Bankalardan ne kadar kredi alabilirim

Bankalardan ne kadar kredi alabilirim
18 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 737 kez okundu.


Bankalardan ne kadar kredi alabilirim

Memur veya işçi bankalardan ne kadar kredi alabilir ? Almış olduğunuz maaşınıza göre ne kadar kredi çıkar biliyor musunuz ? Konut veya araç veyahutta ihtiyaç kredileri için size tanımlanmış olan kredi limitiniz ve bunların yanı sıra bankalardan size kredi çıkar mı ? işte tüm bu sorgulama işlemlerin nasıl yapıldığını hesaplama yöntemleri ile sayfamızda sizlerleyiz.

Bankalardan bana kredi çıkar mı?

Bence emekli veya çalışan memur veya işçi veyahutta serbest meslek sahibi hadi ev hanımları ve esnafları da ekleyelim, bankalardan ne kadar kredi alabilirim sorusunu bizce kendilerine veya bize sormadan önce ilk olarak bizce acaba size kredi çıkar mı ? sorularını sormaları gerektiği kanısındayız. Çünkü artık bankalar da kredi notu denilen bir ortak uygulama var, bazı şartlar var ve bunların yanı sırada gerekli temin etmeniz gereken evraklar var. Anlayacağınız varda var. İlk olarak herhangi bir kredi başvurusu yapacak olan 18 yaşından büyük bir kere olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra gelir belgesiz kredi imkanları haricinden normal yollar ile bankalardan kredi kullanacak ise herhangi bir yer de çalışıyor ve en az 6 ay sigortalı olması gerekmektedir. Çalışmayanlar yani serbeste meslek ve ev hanımları ise çalışan yakınlarını kefil göstererek yada kira geliriniz varsa onun ile veyahutta ipotek göstererek kredi alabilirsiniz. Gelir olayına iyice bir açıklık getirdikten sonra diğer aranan bir özellik olan KKB kredi notu skor değerini anlatabiliriz. Bu daha çok bankalar ile parasal alış veriş sıklık ile yapanlarda rastlanan bir sıkıntıdır. Esnaf veya bireysel ayırt etmeksizin herkes de rastlanabilir. Olayı önemi kısa açıklamak gerekirse şayet ister aylığınız 10.000 TL olsun ister ise 15.000 TL olsun hiç fark etmez şayet KKB kredi notu değeriniz riskli gurupda iseniz ihtiyaç duyacağınız parayı hiç bir bankadan alamazsınız. Daha önceleri Findesk ile bir çok makaleler yazdık, bunların içinde bu sorunu yaşayanların notlarını nasıl yükseltebileceklerini de BURADA yer alan makalede en ince ayrıntısına kadar açıklık getirdik.  Kredi notu geçmişi sorgulama dahil tüm sorularınız cevaplarını orada bulabilirsiniz. Şimdi bankalardan size kredi çıkar mı çıkmaz mı çıkmaz ise nedenlerini artık ayrıntılı bir şekilde biliyorsunuz. Sıra artık bankalardan ne kadar kredi alabilirsiniz sorusunu yanıtlamaya geldi!Bankalardan ne kadar kredi alabilirsiniz ?

Bankalardan bireysel ve ticari müşteriler genel anlamada 3 veya 4 nedenden ötürü kredi almaktadır. Bunlar konut alımları, ticari veya binek taşıt alımları veya iş yeri yada bireysel giderlerini karşılayabilmek adına ihtiyaç kredisi alımlarıdır. En çok bankalardan sıklık ile alınan kredi ihtiyaç kredisi başvurusu dur. Bunları anlatmamızın asıl nedeni bir emekli veya çalışana ihtiyaç kredisi için yapmış olduğu başvuru için 20.000 TL çıkabilir iken aynı kişiye konut alımları için yapmış olduğu başvurular için 150.000 TL kadar kredi çıktığı doğrudur. Bunun nedeni ne gelince. İhtiyaç kredilerinden herhangi bir kefil istenilmemektedir. Lakin konut veya araç alımlarda aldığınız mal ipotek edildiği için kredi limitleri yüksek oranlarda çıkabilmektedir. Yalnız aylık ödeyeceğiniz rakamın alt limiti olmasa da üst limiti vardır!

Bankalardan aldığımı krediyi ne kadar aylık taksitler ile öderim

Adım adım artık sona yaklaştık. Son olarak ise almış olduğunuz maaş daha doğrusu haneye giren toplam paraya göre almış olduğunuz kredinin geri ödeme üst limitinin belirlenmesi konusuna geldik. Bankalar alınan krediye göre vade düzenler. Vadeler genelde ihtiyaçlarda 48 ay yani 4 yıl araç ve taşıt alımları için 60 ay ( 5 yıl ) konut alımları için ise 120 ay ( 10 yıl ) dır. Bu arada yeri gelmiş iken ülkemizde Şekerbank tam 30 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır, ufak bir hatırlatma.. Vadelere göre + sizin haneye giren gelirinize göre geri ödeme rakamı belirlenin. Genelde ispatlanabilir hane gelirinizin %60 oranında taksit rakamı çıkmaktadır. Buda örnek vermek gerekir ise 2000 TL aylık hen geliri olan bir vatandaş en fazla 1200 TL rakamlarda bir üst limitli taksit çıkarılabilmektedir.  Yani ister 30.000 TL bankalardan çekin isterseniz 120.000 TL çekin aylık taksit ödemeniz en fazla hane ortak gelirin %60 olacak şekilde belirlenir!

Yani şayet maaşınız 1300 TL ise %60 aylık ödeme dersek buda 780 TL gibi bir rakam eder alacağınız ev ise 150.000 TL ise onunda %70 kredi kullanabileceğinizi göz önünde bulundursak buda 105.000 TL vade faiz oranında %0,90 oranında dersek aylık ödemeniz ortalama 1400 TL olacaktır. Bu durumda üzgünüz ki size konut kredisi bu imkanlarda çıkmaz! Çift kişi 1300 TL maaş ile en az çalışırsa başvuru onaylanacaktır.

 Bir önceki yazımız olan Sigortasız kredi veren bankalar 'dan en önemli 4 tanesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Daha fazla DEVLET Kredileri
Sigortasız kredi nasıl çekilir
Sigortasız kredi veren bankalar ‘dan en önemli 4 tanesi

Özel ve kamu bankaları bilindiği üzere ihtiyaç veya araç yada konut kredisi kullanacaklardan bazı gerek duydukları evrakları talep etmektedir. Bankaların...

Kapat