KOSGEB Kredi

Kafeterya, Kantin Kuracaklara İş Planı ÖrneğiKafeterya, Kantin Kuracaklara İş Planı Örneği

Türk halkı olarak çayı gerçekten çok seviyoruz. Sevmeyenimiz nerede ise hiç yok denilecek kadar azdır. Bundan dolayı çay ocaklarını her iş merkezinde göre bilirsiniz. Okullarımız da kantinler yakın çevrelerinde ise kafeterya tarzı işletmeler günümüzde halen çok yaygındır. Anlayacağınız ciddi bir ekonomik paya sahip olan bir sektördür. Her geçen günde büyüyen bu sektörü Devletimizin de desteklemektedir. Böylece aklınızda bu tarz bir iş fikirlerinden biri varsa KOSGEB üzerinden hibe alabilirsiniz. Sektöre ait NACE kodları ve örnek iş planı projesiyle nasıl teşvik alacağınızı ise burada bulabilirsiniz.

Kafeterya, Kantin KOSGEB NACE Kodları Nedir?

Kafeteryalar gençlerin sıklıkla uğrak mekanlarıdır. Okul yada otobüs veya hava limanları gibi alanlarda kurulan kantinler ise tüm nüfuza hitap ederler. Hayatımızın her alanında yer alan bu sektör KOSGEB tarafından da desteklenmektedir. Böylece yeni açacağınız cafe yada kantin tarzı iş yerleriniz için hibe desteği alabilirsiniz. Bu desteğin nasıl alınacağına geçmeden önce her iki sektöre ait NACE kodlarını bilmeniz de fayda vardır. Böylece hem hibe desteği aldığından emin olabilirsiniz. Hem de destek başvurusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinizi belirleyebilirsiniz.

  • Kafeterya açacak olanlar NACE için;
56.10.19 Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri
  • Okul, otobüs yada hava terminallerinde kantin açacaklar için NACE kod;
56.29.01 Kantinlerin faaliyetleri (spor, fabrika, okul veya işyeri kantinleri, vb.)

Her iki sektörümüz için şuan aktif olarak sağlanan NACE kodu bu şekilde yer almaktadır. Farklı yeme ve içme alanlarında işlere ait NACE kodlarını sitemizde bulabilirsiniz. Yapmanız gereken ise KOSGEB Desteklenen Sektörler sayfamızı ziyaret etmenizdir.

Kantin Yada Kafeterya Devlet Ne Kadar Hibe Verilmektedir?

KOSGEB katin yada kafeterya açacak olan girişimcilere hibe desteği vermektedir. Sağlamış olduğu hibe desteği programı ise Geleneksel Girişimcilik Destek Programı olmaktadır. Girişimciliği Geliştirme Destek programları altında yer alan bu programın süresi 2 senedir. Dolayısıyla destek ödemeleri 24 ay boyunca işletmenin göstermiş olduğu performansa göre verilmektedir. Programın içeriğinde yer alan destek miktarı ise Girişimcilik Destek Programı sayfamızda yer almaktadır.

Destek programı NACE kodlarıyla desteklendiği için şartlara uygun tüm girişimler başvur yapabilir. Başvuru yapabilmeleri için de en temel şart Girişimcilik Belgesi alınmaktan geçmektedir. Girişimcilik belgesinin de İnternet üzerinden e-Devlet aracılığıyla çok basit bir şekilde alabilirsiniz. Peki, eğitim başvuru e-Devlet üzerinden nasıl yapılmaktadır? Hadi sırasıyla kantin yada kafeterya açmak isteyenlerin hibe giden yoldaki bu ilk şartı inceleyelim.

