KOSGEB Kredi

Çalışan Annelere İŞKUR Kreş Yardımı 1471 TL (Yeni Hesaplama)Çalışan Annelere İŞKUR Kreş Yardımı 1471 TL (Yeni Hesaplama)

Çalışan anneleri iş hayatında tutmak ve kazandırmak adına 70103 SAYILI RESMİ GAZETE ile başlatılan uygulama ile kreş yardımı 2021 senesin de %400 bir artış yapılarak 1471 TL çıkarıldı. İŞKUR kaydı olarak yada olmadan doğrudan herhangi bir yerde SGK (sigortalı olarak) çalışan ev kadına verilecek kreş desteği imkanlarından yararlanmak için bazı şartları sağlamanız yeterlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama İstanbul dahil başkent Ankara olmak üzere bir çok ilimizde çalışan annelere verilmeye başlanmıştır. Sadece çalışan anneleri kapsayan bu fırsatlardan en hızlı bir şekilde nasıl yararlanacağınızı, gerekli görülen evrakları ile yer verdik.

Çalışan Annelere Verilen Kreş Yardımı 1471 TL Çıkarıldı

Çalışan kadınlara verilen doğum yardım parası ve izin hakları sonrasında şimdide devletimizden TORBA YASA ile devasal bir hamle geldi. Devletimiz ilk olarak 30 günlük süre için 304 lira olarak çalışan anneleri desteklemek adına vermiş olduğu para yardımının miktarını yaklaşık %400 gibi dev bir artış ile tam 1055 liraya çıkardı. Ev hanımlarını iş hayatına kazandırmak için yapmış olduğu bu destek için bu yıl hazineden 4.3 milyar lira ayırın devletimiz çalışan anneleri daha önceleri %15 vergi diliminden destek sağlarken 2021 senesinde bu oranı tam %50 oranına çıkarmıştır. Böylece bürüt asgari ücret 2.943 TL %15 = 441 olan hesaplama yeniden yapılarak 2.943 %50 = 1471 TL olarak karşımıza çıkmıştır. Senelik asgari ücret üzerinden yapılan bu hesaplama sonrası RESMİ GAZETE de yer alan haklardan 28.03.2018 tarihinden sonra yararlanmak için çalışan kadınların şu şartları taşıması gerekmektedir.

(Hesaplama işlemi 2021 yılının bürüt asgari ücreti baz alınarak yapılmıştır)

Çalışan Annelere Verilen KREŞ DESTEĞİ Şartları Nelerdir?

Çalışan annelerin nüfuslarına kayıtlı çocuklarına kreş desteğinden yararlana bilmeleri için İŞKUR üzerinden yada doğrudan başvuru yaparak herhangi bir işletmede SİGORTALI olarak çalışması gerekmektedir. Sigortaları 30 tam gün üzerinden yatan çalışan annelere verilecek kreş desteği DOĞRUDAN çocuklarını bıraktıkları bakım evlerine VERGİ İNDİRİMİ olarak 2021 yılı için NET 1.471 lira olarak verilir. Devlet tarafından karşılan bu rakamın üzerindeki tutarın geri kalanını ise çalışan anne tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca devlet bu desteği çalışan anneye vermeden önce aile gelir durumunu incelemektedir. Bu sebep ile;

 1. Ailenin toplam geliri
 2. Çalışan annenin eşinin çalışırlık durumuna
 3. Ailenin eş ve akrabalarının yanında kalıp, kalmadığına bakılmaktadır.

Kreş ödemesini aile kendi cebinden yapmamaktadır. Ödemeleri çalışan annenin çalışmış olduğu iş veren tarafından DOĞRUDAN çoğun bakıldığı BAKIM EVLERİNE yapılmaktadır. KREŞ DESTEĞİ almak için detaylı bilgiyi çalışmış olduğunuz iş yerinin PERSONEL İŞLERİ departmanında da alabilirsiniz.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

5 yaşına kadar bakmak ile mükellef olduğunuz çocuğunuzu kreşe bırakıyor ve bundan 2021 yılında NET 1.471 lira vergi indirimi almak istiyorsanız başvuruları direk çalıştığınız işletmenin personel şefliğine yapmalısınız. İşletme sahibi sizden şu belgeleri talep eder.

 1. Çocuğuna ait nüfus cüzdanı fotokopisi
 2. Kreşe gönderdiğine dahil ıslak imzalı belge
 3. Aylık kreş ödeme faturası

bu belgeleri işverende SGK dokümanını ilave ederek müracaatınızın onayı için dosyanızı Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine veya Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarına gönderir. Ailenin yapılan başvurusu ilgili kurum tarafından incelenir. Şayet başvuru yapan çalışan kadın GERÇEKTEN KREŞ DESTEĞİ almaya uygunsa çocuğun bakımının üstlenildiği kuruma 1.471 TL vergi indirimi uygulayarak, sizin aylık çocuk bakım ücretinizden bu tutarın düşürülmesini sağlar.

"Çalışan Annelere İŞKUR Kreş Yardımı 1471 TL (Yeni Hesaplama)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Çalışan Annelere İŞKUR Kreş Yardımı 1471 TL (Yeni Hesaplama)" - 24 YORUM
 1. blank Özlem dedi ki:

  Eşlerin sigortalı olarak çalışması zorunluluğu varmı banka hesapları ve tapu kayıtlarına bakılıyormu. Pandemi den dolayı 3 ay işsizlik ödeneği almamız primlerde eksik göstermesi etkilermi

 2. blank Nurten dedi ki:

  Butun isyerlerlerinde bu uygulama varmidir

 3. blank Burcu Yamak dedi ki:

  3 yaşında oğlum var, kreşe göndermek istiyorum sigortalı çalışanım başvuru yapmak istiyorum, nerden ve nasıl yapmam gerekiyor birde Destek ücreti ne kadar öğrenebilir miyim?

  1. blank Betül TOK ÖZCAN dedi ki:

   Merhaba ben Anne olarak Bağ-Kur’luyum eşim yanımda sigortalı eleman 3 tane çocugumuz var acaba biz bu Hakkı kazanabilirmiyiz kreş yardımı alabilirmiyiz??

 4. blank Nurcan dedi ki:

  Bnimde 6 aylık oğlum var ise basliyacagim nasıl başvuru formu doldurabilirim çok ihtiyacım var bakacak insanım yok oğluma asgari ücret e çalışıyorum

 5. blank Şennur şahin dedi ki:

  Selam ben sigortalı çalışan anneyim eşimde ssk li bende ssk li çalışıyoruz asgari ücret kızımız korede gidiyor kites yardımı talep ediyoruz yardımcı olursanız teşekürler

KOSGEBKredi.net