KOSGEB Kredi

ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren BankalarÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

Çiftçilerimizin hiç bir şayet BA-KUR dan emekli olmadılar ise bir gelir belgesine ne yazık ki sahip değillerdir. Bunun yerine ise bankalar çiftçilerimizden kullanacakları ihtiyaç kredilerine yönelik başvuruları için ÇKS belgesi göstermelerini istemektedirler. ÇKS belgesi ile kredi alabileceğiniz tüm bankaları ve bu finansmanları şartları ile faiz oranlarını en güncel haliyle sizler için listesi burada.

ÇKS belgesi ile çiftçilere kredi veren bankalar hangileridir ?

Hepimizin bildiği gibi bankaların kredi verme prensiplerinin en başında talep ettiği evrakların başında kuşkusuz gelir belgesi gelmektedir. Yani herhangi bir bankaya ister SGK lı çalışın ister ise çalışmayın ama aylık olarak düzenli bir şekilde belirli bir gelire sahip olduğunuzu kanıtlayamazsanız kredi almanız çok üzgünüm ki bir hayli zor olacaktır. Bu durumdan ötürü ihtiyaç kredisi çekemeyen ÇKS belgesine sahip çiftçilerimize ise bankalar yeni bir formül bulmuş ve tarım kredisi adı altında ihtiyaç kredisi olanakları sağlamıştır. Geniş bir potansiyel içeren çiftçilerimizi elinden kaçırmak istemeyen bankalarımızın düzenlemiş olduğu bu olanaklara başvurularda ise ilk talep ettiği evrak kuşkusuz sizin gerçekten bir çiftçi olup olmadığınızı gösterecek olan ÇKS belgesidir. Tabi her kredi de olduğu gibi ÇKS belgesi de tek başına bankalarca istenilen şartlar da ve evraklar da yeterli olmamaktadır. Bu belgenin yanı sıra bazı evrakları ve şartları da sizlerden talep edecektir. İsterseniz ilk olarak ÇKS belgesi ile kredi veren bankalara başvuru yapmadan önce sizin gerçekten talep edilen şartlara uygunluğunuzu bir kontrol edelim, ne dersiniz. ?

ÇKS Belgesi ile kredi almaya uygun musunuz ?

Daha önceleri sürekli olarak ÇKS belgesinin hayvan kredilerindeki öneminden sizlere bahsetmiştim. Bu belge sadece canlı hayvan alımları için istenilmek ile kalmayıp ihtiyaca yönelik nakit para kullanımları içinde bankalarca talep edilmektedir. Ama ne yazık ki biraz önce de belirttiğim gibi ÇKS belgeniz var diye bankalar size kredi verecek diye de bir kaide yoktur. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz ki her ne kadarda paradan para kazanma amacı hedefleseler bile vermiş oldukları nakittin geri ödenebileceğinin teminatını almaktır. Bu neden ile ÇKS belgesi ile kredi veren bankalar ilk olarak sizin KKB kredi notu değerinizi sorgularlar. Geçmiş dönemlerde ister çiftçilik ile uğraşın ister ise herhangi bir sektörde çalışan olun yapılan bu istihbarat sorgulamasında şayet mukataalı iseniz ne yazık ki bir çok bankadan ÇKS belgesi ile kredi alamazsınız. Onun haricinde ise KKB kredi notu değeriniz yüksek olsa dahil sizden bazı talepler öne sürerler bu talepler şu şekildedir.

 1. Sizden en 2 tane tercihen çalışan eşlerinin onayı ile birlikte kefil isteyeceklerdir.
 2. Kullanacağınız tarım kredisinin miktarına göre ipotek talep edebilirler. ( Üzerinize kayıtlı olan tarla yada canlı hayvanlar ile bu talebi es geçebilirsiniz. )
 3. Son yıllarda artık bankalar bu alanda kredi kullanacaklardan vergi daireleri tarafından verilen devlete hiç bir vergi borcu yoktur yazısı da istemektedir. Ben bunun örneğini en son bir kaç ay önce Finansbank dan ÇKS belgesi ile kredi kullanmak isteyen kayın babam örneğinde rastladım.
 4. SGK dan BAĞ-KUR ödeme dokümanı isteyebilirler. ( Yine buna kayın babam tarafından kullanılan tarımsal kredi de bizzat şahit oldum. )
 5. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

gibi belgeler ve şartları sizler ÇKS ile kredi veren bankalar mutlaka isteyecektir, talep edecektir. Şayet bu şartlara uygun iseniz şimdi gelelim bu olanakları sağlayan bankaların size tanıdığı imkanlara..

