KOSGEB Kredi

Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Günümüzde her ne kadarda marketler, bakkalların sayısını geçmiş olsa da bir çok tüketici özellikle ufak alış verişleri için bakkalları tercih etmektedir. Bundan dolayı nerede ise her mahallede muhakkak bir bakkaliye göre bilirsiniz. Girişimciler için de çok cazip bir iş fikri olan mahalle yada toplu konut gibi alanlarındaki bakkallar KOSGEB tarafından bu nedenle NACE kodlarıyla destek almaktadır. Hatta Üniversite, liste gibi okullarda faaliyet gösterecek olan kantinlere dahi hibe desteği Devletimiz tarafından sağlanmaktadır. Hibe miktarlarının ne kadar olduğunu ve başvuruların nasıl yapılacağını merak ediyorsanız da içeriğimizi dikkatli bir şekilde okumanız yeterli olacaktır.

Bakkal NACE Destek Kodu Nedir? Ne Kadar Hibe Verilmektedir?

KOSGEB’den açılacak olan işletmenin ne kadar destek alabileceğini NACE kodu tayin eder. Tabi bununla birlikte kurum tarafından hibe alıp alamayacağını da NACE kodlarında yer almasıyla belirlenir. Bu nedenle kurulacak olan bir işletmenin NACE kodu son derece önem arz etmektedir. Şimdi bizde konumuz bakkal sektörünün KOSGEB tarafından destek alıp almadığına ilk olarak bakacağız. Sonrasında ise kurum tarafından ne kadar hibe sağlandığına değineceğiz.

Evet, yukarıda tabloda sizlerin de görmüş olduğu gibi ‘BAKKAL’ kelimesi NACE kodları içerisinde yer almaktadır. 47.11.01 NACE kodu ile KOSGEB Desteklenen Sektörler de yer alan bakkaliye sektörü NACE TİPİ olarak ise ‘G’ olarak işaretli olduğunu görmekteyiz. Buda şu anlama geliyor ki KOSGEB bakkal açacak olan yeni girişimcilere ‘Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ hibe imkanlarını uygulamaktadır.

 • Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe miktarlarının ne kadar olduğunu Girişimcilik Destek Programı sayfamızda güncel olarak bulabilirsiniz.

Bakkal açmak isteyen yeni genç girişimcilerimizin destek aldığını NACE kodlarıyla gördükten sonra bu desteklerden nasıl yararlana bileceklerine geçebiliriz.

1- Bakkal Açacaklar İlk Önce Girişimcilik Belgesi Alması Gerekir

Mahalle yada ana cadde üzerinden bakkal açmadan önce ilk olarak ”Girişimcilik Belgesi” almanız gerekir. Bu belgeyi herhangi bir ücret ödemeden İnternet sitesi üzerinden uzaktan eğitimle alabilirsiniz. Evet, çok doğru bir şekilde duydunuz. Şayet bir e-Devlet şifreniz var ise İnternet’e bağlanan herhangi bir cep telefonu yada bilgisayara sahip iseniz belgenizi istediğiniz yer den sadece bir kaç video izleyip sonrasında çıkan testleri cevaplayarak alabilirsiniz. Bu sürece başlamak için ise yapmanız gerekenler ise şunlardır.

 1. Eğitimlerin verildiği İnternet sitesine giriş yapalım.
 2. Üst sağ köşede yer alan ”Giriş” butonuna tıklatalım.
 3. İletişim bilgisi onaylı e-Devlet şifremizi girelim.
 4. Sistem bizi yeniden aynı sayfaya yönlendirme yapacaktır.
 5. El altta yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” ne ”BAŞLA” diyelim
 6. Bütün çıkan videoları izleyerek testleri doğru bir şekilde çözelim.

Bu anlatımlara aşına olmadıysanız bir de konu hakkında videomu izlemenizi öneririm.

