KOSGEB Kredi

Boşanmış Dul Kadına Devlet Sosyal Yardımı İmkanlarıBoşanmış Dul Kadına Devlet Sosyal Yardımı İmkanları

Ne yazık ki ülkemizde milyonlarca boşanmış yada eşi vefat etmek sureti ile dul kalmış kadınlarımız vardır. Bu kadınlarımızın bir kısmı herhangi bir yerde çalışıyor ilen bir çoğu da çalışmıyordur. Özellik ile çocuklu dul kalan kadınlarımızın çalışamaması devletten sosyal yardım adı altında maddi para yardımı 2021 da almaya hak sahibi yapmaktadır. Her ne sebep den ötürü eşinizden ayrılan bir bayan olursanız olun devletin bu desteklerinden sizlerde başvuru yapmanız halinde yararlana bilirsiniz. Aylık 275 ve 2 aylık periyotlar halinde 550 lira olarak verilen dul aylığı nasıl alınır ? işte formaları ile birlikte cevabı.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlükleri Tarafından Yapılan Yardımlar

Eşi vefat etmiş sureti ile dul kalmış olan kadınlara yönelik başlatılan bir yardım projesidir. Devletin engelli vatandaşlara sağladığı yardımlar gibi dul kalan kadınlara da bazı haklar sağlanmıştır. Bu yardımlar ile eşi vefat etmiş sureti ile dul kalan kadınlara aylık 300 lira 2021 da verilmektedir. 2010 yılında eşi vefat etmiş dul kalan kadınlar için nakit sosyal yardım fonu projesi İstanbul Boğaz İçin Üniversitesi ile yürütülen bir çalışmanın sonucudur. Bu çalışmanın neticesi ile de 29.12.2011 tarihinde 2011/8 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma fonu kurularak eşi vefat eden kadınlara para yardımı verilmeye başlatılmıştır. Eşi vefat eden kadınlara 2 ayda bir PTT üzerinden yapılacak olan 600 lira yardım parasından istifade edilebilmesi için şu şartları dul kalan bayanın taşıması gerekir.

 • 3294 sayılı kanun kapsamında eşini kaybetmiş olan kadınlar.
 • Hiç bir sosyal güvencesi olamayan kadınlar
 • Fakir ve ihtiyaç sahibi durumunda olan bayanlar
 • Resmi nikahlı eşini kayıp etmiş olan kadınlar

yararlana bilmektedir.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Dul Aylığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer alan şartlara uygun dul kadınlar başvurularını şahsen olarak yapmaları gerekir. Başvuru işlemleri için nüfus daireleri tarafından güncel hürriyetleri ile başvuruda bulunabilirler. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlükleri il ve ilçe müdürlüklerinin adreslerini => https://www.nvi.gov.tr/iletisim/il-ve-ilce-mudurlukleri buradan bulabilirsiniz. Eşi vefat etme sureti ile dul kalmış olan kadınlarımız başvuruları ise ikametgah ettikleri il ve ilçelerde kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) vakıflarına yapmaları gerekir.

Eşi vefat etmiş dul kalmış kadına devlet destekleri

Eşi vefat etmiş dul kalmış kadına devlet destekleri

Yapılan başvuru sonrasında vakfın mütevelli heyeti tarafından alınan karar sonrasında eşi vefat etmiş dul kadın, muhtaçlık durumu devam ettiği sürece bu yardımları almaya devam etmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ”MUHTAÇLIK AYLIĞI” Nedir?

Anne ve babası olmayan yetim kalan çocuklara verilen bir yardım parasıdır. Konumuz ile bağdaştığı için bu konuya da kısaca yer vermek istedim. Ayrıca bu aylık %40 engelli raporuna sahip muhtaç çocuklara da verilmektedir. Aylık 817 lira olarak 2021 yılında verilen bu yardım parasından yararlanacak olan çocuğun şu şartları taşıması gerekir.

 1. Hiç bir sosyal güvencesinin olmaması
 2. Herhangi bir gelir ve aylığının olmaması
 3. Mahkeme kararı yada kanun kapsamında bakım altına alınmış olması
 4. Herhangi bir gelir getirici taşınır / taşınmaz mala mülke sahip olmaması

gerekmektedir. Bu şartlardaki çocuklarımız başvurularını;

Engelliler ayrıca engelli durumunu gösteren belge ile Vakıflar Genel Müdürlükleri ‘ne başvuruda bulunması gerekmektedir.

SGK Üzerinden Dul Aylığı Alabilirsiniz!

