KOSGEB Kredi

Çalışan Kadınlara Verilen Doğum Yardım Parası İzin SüresiÇalışan Kadınlara Verilen Doğum Yardım Parası İzin Süresi

Çalışan annelere torba yasa ile bir çok hak verilmiştir. 2015 senesinde yürürlüğe giren bu haklardan bir tanesi canlı yaptıkları doğum için verilen yardım parası, bir diğeri de gebelik öncesi ve sonrasın da çıktıkları izin haklarıdır. Her ne kadar da süt izin süresi sabit olarak kalsa da doğum için verilen yardım parası her sene artarak verilmeye devam etmektedir. 2021 senesi için ön görülen doğum başına verilen bu paranın ne kadar olduğunu ve yine ne kadar süre içinde verileceğini sizler için müracaat yöntemleri ile ele aldık.

Çalışan Kadınlara Verilen Doğum Hakları

Devlet çalışan annelere gebelik dönemlerini rahat geçirmesi için ve doğum sonrasında da bebeklerinin ilk aylarında yanlarında olabilmeleri için bazı yasal haklar tanımıştır. Tanınan bu haklardan doğan tüm maddi giderleri ise devlet kendi bütçesinden karşılamaktadır. İş hayatında kadınların daha çok yer alması için tanınan bu hakların içinde izin hakları ile yaptıkları canlı her doğum için verilen yardım paraları mevcuttur. Doğumdan önce en az 3 ay süre ile sigortalı olarak çalışan her anne bu haklardan yararlana bilmektedir.

Gebelik Öncesi Ve Sonrasında Verilen İzin Hakları

Çalışan kadınlarımıza verelin belki de en yapıcı haklardan bir tanesi de gebelik dönemlerini rahat geçirmeleri için ve doğum sonrasında da bebeklerini belli bir süre yalnız bırakmamaları için verilen kanuni izin haklarıdır. Devlet tarafından yasalar altında verilen bu izin haklarını anne ister ise bir defada hepsini doğumdan sonra kullanabilir, isterse de toplamda 18 hafta olan kanuni iznin 10 haftasını gebelik öncesinde geriye kalan 8 haftasını da doğumdan sonra değerlendirebilmektedir. Annenin tüm izin hakkını doğumdan sonrasında kullana bilmesi biraz kendi elinde iken biraz da doktorunun inisiyatifine kalmıştır. Gerçi sağlığınız tüm izin haklarınızı doğum sonrasında kullanmanıza izin vermiyorsa doktorunuzun bu konuda yapacağı pek de bir şey elinden gelmemektedir.

Değerli anneler, şayet 0 ile 12 aylık alacağınız evlatlık bebekler içinde aynı şartlarda ( tıp ki kendiniz doğum yapmış gibi ) izin hakkına sahipsiniz.

Çalışan Babada Doğum İzinlerinden Yararlanmaktadır

Özel sektörde ben eşimin doğum yapmasıyla birlikte 5 gün izin kullanmıştım. Ama bu süreyi bazı fabrikalar 3 gün olarak da vermektedir. Ama ”Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” tarafından yayınlanan genelgeye göre 2015 sonrasın için işçinin yada memurun eşi doğum yapması ile 3 gün yasal izin kullanabilir ibaresi mevcuttur.

Çalışan Babaya Verilen Doğum İzni Gün Sayısı

Çalışan Babaya Verilen Doğum İzni Gün Sayısı

Canlı Doğumlara Verilen Yardım Parası Miktarları

Çalışmayan anneye devlet doğum yardım parası sağladığı gibi çalışan annelere de aynı miktarlar da yaptıkları her canlı bebek doğumları için doğum parası vermektedir. Çalışmayan anneler bu parayı alabilmeleri için başvuru dilekçesi doldurup çeşitli devlet kurumlarına müracaat etmesi gerekir iken çalışan annelerimiz sadece yaptıkları doğumu gösteren belgeyi iş yeri personel şefliklerine götürmeleri yeterli olacaktır. Bu belgeyi ister kendiniz ister iseniz herhangi bir tanıdığınız ile iletebilirsiniz. Yaptığınız doğuma göre belirli miktarda verilecek olan paranız ise en geç bir da ki maaş bordrosunda gözükecektir. 2021 senesi için ön görülen doğuma göre verilecek olan yardım parasının miktarlarını merak ediyorsanız, aşağıyı inceleyebilirsiniz.

  1. Canlı olarak dünyaya ilk yavrusunu getirecek olan çalışan bir annenin ilk maaşında göreceği fark miktarı 500 TL
  2. Yine ilk çocuğundan sonra ikinci evladını dünyaya sağ salim bir şekilde her annemiz için verilecek olan para 600 TL
  3. 2 Çocuk yetmedi deyip 🙂 3 çocuğunu dünyaya getirecekler için ödenecek miktar 700 TL
  4. Daha çok tüp bebek tedavilerinde görülen ekiz çocuk dünyaya getirenlere verilecek olan yardım oranız ise 1.100 TL olmaktadır.

Yargıtay’da Çalışan Annelerin Arkasında Durdu

Bilindiği gibi doğum yapan annelerin çocukları 1 yaşına yani tam 12 aylık olana kadar süt izni kullanmak için izin hakkına sahiplerdir. Ancak bir çok iş veren kadın işçisi için bu yasal izni verme taraftarı değil. Ancak yargıtay yapılan bir başvuru sonrasında kullandırılmayan süt iznini fazla mesai olarak anneye ödenmesi gerektiğine hüküm etti. Süt iznini kullanamayan tüm kadın işçilerimiz bu süre zarfında şayet çalıştırılmak zorunda bırakıldı ise fazla mesai yapmış olarak maaş ödemesi yapılacak.

Bu karar doğrultusunda süt izni kesinlik ile iş verinin inisiyatifi olmadığı, doğum yapan anneye süt izni vermediği taktir de ise %50 olarak mesai zamlı ödeme yapması Yargıtay tarafından onanmıştır. İş veren tarafından verilmesi gereken mesai zammına göre yapılacak bir ufak hesaplama ise şöyledir.

Haftanın 6 günü çalışma olan bir fabrika (iş yeri) da diyelim ki 1 ağustos 2020 yılında doğum yapan 2 ağustos 2021 tarihine kadar süt izinli olması gerekiyor. Toplam 264 gün süt izni kullanmak için hak sahibi olmaktadır. Bu süre zarfında şayet çalışan anne asgari ücretli ve süt izinlerini hiç kullanması durumda saati 8 TL 43 Kuruş üzerinden alacağı toplam 3 Bin 358 TL süt parası almaya hak kazanmaktadır.

 

"Çalışan Kadınlara Verilen Doğum Yardım Parası İzin Süresi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Çalışan Kadınlara Verilen Doğum Yardım Parası İzin Süresi" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net