicilik yapan çiftçilerimizin mutlaka en büyük yatırım konularından bir tanesi de barınaklar dır. Hayvanların ihtiyaçlarına göre projelendirilmiş olan barınaklar daha çok çiftçimizin kış aylarını rahat bir şekilde geçirmesini sağlamaktadır. Yemleme ve sulama kanalların dan tutunda ahırların havalandırılması ve aydınlatılması oldukça maliyet gerektiren yatırım konularının başında gelmektedir. Kış ayların soğuna, yaz aylarının da sıcağına uygun şekilde projelendirilmiş olan barınaklar bir çok hayvansal hastalığında önüne kuşkusuz geçmekte, çiftlerimizin kayıplarını minimumun en alt seviyeye düşürmektedir. Oldukça maliyet gerektiren bu yatırımlar için çiftçimiz nakit para bulmakta zorlandıklarını hepimiz bilmekteyiz. Bu durumunda çiftçilerimiz şayet arzu ederler ise Türkiye’nin her neresinde olur ise olsun T.C. Ziraat Bankasından düşük faizli krediler den istifade edebilmektedirler. Ayrıca yine devletimiz 2018 senesinde de devam eden DAP, GAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki iller de olan çiftçilerimizin de proje kapsamındaki ahır yapımları için harcamaların yarısına hibe yani tamamen devlet tarafından geri ödemesiz olarak teşvikler sunmaktadır. Bu iki şekilde de sizlere sunulan imkanlardan peki geç kalmadan nasıl başvurabilecek siniz ? Sizlerden istenilen şartlar nedir ?  İşte tüm ahır desteklemeleri ile detaylar..

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Ahır Destekleri 2018 Yılında Da Devam Etmektedir!

2017 senesinde ahır yapımı için çiftçilerimize sunulan %50 oranındaki hibe imkanları 2018 yılında da sürmektedir. Geçtiğimiz senelerde bir çok proje bölgesindeki çiftçilerimiz devletimiz den yaptıkları ahır yatırımları için teşvik almış ve oldukça güzel projelere imza atmışlardır. Yapılan projelere deki örnek resimleri sizler için aşağıda yer verdim.2018 senesinde de devam edecek olan ahır hibe desteklemeleri için başvurular Ocak ayının 1 itibarı ile başlayıp Mart aynın son gününe kadar sürecektir. Teşviklerden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz bu başvuru tarihlerinden önce mutlaka hibe projesinin uygulanacağı illerde yatırım yapmaları gerekmektedir. Peki bu şanslı illerimiz hangileridir, gelin hep birlikte bir göz atalım.

Ahır Hibe Projesindeki İllerimiz Hangileridir ?

2017 senesinde projeden istifade edecek olan ilimiz 35 iken güncellenen genelgeye göre bu il sayısı 41 kadar çıkarılmıştır. Özellik ile Konya Ovası Projesine bir çok yeni ilimiz dahil edilmiştir. En güncel haline göre ahır hibe 2018 destekleri sağlanan illerimiz aşağıdaki gibidir.

 • Doğu Anadolu Projesi İllerimiz; Tunceli, Van, Sivas, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Malatya, Muş, Kars, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Hakkari ve Kars İllerimiz ve bu illerimize bağlı tüm ilçelerimiz.
 • Güney Doğu Anadolu Projesindeki Tüm İllerimizin Listesi; Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Kilis, Gaziantep, Mardin.
 • Konya Ovası Projesi Güncel Desteklenen İl Listemiz; Niğde, Yozgat, Nevşehir, Karaman, Aksaray, Kırıkkale, Konya ve Kırşehir.
 • Doğru Karedeniz Ahır Projesindeki İllerimiz; Bayburt, Samsun, Artvin, Tokat, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Ordu ve son olarak Giresun ilimizdir.

Ağır Hibe Başvuruları Nasıl Yapılmalıdır ?

Başvuru vakti geldiği zaman proje ilinde yatırım yapacak olan çiftçilerimiz öncelik ile besicilik için istenilen alan özelliğine sahip bir ağır projesi hazırlamaları yada hazırlatmaları gerekir. Resmi gazetede de sizden istenilen alan kapasitesi büyükbaş hayvancılık için en az 10 en fazla 49 küçükbaşlar da ise bu sayı en az 100 en fazla ise 200 kapasiteli olması şarttır. Projeler küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığa göre iki şekilde hazırlanabilir. Yine resmi gazeteye göre hazırlanan projede destek verilecek konular büyükbaş için 4 küçükbaş için ise de 4 alternatiften oluşmaktadır. Bu alternatiflerin 2 si barınakları faal olanlar için diğer 2 side yeni ahır yapımlarını kapsamaktadır. Toplam 8 alternatiften oluşan proje konularını sizler için sitemde yer verdim.

Bu alanlardaki yatırımları için başvurular sadece Çiftçi Kayıt Sistemine kayılı olanlar için Tarım İl Müdürlüklerine aşağıdaki form ile yapılmalıdır. Daha önce bu programdan istifade etmiş ve yüz kızartıcı suçlar işlemiş olanlar bu imkanlardan yararlanamazlar.!

başvuru sonrasında çiftçimize başta taahhütname olmak üzere bir çok form doldurması gerekmektedir. Bu EK’ler resmi gazetede olduğu şekilde yine tamamı ile BURADA bulunmaktadır.

