KOSGEB Kredi

Bakkal açmak için KOSGEB kredisi nasıl alınır ?Bakkal açmak için KOSGEB kredisi nasıl alınır ?

Mahalle kültürün belki de en büyük göstergesi bakkaliyelerdir. Neredeyse tüm mahallelerde irili ufaklı bir çok çeşitli isimlerde bakkallar hala büyük marketlere rağmen vardır. Günümüzde bu kültürün devamı için bazı markalar bayilik ( franchise ) dahi vermektedir. Devletimiz de mahalle bakkallarını KOSGEB üzerinden vermiş olduğu hibe ile yine desteğini esirgememektedir. Kurumun vermiş olduğu desteği ve iş planı projesi hazırlarken ihtiyaç duyulan NACE kodlarını bakkal dükkanı açacak girişimcilerimiz için paylaştık.

KOSGEB Hibe Kredi Nedir?

Bilindiği üzere devlet tarafından kurulan küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme kurumu olan kısa adı ile KOSGEB ülkemizin kalkınması ve istihdam sağlaması amacı ile hibe vermektedir. Hibe kredi nedir? bilmeyenler için açıklamamız gerekirse, kısacası geri ödemesi olmayan krediye ( paraya ) denir. Tabi ki devlet bu hibe krediyi sizlere vermeden önce bazı şartları aramaktadır. Bu şartlar bir çok kişinin rahatlık ile sağlayacağı şartlardan oluşmaktadır. Sadece biraz zaman ve azim ile herkesin rahatlık ile sağlayacağı şartları şu şekilde sıralanır.

Bakkal açacaklara sağlanan destekler nelerdir ?

Bakkal açmak için kosgeb kredi

Bakkal açmak için kosgeb kredi

Mahalle bakkalı kuracak olan girişimcileri devletimiz KOSGEB aracılığı ile desteğini aşağıda yer alan NACE kodları ile açıklamıştır.

  • ”Üst NACE:  47.11 – Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret ”
  • Alt NACE: 47.11.01 – Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret)

Bu üst ve alt 6 NACE kodları sayesinde çok rahat bir şekilde kurum tarafından istenilen şartları gerçekleştirmeniz durumunda ” Girişimcilik Destek Programın ” kapsamında devletimizden bir çok başlık altında hibe alabilirsiniz.

Girişimcilik kurslarına bakkal açmadan önce başvurunuz!

Şayet KOSGEB aracılığı ile herhangi bir işletme kuracaksanız mutlak suretle ilk işiniz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusu olmalıdır. Okur yazar ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 18 yaşından da büyükseniz bu eğitimleri yaşınız 80 dahi olsa müracaat edebilirsiniz. Ancak bu eğitimlere;

  • Daha önce katılanlar
  • Yasa dışı suç örgütüne üye olanlar

katılım gösteremez. Peki başvuru nasıl yapılır.

Girişimcilik eğitimi başvurusu nasıl yapılmalıdır ?

Şimdi artık KOSGEB ‘in bakkal açacakların yanında olduğundan emin olduğumuza göre kurum tarafından talep edilen şartları rahatlık ile yerine getire biliriz. Bu şartların olmaz ise olmazı ” Girişimcilik Eğitimi ” alınmasıdır. Tabi kuracağınız bakkal İŞGEM bölgesinde değil ve sizde üniversite döneminiz de girişimcilik dersleri almadı iseniz tabi. Ancak bu iki durumda bu sertifikanın alınması gerekilmez. Aksi taktirde tüm devlet desteği ile bakkal kurmak isteyenlerin bu belgeyi almaları gerekir.

Eğitimleri bir çok resmi devlet kurumu vermektedir. Bu kurumların hangisi eğitimleri verir ise versin başvuru yöntemlerinin hepsi e-devlet üzerinden geçmektedir. Bu sebep ile ilk olarak başvuru işlemi için kolları sıvamadan evvel PTT’ye giderek bir e-devlet şifresi alsanız çok iyi olur. E-devlet şifresi alanların siteme girerek iletişim bilgilerini güncellemeleri gerekir. Özellik ile sisteme tanımlı bir e-posta adresinizin olması şarttır. Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra eğitim başvurunuzu hangi ilde yapacağınızı belirlemek ve hangi kurumun ne zaman bu eğitimleri düzenlediğini görmek için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girmeniz gerekmektedir. Adrese girdiğiniz vakit ” İL FİLTRESİ ” bölümünden eğitim almak istediğiniz ili belirleyip ” E-devlet ile Başvur ” deyip karşınıza çıkan formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Eğitimler sonrası bakkalınız açınız ve başvurunuzu gerçekleştiriniz

Eğitimler sonrasında gönül rahatlığı ile artık bakkaliyenizi kurabilirsiniz. Ancak kurulum esnasında yaptığınız giderleri gösteren faturalı almayı ihmal lütfen etmeyiniz. Tüm açılış işlemleri tamamlandıktan sonra o süre zarfında girişimcilik sertifikanızı da altından sonra artık KOSGEB iş planı projenizi hazırlayıp yada herhangi bir danışmanlık firmasına hazırlatıp bağlı olduğunuz kuruma e-kobi kaydı ile birlikte çıktısını alacağınız,

  1. KOBİ bilgi dokümanı
  2. Veri tabına kayıt formu

ile işlemlerinizi gerçekleştire bilirsiniz.

"Bakkal açmak için KOSGEB kredisi nasıl alınır ?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Bakkal açmak için KOSGEB kredisi nasıl alınır ?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net