KOSGEB Kredi

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? 2 Adımda BES’den Çıkma!Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? 2 Adımda BES’den Çıkma!

Son yıllarda karşımıza çıkan bireysel emeklilik sistemini (BES) kimi zaman zorunlu şekilde katılım göstermek zorunda kalmaktayız. Özellik ile bankalardan herhangi bir kredi çekecek olanlar için bu sisteme dahil edilme zorunluluğu sağlanmaktadır. Ancak, her ne kadar da bankaca kredi vadesi bitene kadar bireysel emeklilik sisteminde kalma zorunluğu var denilse de hiç de kalma zorunluluğu yoktur. İşte bireysel emeklilik sistemin den 2 adım ile çıkma yöntemleri.

Bireysel emeklilik sisteminde kalma zorunluluğunuz yok!

Kimimiz isteyerek kimimiz ise zorunlu bir şekilde bankaların bireysel emeklilik sistemine dahil olmaktayız. Ben en son Ziraat bankasından konut kredisi kullanırken zorunlu bir şekilde bireysel emeklilik sistemine dahil edilmiş biriyim. Banka görevlisi sağ olsun her ne kadarda bana sistem de konut kredisinin vadesinin bitimine kadar kalma zorunluluğunuz var dese de işin aslının o şekilde olmadığını kendi çapalarım ile öğrendim ve çok kolay bir şekilde sistemden çıktım. Daha önce de İş bankasına ait olan bir bireysel emeklilik sisteminde yer almıştım. Ondan da yine hiç sorunsuz olarak kendi arzum ile çıkış işlemimi sağladım. Şimdi gelelim bireysel emeklilik sistemin den çıkmak için kullanacağınız 2 yola.

1- Banka şubelerinde oluşturulan bireysel emeklilik birimleri

Her bankada olmasa da Türkiye İş Bankasının şubelerinde haftanın belli tarihlerinde bireysel emeklilik sistemini kayıt ve iptalini sağlayan bir personeli mevcut olmaktadır. Ben bu bankada olan bireysel emeklilik çıkış işleminin iptalini bu sayede sağladım. Sadece nüfus cüzdanınız ile birlikte rahatlık ile bireysel emeklilik işlem çıkışınızı bu şekilde gerçekleştire bilirsiniz. Ama dediğim gibi bir çok bankada ne yazık ki bireysel emeklilik sistemine bakan personel bulunmamaktadır. Bu neden ile hem zaman hemde işinizi garantiye almak için yeriniz de olsam 2. bireysel emeklilik sisteminden çıkış seçeneğini değerlendirirdim.

2- Bireysel emeklilik sistemini telefon ile iptal edilmesi

En kolay ve en etkili bireysel emeklilik sisteminden çıkmanın yolu telefondan geçmektedir. Sistem de kayıtlı olan telefonunuz ile dahil olmuş olduğunuz bankanın bireysel emeklilik hattını ararsanız yaklaşık olarak 5 dakika gibi kısa bir süre zarfı içinden bireysel emeklilik ten çıkabilirsiniz. Yalnız sistemden çıkacaklar telefon ile bireysel emeklilik birimine iletişime geçmeden önce mutlaka kendilerine ait bir IBAN (banka hesap numarası) numaralarının ellerinde olması gerekmektedir. Bunun nedeni sistemden çıkınca biriken paranın yatırılacağı hesap numarasının belirlenmesi amacıdır. Banka hiç fark etmez, önemli olan tek şey banka hesap numaranızın sizin adınıza olmasıdır.

Bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır

Bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır

Bankalara Ait Bireysel Emeklilik Numaraları Nedir?

Nerede ise tüm bankaların ya kendilerine ait yada anlaşmaya vardığı bir sigorta şirketi vardır. Bireysel emeklilik sigortasını da bu bankalara ait şirketleri arayarak iptalini sağlaya bilirsiniz.

  • Akbank, AVİVASA ile çalışmaktadır. Firmanın iletişim bilgisi ise; 444-11-11 tir.
  • Türkiye İş Bankası, Anadolu Hayat Emeklilik şirketi ile işlev görmektedir. Sözleşmesini sonlandırmak isteyenler ise 0-850-724-55-00 numaraları aramaları yeterli olacaktır.
  • Garanti bankası, Garanti emeklilik firmasının iletişim bilgisi, 44-0-336 numarası dır
  • Halkbankası, Halk Emeklilik sisteminin iptali için 0-850-800-44-00 numaraları araya bilirsiniz.
  • Vakıf Bankası, Vakıf emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler 0-850-222-92-37 numarayı arayabilir.
  • Ziraat bankası bireysel emeklilik iptalleri ise 0-850-222-97-00 numaralardan sağlanmaktadır.
  • Denizbank, METLİFE iş birliği ile bireysel emeklilik sistemine müşterini dahil etmektedir. Firmanın iletişim telefon numarası 0-850-222-0-638
  • Yapı kredi bankası, Allianz ile çalışmaktadır, iletişim bilgisi ise 444-91-17

"Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? 2 Adımda BES’den Çıkma!" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? 2 Adımda BES’den Çıkma!" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net