KOSGEB Kredi

Banka kredi notu neden düşer en önemli 3 sebepBanka kredi notu neden düşer en önemli 3 sebep

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından takip edilen bireylerin notların düşme nedenlerini nedir? Düşük kredi nota sahip kara liste diye adlandırdığımız konumda olan sicili bozuklara kredi veren bankalar gerçekten var mıdır? Findeks kredi notu yükselteme teknikleri nelerdir? tüm bu merak ettiğiniz soruları 3 başlık altında sizler için aşağıda yer verdik.

KKB kredi notu neden düşer?

FİNDEK kredi kayıt bürosu tarafından tutulan not ortalamalarının düşmesine sebep olan en önemli 3 faktör vardır. Bu faktörler doğru bir şekilde yöneltilmediği zaman not ortalamanız için çok ciddi tehditler oluşturmaktadır. Doğrudan kredi notunuzu etkileyecek olan en önemli 3 etken ise şunlardır.

1- Kredi kartı aidatlarınızı zamanında ödüyor musunuz?

Adınıza kayıtlı olan her hangi bir bankaya ait kredi kartının dönem içi ödemelerini zamanında ödeyip ödemediğiniz bankalar için oldukça önemlidir. Diyelim ki o ay çok sıkıştınız ve kredi kartınızın dönem sonu borcunu ödemeyeceksiniz. O zaman sizlere önerimiz en azından asgarisini ödemenizdir. Buna da yapamıyorsanız şayet bir bankada bulunan sene içinde 3 kere dönem özet borcu ödeme tarihini öteleyip bir ay attırabilirsiniz!

2- Birine kefil oldunuz mu? 

Kredini notunun gizli düşme nedenlerin en başında gelen sebeptir. İkinci bir şahsa olunan kefiller sizin haberiniz bile olmadan şayet kredi ödenmediği taktirde not değerinizin düşmesine sebep olur. Bu neden ile kredi notunuz da bir düşme varsa ve siz tüm tedbirleri almanıza rağmen bu ivmeyi engelleyemiyor iseniz bilin ki kefil olduğunuz kişi aylık kredi taksitlerini ödemede bankalara sorun yaşatıyor dur.!

3- Kredinizi zamanında ödüyor musunuz?

Findeks kredi notunun hızlı bir şekilde düşmesinin en önemli nedeni zamanında ödenmemiş olan kredilerdir. Vakti geldiğinde yada hiç ödenmeyen krediler sizin en hızlı şekilde kredi notu değerinizin düşmesine sebep olur.! İster ihtiyaç kredisi olsun isterse herhangi bir kredi paketi olsun zamanında yada hiç bir şekilde ödenmeyen kredi notları ciddi bir şekilde not kaybına sebep olmaktadır. Devlete Ait Bankalar dahil olmak üzere kamu bankaları dahil tüm finansmanlar dan almış olduğunuz kredileri vaktinde ödemenizi tavsiye ederim.

Her hangi bir hatam olmadı ama yinede kredi skorum düşük ne yapmalıyım?

Yukarıdaki yer alan tüm kurallara tam olarak uyuduğunuzu düşünüyor ve size ait kredi notu hala düşük ise bu duruma itiraz edebilirsiniz! Arkadaşlar tüm bankalar KKB tarafından sağlana Findeks risk grubana göre bireylere kredi çıkarma işlemini sağlamaktadır. Bu gurupta yer alan yani sicili bozuk olup kara listede yer alan kişilere bankalar kredi imkanı sunmaz! Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar palavrasına inanmayın! Şayet gerçekten bankalara karşı bir sorun teşkil etmiyorsanız zaten size kredi çıkacaktır. Oldu ki sistem tarafından banka memuru sizin riskli grupta olduğunu söyledi ve siz de kendinizden emin iseniz bu duruma itiraz ederek 2 saat içinde durumu düzeltebilirsiniz. Banka memurlarının Findeks kredi notunuz için baktığı ekranda ” Müşteri İtirazları Değerlendirme Sistemi ” diye adlandırılan alanı doldurması ile süreç başlar ve varsa bir sorunuz en fazla 2 saat içerisinde düzeltilir bilginize…

Banka kredi notu düşük olan notunu nasıl yükseltebiliriz?

Her hangi bir yanlış olmadı ve itiraz sonucunda sizin hatırlamadığınız bir durumdan dolayı kredi skorunuzu düşürmüşler ise bu durumdan çıkma için biraz sabırlı ve mücadeleci olmanız gerekmektedir. İnternet’ten sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar diye arama yapmaktan ise size önerimiz ilk olarak banka memuru tarafından sorun yaşadığınız kredi veya kredi kartı her neyse ödemesinin yapılması bence daha mantıklı bir adım olacaktır. Sorunlu banka ile aranızı düzelttikten sonra ise kredi kullanmak istediğiniz bankaya ait varsa bir mevduat hesabınız bu hesaba 200 – 300 TL ‘lik en az bir meblağ barındırmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Arkadaşlar unutmayın size kredi çıkmasını da çıkmamasını da sağlayan banka çalışanları değil basit bir bilgisayar yazılımıdır, sistemi kandırmak dedikleri sanırım bu olsa gerek 😉

"Banka kredi notu neden düşer en önemli 3 sebep" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Banka kredi notu neden düşer en önemli 3 sebep" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net