Beyaz eşya bayiliği ve KOSGEB destek kredisi nasıl alınır

Beyaz eşya bayiliği ve KOSGEB destek kredisi nasıl alınır
19 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 3.354 kez okundu.


Beyaz eşya bayiliği ve KOSGEB destek kredisi nasıl alınır

Boch veya Arçelik yada Samsung veya Vestel hiç fark etmez hangi marka beyaz eşya bayiliği ( franchise ) alırsanız alın KOSGEB üzerinden hibe, bankalardan ise rahatlık ile kredi alabilirsiniz. Beyaz eşya bayiliği alacak olan kadın veya erkek girişimcilerimiz için KOSGEB destekleri ve beyaz eşya bayiliği nasıl alınacağı, kar marjları ile birlikte sayfamızda paylaşacağız.

Beyaz eşya bayiliği nasıl alınır?

Hemen hemen tüm beyaz eşya üretici firmalar bayilik ve franchise vermektedir.  Daha önce franchise ve bayilik arasındaki farkı sizlere BU makalemizde açıklamıştık. Ama bunu verirken sizden bazı talepleri olacaktır. Aslında olayı bankacılık gibi de düşünebilirsiniz. Nasılsa bankalar size yük miktarda para verirken parasını teminata almak için ipotek değeri olan bir malı bağlıyorsa aynı şekilde bu tür beyaz eşya bayiliği veren firmalarda vermiş olduğu veya vereceği ürünün sağlama almak için ilk olarak sizden mutlaka ama mutlaka bir teminat mektubu isteyecektir. Teminat mektubunda üzerinize kayılı olan bir malın bankalar ile ipotek koyulmasıdır. Teminat mektup değeri başvuru yaptığınız markaya göre ve fabrikadan çekeceğiniz ürün miktarına göre değişiklik gösterecektir. Ama en kötü ihtimal ile 100.000 TL veya 150.000 TL kadar bir teminat mektubu hazırlamanız gerekmektedir. Bun mektup elinde olan artık almayı planladığı beyaz eşya firmasının kapısını çalması gerekmektedir. Bazı firmalar kendi sitelerinden bayilik başvuru formu oluşturmakta sizden bazı bilgileri istemektedir. İstenilen bilgilerde genelde sizi işletme sahibi olarak gördükleri için işletmenizin bilgilerini talep etmektedir. Açıklama bölümüne iş yeni başlayacağınızı belirtmeniz baştan başlayacaklar için yeterli olacaktır. Yapmış olduğunuz başvuruya en kısa sürede bölge müdürü tarafından dönüş olacaktır. Bölge müdürü sizin ile mutlaka yüz yüz görüşmek için davet edecek ve ayrıntıları planlarını, satış hedeflerinizi, işe bakış açınızı ve girişimcilik bilginizi ölçecektir. Yani sadece bu işler para ile olmuyor! Şayet bölge müdürü sizin hedeflerinizi beğenir ve işe olan ciddiyetiniz için tatmin olursa dükkan tutmanızı isteyecektir. Dükkan tutma işi için bazı kriterleri talep edebilirler. Bu genelde dükkanın büyüklüğü ( m2 ) ve yeri. Bunun yanı sıra yine mutlaka bir depo isteyecektir. Bunları sağladıktan sonra firma anlaşmalı olduğu reklamcıları size yönlendirecek ve işletmenin içi ve dış dekorunu yapacaktır. Bunlar için nakit bir miktar paraya ihtiyaç duyabilirsiniz, ortalama 15.000 TL ile 25.000 TL civarlarında. Bu işlemlerde tamamlanıp belediyeden gerekli izinler ve vergi dairesine kaydınızı sağladıktan sonra artık teminat mektubunuz değerine göre bayiliğini aldığınız beyaz eşya mağazasından ürün çekebilirsiniz.
Lütfen beyaz eşya bayiliği alacağınız firma ile aylık ne kadarlık satış rakamına ulaşılması gerektiğini sorunuz.

Beyaz eşya bayiliğini KOSGEB desteklemektedir!