 Bir önceki yazımız olan GAP,DAP, KOP ile DOKAP Hayvancılık Destekleri 2018 Başvuruları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Devlet Ahır Hibe Destekleri 2018 Yılında Devam Ediyor! Konusuna 17 Yorum Yapıldı
 1. Necmi ışık dedi ki:

  Slm ben memlekettim ardahanda kendim ayit 90 dönüm arazi mi var oray yerleşip 20 tane inek alıp yerleşmeyi dusunuuyorum orda sadec evim var ahir yapmak için nasil faydalan bilirim sıfırdan yapmayi düşünüyorum ahir yapim icin hibe desdek nasil alirim 42 yaşındayım nasil faydalanirim

  1. Admin dedi ki:

   Lütfen konuyu Tel: 0478 211 35 02 bu numaraya iletir misiniz. Size hibe olarak yardım edecek şuan için tek kurum burasıdır.

 2. ferdi dedi ki:

  selamun aleyküm sayin hocam buyuk bas hayvanlarimiz icin ahir destegi almak istiyorum (Devletimizin yardimiyla ahiri yapmak istiyorum ) bu hibe olayinda devletimiz bize ne kadar maddiyat saglayacak simdi diyelim ki ben bankalardam kredi cekmeden kendi paramla ahir yaptim ve bu benim ahirim 70.000 tl tuttu bunun 35.000 tl sini devletimiz mi karşılayacak birde bu basvuru tarihleri mart ayinin son gunuymus yani başvuruluri kacirdim bundan sonra (mesela bu ay icinde )basvuru yapabilir miyim

 3. I.koca dedi ki:

  Bilecik ,eskisehir turkiyede degilmi

  1. Admin dedi ki:

   Bilecik bir ildir, hiç bir yere bağlı değildir..

 4. Abdülkadir ulupınar dedi ki:

  Abdülkadir ulupınar yerimiz var büyük bas hayvan yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim 05459661007

  1. Admin dedi ki:

   İlgili kurumlara geç kalmadan başvurunuzu yapınız.

 5. Cihan dedi ki:

  Galiba mersinde bunu uyguluyamiyoruz sadece doğu karadeniz. Ve iç anadolu bölgesi için mi

  1. Admin dedi ki:

   Ahır desteği için desteklenen ellerin listesi sitemizde mevcuttur.

 6. saadettin yılmaz dedi ki:

  ordu ili akkuşilçesi esentepe köyünden saadettin yılmaz hayvancılıkyapmak istiyorum amamaddi durumum yokdevletten hibe destek istiyorum ahır ve 8 ila10 düve desteği olursa çokiyi olur ben ciddi düşünüyorum tel 05419449915

 7. Bahattin Yurdal HÜNERÖZ dedi ki:

  arazim var ahır ve hayvancılık için 2018 yılı teşvişkten yararlanmak istiyorum tel 05322949091

 8. Okan dedi ki:

  Bu imkanlar istanbulda olmuyor mu. Istanbul anadolu Çekmeköy tarafinda ikamet etmekteyim arazim var. Ahıl ve hayvan hibesinden yararlanabilirmiyim

 9. Mehmet dag dedi ki:

  Ben nevsehirde yasiyorun ailemle hayvancilik yapiyoruz cok zor sartlarda duzensiz bir sekilde ben sistemli ve en iyi sartlarda bakmak istiyorum. Bu isin icinde yetisdim 49 baslik isletme kursam acik hem sagim hem besi devlet kacbin destek veriyor 100 bin harcama tapdim 50 sini devlet verip geri kalani taksitlimi devlete oduyoruz yoksa 50 bini nide bizmi pesin vermek zorundayiz. Su an ailece bakdimiz. Buyuk bas hayvan sayimiz. 40 ama ben daha guzel ve profesyonel yapmak istiyorum tesekkurlr

 10. ahmet çayıroğlu dedi ki:

  Nevşehir avanos ilçesinde çiftliklerin oldu bölgede arsamız mevcut.50
  adet büyük baş besi ahırı yapmak istiyorum,işten anlayan elemanım var,yapılan masrafın yüzde kaçı hibe olarak alınıyor,bürokrasi işlemleri çokmu zor.bilgi ricası ile selam

 11. Mahmut dedi ki:

  Sıfırdan ahır yapmak isti yorum projeyi istedimiz gibi cizdire biliyormuyuz

  1. Admin dedi ki:

   Ahır projeleri hakkında en sağlıklı bilgiyi bir danışmalık firmasından alabilirsiniz.

 12. MAHMU dedi ki:

  ben besi cifliyi yapmak istiyom bana bir yardımcı olurmusunuz sivasta yapmak istiyom deflet destekli yapmak istiyom

Sayfa başına git
Daha fazla Hayvan Kredisi
GAP,DAP, KOP ile DOKAP Hayvancılık Destekleri 2018 Başvuruları
GAP,DAP, KOP ile DOKAP Hayvancılık Destekleri 2018 Başvuruları

4 Mart 20107 tarihinden resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre 2018 senesi dahil Güney ve Doğu Anadolu bölgelerimiz ile Doğu Karadeniz...

Kapat