Kantin Yada Kafeteryanızı Kurmadan Girişimcilik Belgenizi Alın

Bazen gelen yorumlara bakınca çok üzülüyorum. Üzüldüğüm bu yorumlar ise çoğunlukla şunlar olmaktadır. Kafeterya açalı 2 ay oldu Devletten hibe alabilir miyim? Yada, efendim bir okul kantini devir ediyordu aldım hibe alabilir miyim? Gerçekten en çok üzüldüğüm iki yorum budur. Nedeni ise şudur. KOSGEB’den açacağınız her hangi bir işyeri için hibe alabilmek için işletme kurulmadan girişimcilik belgesinin alınmasıdır. Uzaktan eğitimle İnternet üzerinden bir günde kolayca alabileceğiniz bu belgeyi bu nedenle lütfen iş yeri açmadan alın. Aksi taktirde kesinlikle destek programı başvurusunda bulunamazsınız. Böylece ne siz nede ben üzülmüş olmayız arkadaşlar.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sayfamızda en güncel ve açıklayıcı olarak bu eğitimin nasıl alınacağı bulunmaktadır.

Bağlantısını vermiş olduğumuz bu sayfamızda girişimcilik eğitiminin nasıl alınacağını çok detaylı olarak öğrene bilirsiniz. İş fikrinize ait NACE kodundan ötürü almanız gereken Geleneksel Girişimcilik Eğitimi nasıl alınacağını videolu olarak da öğrene bilirsiniz. Seçimini videodan yana kullanmak isteyenler ise aşağıdaki çekmiş olduğumuz videomuzu izleye bilirler.

Videoda bahsetmiş olduğunuz şekilde girişimcilik belgenizi aldınız diyelim. Daha sonra hibe almak için ne yapmanız gerekiyor?

Kantin Yada Kafeteryanızı Resmi Olarak Açmalısınız

Destek başvurusunda buluna bilmeniz için kantin yada kafeteryanızı resmi bir şekilde açmanız gerekir. Buda şu anlama geliyor ki, vergi dairesi ve belediye ruhsatlarını alarak iş yerinizi kurmanız gerekmektedir. Bu belgeleri çıkartmak için ihtiyacınızın olacaklarını İş Yeri Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler Nelerdir? de bulabilirsiniz. İş yerinizi resmi bir şekilde açılışını sağladıktan sonra destek başvurusunda artık buluna bilirsiniz. Tabi bu başvuru işlemini de yapmanız için bazı adımları daha önceden atmanız gerekir. Bunlar nelerdir derseniz.

  1. İlk önce işletmenizi KOSGEB veri tabanına kayıt ettirmelisiniz
  2. KOBİ beyannamesi doldurmalısınız
  3. Doldurulan evrakların birim tarafından kontrolünün sağlanmasını beklemelisiniz
  4. e-Devlet üzerinden HİZMETLER bölümünden destek başvurusunda bulunmalısınız.

Tüm bu işlemlerin nasıl yapılacağını sitemizde bulabilirsiniz. Arama yaparak bulacağınız bu işlemleri sağladıktan sonra iş son adıma gelmektedir. Peki bu adım nedir?

Kafeterya Yada Kantin İçin İş Planı Sunmalısınız (Örnek Burada)

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz evrakları eksiksiz bir şekilde kuruma teslim etmelisiniz. Eksiksiz olduğunu kurum tasdik ederse sizden iki şey isteyecektir. Bunlardan bir tanesi e-Devlet üzerinden Geleneksel Girişimcilik Destek Programı başvurusunda bulunmanızdır. Diğeri ise Cafe yada kantin için iş planı projesi hazırlamanızdır. İşletmenizin kuruluş ve ileriye dönük hedeflerinin yer aldığı iş planı projesini isterseniz hazırlata da bilirsiniz. Ancak şunu bilmeniz gerekir ki bu projeyi KOSGEB kuruluna siz sunum yapacaksınız. Bu neden den ötürü projenin anlatımına çok iyi sahip olmalısınız.

İş planı projenizi sunduktan sonra kurulun onay vermesi gerekir. Onay vermezse 2 defa daha proje sunma hakkını sizlere tanırlar. Onay alırsanız da başka herhangi bir işleme gerek kalmaksızın destek programından yararlana bilirsiniz.

"Kafeterya, Kantin Kuracaklara İş Planı Örneği" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kafeterya, Kantin Kuracaklara İş Planı Örneği" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net