KOSGEB bilindiği gibi girişimcilik kurslarını başarılı bir şekilde tamamlayana hazırlamış olduğu destek programı olan Girişimcilik Destek Programı ile açtıkları iş yeri için hibe ve faizsiz kredi olanağı sunmaktadır. Beyaz eşya bayiliği alacak olanlarda bu desteklerden yararlanabilirler. NACE formunda da belirttiği gibi bu desteği 46.43 Elektrikli ev aletleri toptan ticareti ile desteklemektedir.

beyaz-esya-bayiligi-kosgeb-destekleri

Hazırlayacağınız veya hazırlatacağımız KOSGEB iş planı projesi ile kurmuş olduğunuz beyaz eş ya dükkanının ısıtma ve soğutma giderlerinden tutunda raflardan ve almış olduğunuz büro ekipmanları buna bilgisayar dahil olmak üzere devletten karşılayabilirsiniz.

Bankalardan kredi alabilir miyim ?

Beyaz eşya dahil açacağınız dükkan için hemen hemen her bankadan kredi alabilirsiniz. Yalnız kanıtlaya bileceğiniz bir geliriniz ( kira, emekli maaşı vb ) yada ipotek edebileceğiniz bir mal varlığı sahibi olmanız gerekmektedir. Bu imkanlarda sahip bir yatırımcı ve KKB kredi notu değerinizde herhangi bir leke yoksa çok rahat ama çok rahat bir şekilde işletmenize kredi alabilirsiniz. Bu yeni baştan işletme kurmak isteyenler için olan yoldu. Bunu sakın kobi destek kredileri ile karıştırmayalım lütfen. İşletmenizi kurduktan sonra ve kendi meslek odanıza kayıt işlemleri sonrasında başta Türkiye Halk bankası olmak üzere bir çok bankadan kobi kredileri alabilirsiniz. Bunun ödeme koşulları ( yılda bir kez ) ve faiz oranları filan çok uygundur.

 
Bir önceki yazımız olan KOSGEB'den FETÖ ye karışmamış kobilere 2.2 milyarlık kredi faiz desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB' in resmi sitesi '' www.kosgeb.gov.tr' dir, sitemiz de yer alan bilgiler tamamen haber niteliğinde yer almaktadır.

Beyaz eşya bayiliği ve KOSGEB destek kredisi nasıl alınır Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Recep Güney dedi ki:

  Yeni Açtığım Beyaz Eşya Servisi İçin Kosgeb Den Nasıl Kredi Ala Bilim Bana Ne Tür Evrak Gerekecek

 2. KAPLAN dedi ki:

  150 BİN TL İLE SADECE MAGZANIN İÇİNİN AYDITLATMASI ISITMASI SOGUTMASI YER ZEMİN GRANİT BİLGİSAYAR VS VS BUNLARA YETMEZ ÇÜNKÜ İLLERDE MİNİMUM 150M2 ŞARTI VAR SADECE MAGZANIN İÇERİSİNE TEŞHİR ÜRÜNÜ AÇMAK DEMEK 100 PARÇA ORTALAMA 200.000 TL ZATEN 200.000 MAGZADA DURCAK 200,000 DE DEPODA LAZIM SATTIGIN ÜRÜNÜ TÜKETİCİ DEPODAN İSTİYOR OLDUMU SANA MİNİMUM 550.000 TL YOKSA SAKIN KALKIŞMAYIN

 3. sdam dedi ki:

  zaten 100 bin yada 150 bin tl bende teminatım varise istediğim magazayı ve işi kurarım böylelerinede gerek dumam . saçmalık

  1. Admin dedi ki:

   Teminatı satıp nakite çevirmek ile ipotek göstermek arasından bizce dağlar kadar fark var…

 4. cemalettın sarıkaya dedi ki:

  borcu vesıcılle ılgıle ıyı olmayan kıredı nasıl alınır

Sayfa başına git
Daha fazla Bayilik veren firmalar, Hibe
KOSGEB’den FETÖ ye karışmamış kobilere 2.2 milyarlık kredi faiz desteği

KOSGEB'den FETÖ ye karışmamış kobilere 2.2 milyarlık kredi faiz desteği Bilindiği gibi KOSGEB tüm kobi işletme sahiplerine istenilen şartları sağlaması...

Kapat