Videomuzdan ve adımlı olarak tarifimizden sonra umarım ‘Girişimcilik Belgesi’ işi tamamdır. Bu bu adımın tamam olduğunu kabul ediyorum ve bakkal açacakların hibe almaları için giden yola devam ediyorum.

2-Bakkal Açma Maliyeti Karşılanması Yapmalısınız

Şimdi sıra geldi bakkal açma maliyetini kendi bütçemizle karşılamaya. Destek başvurusuna bulup program dahilinde yer alan hibe olanağından yararlana bilmek için ilk önce kendi sermayemizle bakkalımızı açmamız gerekiyor. Bakkal açma maliyeti diğer market açmak gibi çok fazla bir maliyetli bir iş değildir. Dolayısıyla daha ufak bir kapasiteye sahip işletme kuracağınız için en fazla cebinizden aşağıdaki masraflar çıkacaktır.

 1. Belediye, veri dairesi, muhasebe ve meslek odaları gibi işlemlerin kaydı için 4.000 TL ortalama olarak gider.
 2. Dükkan dış kaplaması için en fazla 4.000 TL ile 5.500 TL gibi bir masrafınız olur.
 3. Bakkalın iç rafları ve gerekli olan dolap alımları içinde 7.000 TL ile 9.000 TL gibi bir masrafınız olur.
 4. Bakkalın içini satacağınız ürünler ile doldurmak için ise de 30.000 lira ile 55.000 TL gibi bir sermaye gerekir.

Bir içeri bir dışarı sistemi olacağı için bakkalın içinde satacağınız ürünler için çok fazla bir sermaye sizin düşündüğünüz kadar gitmeyecektir.

Bakkalımızı yasalara uygun bir şekilde açtıktan sonra ise destek başvurusunda bulunmanız için son adıma geçe birsiniz.

3- Destek Başvurusunda Artık Bulunabilirsiniz

Geleneksel Girişimcilik Belgesi alıp bakkalınızı da Türk ticaret kanunlarına göre kurduktan sonra artık KOSGEB hibe desteği almak için kolları sıvaya bilirsiniz. Bu başvuru işlemlerinin 12 ayın istediğiniz zaman yapabileceğinizi bilmenizi istiyorum. Dolayısıyla diğer destekler de olduğu gibi programın aktif olmasını beklemenize hiç gerek yoktur. Peki, başvuru için ilk olarak nereden başlamanız gerekir. Hadi adımlar halinde hep birlikte bunu beraber görelim.

 1. İlk önce işletmenizin KOSGEB’e kayıt işlemini yapmanız gerekir. Bu işlemi e-devlet üzerinden KOSGEB’e ilk başvuru bağlantısını takip ederek yapabilirsiniz. Doğrudan ilgili sayfanın bağlantısı ise https://kbs.kosgeb.gov.tr/FirmRegistration burasıdır.
 2. KOBİ beyannamenizi oluşturun. KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma Formu burada yer almaktadır.
 3. Başvurunuzu bağlı olduğunuz kurumdaki uzmana teyit ettirin.
 4. Başvuru evrakları tam ise destek başvurunuzu uzman bilir kişiyle yapınız.

Başvurunuz en kısa sürede kurum tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirme sonrasında ise sizden bakkaliye iş planı projenizin sunumun yapılması talep edilecektir. Belirli bir tarih ve günde yapacağınız proje sunumuz onay alırsa da Geleneksel Girişimcilik Destek Programı olanaklarından yararlanamaya başlaya bileceksiniz.

"Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?" - 48 YORUM
 1. blank Hilal dedi ki:

  Merhaba icra da bir borcum mevcut kosgeb hibe desteginden yararlanabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İcra borcunuzun olması hibe almanıza engel değildir.

 2. blank emin dedi ki:

  merhaba bakkal desteği 2021 yılında da devam ediyor mu ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, devam ediyor. İçeriği yeni güncelledim.

1 3 4 5
KOSGEBKredi.net