Eşi vefat etmiş dul kalan kadın SGK üzerinden de aylık alabilmektedir. Eşi 4/1-c kapsamında emekli maaşını SGK dan alırken vefat ederek dul kalan kadın aylık maaş alabilmektedir. Bu maaşının alınması için başvuruları dul kalan kadın İnternet üzerinden sağlaya bilmektedir. PTT şubelerinden alacakları 2 TL bir e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi buradaki adres üzerinden SGK dul aylıkları için başvuruda buluna bilirler. SGK üzerinden eşinin maaşını alan dul kadın, ancak aşağıdaki hallerden sonra bu maaşları alamazlar.

 • Resmi olarak başka biri ile evlenmesi
 • Herhangi bir yerde SGK olarak çalışması

SGK tarafından bağlanılan aylık ölen eşinin maaşının %50 oranındadır. Ancak ölen kişinin dul kalan eşinin aylık maaş bulunmayan çocuğu olmaması durumunda ise bu oran %75 çıkmaktadır. Buda;

 • 1.000 liralık bir maaş da %50 oranında iken 500 TL eder.
 • 1.000 TL maaş alan SGK çalışanın dul eşinin çocuğu yoksa %75 den bu da 750 TL yapmaktadır.

SGK Tarafından ”ÖLÜM AYLIĞI” Alabilirsiniz!

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından dul kalan kadınlara sağlanan haklardan bir tanesi de ölüm aylığı adı altında verilen yardım parasıdır. Dul kadının ölüm aylığı alabilmesi için şu şartlara uygun olması gerekir.

 1. En az olarak 1800 gün ölüm sigortası girilmesi gerekir, yada..
 2. 4-1 (A) sigortalılar için borçlanma süresi hariç 5 seneden beri sigortalı olarak çalışması, toplamda 900 gün ölüm pirimi yatmış olması gerekmektedir.
 3. Yaşlılık aylığı yada vazife malullüğü iken aylık bağlanmaya hak kazanmış kişilerin eşlerine
 4. Yada bağlanmış olan yaşlılık ve vazife malullüğü aylıklarının çalışma esnasından dolayı kesilmiş olan eşin vefatı sonrasında da dul kadına maaş bağlanılır.

Dul Kadınlara Belediye Yardımları Nedir?

Eşinden herhangi bir nedenden ötürü boşanmış kadınlara belediyeler de yardım elini uzatmaktadır. Şiddetli geçimsizlik nedeni ile eşlerinden ayrılan dul kadınların gerçekten muhtaç olması durumda belediyeler maddi ve manevi desteklerini kurdukları Ak, Beyaz veya Pembe masalar ile sağlamaktadır. Bu imkanlar ile dul kadına,

 • Gıda yardımı
 • Sıcak yemek yardımı
 • Yakacak kömür yardımı
 • Maddi para yardımı
 • İş bulma imkanları

sağlanmaktadır.

"Boşanmış Dul Kadına Devlet Sosyal Yardımı İmkanları" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Boşanmış Dul Kadına Devlet Sosyal Yardımı İmkanları" - 52 YORUM
 1. blank Ayşe dedi ki:

  ANNEM BABAM EMEKLİYDİLER. 1996-1997 DE VEFAT ETTİ ANNEM SSK EMEKLİSİYDİ BANA %70MAAS BAGLANDI.. BABAM EMEKLİ SANDIĞ EMEKLİSİ.I ONUN ORANINI BİLMEM AMA ANNEMİNKİNDEN COKTU.1999DA EVLENDİM.BİRAY ÖNCE BOSANDIM NAFAKA ALIYORUM 3 ÇOCUGUM OKUYO, COCUKLAR VE BANA YETMİYO…TEK ÇOCUGUM KARDESİM .KİMSEM YOK HASTAYIM CALISAMIYORUM.BASVURSAM YENİDEN MAASI BAGLARLARMI.

  1. blank Sevgi yercel dedi ki:

   Ben boşanalı 8sene oldu sadece yüzde 42 engelli raporum var ama yetmiyor boşanmış insan belediyeden para yardımı alabilirmi

 2. blank Hülya dedi ki:

  Eşimden ayriyim çocuklarımla yaşıyorum pandemi süresinde işsiz kaldım evim kira günlük işlerle ihtiyaçlara yetisemiyorum

 3. blank Tuğba dedi ki:

  merhaba boşandım ve yanım olan iki çocuğum var yardıma ihtiyacım var

1 7 8 9
KOSGEBKredi.net