ÇKS Belgesine kredi imkanı sunan bankalarımız hangileri ?

ÇKS belgesi ile en uygun sizlere kredi olanağı sunan bankamızın başında bizim yaptığımız araştırmalara göre  Ziraat bankası gelmektedir. Banka esnek ödeme ( YILDA 1 YADA 2 ) imkanları ile sizleri ödemelerde üzmeden kredi imkanı sunmaktadır. İster hasat vaktinde ödeyin ister seniz kurbanlık hayvanlarınızı sattıktan sonra ödeyin yukarıda belirttiğim şartlara uygun tüm çiftçiler ÇKS belgeleri ile birlikte başvurularını Ziraat bankası A.Ş şahsen olarak yapmaları durumunda 48 aya kadar vadeli ihtiyaç kredilerini alabilirler. 2019 yılı için bankanın ortalama olarak belirlemiş olduğu ipotekli bireysel finansmanı için faiz oranı % 1.17 civarlarında olmaktadır. Bu faiz oranına göre hesaplama tablosu örnekleri ise aşağıdaki gibi olur.

 • 10.000 TL 48  AY VADELİ 3 AYLIK ÖDEMELİ OLARAK 874 TL ÖDERSİNİZ. AYLIK ÖDEME SEÇENEĞİ SEÇENLER İSE 287 TL ÖDEME ÇIKACAKTIR.
 • 15.000 TL 48 AY OLARAK 3 AYDA BİR ÖDEYECEKLERİN AYLIK TAKSİT TUTARI 1312 TL AYLIK PERİYOTLAR İLE ÖDEME YAPACAKLARIN ÖDEYECEĞİ TUTAR 431.65 TL OLACAKTIR.

En güncel şekilde hesaplama yapmak isteyenler ise http://www.ziraat.com.tr/tr/diger/HesaplamaAraclari/Pages/KrediHesaplama.aspx bu adresteki işlemlerini daha sağlık bir şekilde sağlayabilirler. Lütfen bu adrese girdiğiniz vakit ” Almak İstediğiniz Kredi Türü ” alanına ” İPOTEKLİ BİREYSEL FİNANSMANI ” seçeneğini belirtiniz.

ÇKS Belgesi İle Kredi Veren Bankaların Listesi

Yazımızın başında da belirttiğim gibi ÇKS belgesi ile çiftçilerimize işletme yada tarım kredisi adı altında ihtiyaçlarına yönelik kredi imkanı sağlayan bir çok banka vardır. Bu bankalardan az evvel sizlere Ziraat bankası A.Ş. tanıttım. Bu bankamızdan sonra ise bu imkanı sizlere sağlayan bankaları listeler isek mevcut tablomuz şu şekilde oluşacaktır.

 1. QNB Finansbank; ” Çiftçi Nakit Kredisi ” adı altında ÇKS sahibi çiftçilerimize nakit kredi olanakları sunmaktadır. ( Bizzat kendim kefil olarak bu imkandan yararlanılmıştır. )
 2. TEB bankası; Yatım ve işletme kredileri adı altında çiftçilerimizin nakit ihtiyaçlarını karşılayan diğer bir bankamızdır.
 3. Şekerbank; Taksitli Tarım Kredisi adı altında sizin nakit ihtiyacınızı karşılayan diğer bir finansman kurumudur.
 4. Fibabanka, da çiftçilerimize nakit kredi olanağı sağlamaktadır.
ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

 

Sizlere son önereceğim banka ise kefilsiz ve formalitesiz olarak SMS aracılığı başvuru yapabilme imkanı sağlayan Denizbank ‘dır. Üstelik tam 60 ay vade imkanları ile bu olanağı sizlere sunmaktadır. Yan tarafta bankanın tanıtım resmini sizler için paylaştım.

 

"ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"ÇKS Belgesi İle Çiftçilere Kredi Veren Bankalar" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net