ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır
28 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 616 kez okundu.


Tarımsal ve hayvansal alandaki tüm yatırımlarınızdan devletten 218 yılı ve sonraki senelerde destekleme almak için mutlaka ÇKS belgeniz olması gerekmektedir. Ayrıca herhangi bankadan yine tarım ve hayvancılık için yapacağınız kredi başvuruları dahil olmak üzere kredi kartları içinde sizden ilgili finansmanlar ÇKS belgesini mutlaka talep ederler. Tarım üzerinden BAĞ-KUR dan emekli olamak için bile istenilen çiftçi kayıt belgesi nasıl alınır ? Yayınlanan resmi gazeteye göre ÇKS belgesi çıkarmak için istenilen EK başvuru ve güncelleme formalarını sizler için sitemde yer verdim.

ÇKS Belgesi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

İster her türlü hayvancılık ile uğraşın ister ise kırsal alanda herhangi bir tarım ile meşgul olun şayet aşağıdaki belirteceğim imkanlardan yararlanmak istiyor iseniz mutlaka ÇKS belgeniz olması gerekmektedir.

 1. Devletin genç çiftçi projeleri kapsamında vermiş olduğu hibelerden.
 2. Tarım Kredi Kooperatifleri ve T.C. Ziraat bankasını sunmuş olduğu düşük faizli krediler ile canlı hayvan alımından tutunda tüm tarım kredilerinden istifade etmek için.
 3. Özel bankalar dahil olmak üzere tüm finansmanlardan size özel kredi kullanmak için.
 4. Yine ülkemizde faaliyet gösteren bir çok bankadan çiftçi kredi kartı alabilmek için.
 5. BAĞ-KUR üzerinden emekli olabilmek.
 6. Üretmiş olduğunuz tarımsal ürünleri nakliyesini yapmak için gerek duyulan ” Müstahsil Yol Belgesi ” çıkarmak için. ( hasat sonu güncel olması şartı ile )

Sizlere sunulan bu imkanlar için kamu kurumları ile özel sektör deki firmaların mutlaka isteyeceği bu belgeyi sizler de rahatlık ile çıkarabilirsiniz. Bunun için lütfen aşağıdaki başvuru koşullarını sağlayınız.

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır ?

Çiftçi Kayıt Belgesi olarak da bilinen ÇKS’nin çıkarılması için iki şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. Bunlardan ilki e-devlet üzerinden şahsi kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak başvuru formu doldurmanız. 2. yol ise Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Formu EK1 doldurarak İlçe Tarım Müdürlüklerine elden teslim edilmesi iledir. Yalnız şunu bilmesiniz ki her ne şekilde başvuruda bulunur iseniz bulunun mutlaka sizden bazı evrakları da beyan etmeniz istenecektir. Bu evrakların bir çoğu gerçekten tarım yada hayvancılık ile uğraşıp uğraşmadınız tespit edilmesi amacı ile istenen belgelerdir. Bu belgeleri ve ilgili EK formları sırası ile listeler isek şayet.ÇKS Belgesi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir ?

ÇKS belgesi başvurusunu ister e-Devlet üzerinden gerçekleştirin ister iseniz biraz önce sizler ile paylaştığım EK-1 olarak geçen başvuru formu ile sağlayın mutlaka bu forma ilaveten aşağıdaki belgeleri de iliştirmemiz gerekmektedir.

 1. Arazisini kullandığınız kişilerin yada kendi arazini kullanıyor iseniz sizin kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Yine kullandığınız arazi her kimin ise o araziye ait tapu kadastrodan alınacak tapu kayıt örneği. ( Kadastro da yer almayan tapular için ise Arazi Keşif Raporu EK-2 doldurularak istenilmektedir.
 3. Şayet tarım yapılacak arazi kiralanmış ise kira kontratı istenilmektedir.
 4. Şayet varsa başvuru sahinin vergi numarasını gösteren belge
 5. Döner sermaye yardım belgesi
 6. Taahhütname
 7. Ekili alanların muhtarlık tarafından onaylatılmış olan C Formu

istenilmektedir.

ÇKS Belgesi Güncellenmesi İçin İstenilen Belgeler Nedir ?

Çeşitli hallerde ÇKS belgenizin güncellenmesi istenilmektedir. Bu devlet desteklerinde ve Müstahsil yol belgesi almak için daha çok istenilmektedir. ÇKS belgenizi yine resmi gazetede beyan edilen tarihler için de ilçe tarım müdürlüklerinden aşağıdaki belgeler ile yapabilirsiniz.

 1. ÇKS güncelleme başvuru formu
 2. Döner sermaye makbuzu
 3. Kira kontra namesi ( arazi kiralık ise ) Arazi Kira Sözleşmesi
 4. MUVAFAKATNAME

gibi evraklar istenilmektedir. Gerekli evraklar ve başvuru İlçe Müdürlüklerin eline eksiksiz bir şekilde ulaşmasına takiben ÇKS belgeniz ortalama 5 iş günü içinde elinizde olacaktır.

Kurye ve PTT ile size teslim edilecek olan ÇKS belgesinden 2018 yılında 10 TL alınmaktadır.Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2019 Hemen 100.000 TL başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. Cifciolcam dedi ki:

  Merhaba küçük baş hayvan ahir proje destek icin cks belgesinin olması zorunlumudur

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba; Elbette zorunludur…

 2. ersin ertürk dedi ki:

  emeklı olanlar hayvan kredısı cekebılırmı

  1. Admin dedi ki:

   Elbette çekebilir, hele bir de emekli maaşlarını Ziraat bankasından alıyorlarsa çok daha kolay hayvan kredisi kullanabilirler.

 3. Osman tiryaki dedi ki:

  Evrak teslimi de 10 TL para alınıyor neden ve niçin alındığını hiçbir fikrim yok akhisar ilçe tarım müdürlüğünde

 4. Ahmet dedi ki:

  Selam ben normal calisan bi kisiyim sigortali calisiyorum tarla almak istiyorum kredili kredi vermiyorlar cks istiyorlar tarla hayvan olmadan cks olmuyor tarla alip hayvancilik yapmak istiyorum bana bi yol gosterebilirmisiniz suan babamin yaninda hayvancilik yapiyorum yer alip isimi buyutmek istiyorum nasil bi yol onerirsiniz

 5. Esra dedi ki:

  Normal bir köye bir çiftlik kurmak istesem hibe almazmiyiz ,kirsal alan derken köyler dahil degilmi

  1. Admin dedi ki:

   Evet köyler demek ama TKDK tarafından desteklenen illere ait köyler demek..

 6. Orhan dedi ki:

  Ben devlet destekli küçük baş yani koyun almak istiyorum ve bu konuda ne yapacagımı bilmiyorum gerekli evraklar nelerdir bilmiyorum bileniz varsa bana Bilgi verin

 7. Mehmet dedi ki:

  Bu yazıların hepsi yalan hibe de zengine desteklemede zengine haksizlik kirila gidiyor parsellemisler turkiyeyi milleti kadiriyorlar allah belalarini versin nekadar haksizlik eden mudur varsa

Sayfa başına git
Daha fazla Hayvan Kredisi
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2018
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2019 Hemen 100.000 TL

Bu yıl devletimiz hayvancılığa çok daha fazla destek verecek gibi gözükmektedir. Zira diğer yıllara oran ile 2018 -2019 yılında bir...

Kapat