KOSGEB Kredi

Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Bakkal sektörü de halen KOSGEB tarafından desteklenen sektörler içerisinde NACE kodları ile yer almaktadır. Her ne kadarda süper veye hiper marketler ülkemizde hızla yaygınlaşmış olsa da mahalle bakkaliyesi halen popülerliğini korumaktadır. Ufak maliyetler ile güzel kazançlar elde edeceğiniz bakkaliye sektörüne girmek için devlet desteği almanız için ufak bir kaç adımız izlemeniz yeterlidir. Peki, bu adımlar nedir?

Bakkal NACE Destek Kodu Nedir?

Bir sektörün devlet tarafından desteklendiğinin bilinmesinin en garanti yolu sektöre ait NACE kodlarına bakmaktan geçmektedir. Bakkal sektörüne ait NACE kodlarını siz ister KOSGEB Desteklenen Sektörler listesine bakarak öğrene bilirsiniz. İsterseniz de bu eforu hiç sarf etmeden aşağıdaki tablodan da göre bilirsiniz.

Evet, tabloda gözüktüğü gibi bakkal sektörü 47.11.01 NACE kodu ile yer almaktadır. Kurum tarafından bakkal açacak olan genç girişimcilerin artık desteklendiğini biliyoruz. Şimdi peki, ne yapmalısınız.

1-İlk Öncelik Girişimcilik Belgesi Almaktır

Mahalle yada ana cadde üzerinden bakkal açmadan önce ilk olarak ”Girişimcilik Belgesi” almanız gerekir. Bu belgeyi herhangi bir ücret ödemeden istediğiniz yerden alabilirsiniz. Evet, çok doğru bir şekilde duydunuz. Şayet bir e-Devlet şifreniz var ise İnternet’e bağlanan herhangi bir cep telefonu yada bilgisayara sahip iseniz belgenizi istediğiniz yer den sadece bir kaç video izleyip sonrasında çıkan testleri cevaplayarak alabilirsiniz. Bu sürece başlamak için ise yapmanız gerekenler ise şunlardır.

 1. Eğitimlerin verildiği İnternet sitesine giriş yapalım.
 2. Üst sağ köşede yer alan ”Giriş” butonuna tıklatalım.
 3. İletişim bilgisi onaylı e-Devlet şifremizi girelim.
 4. Sistem bizi yeniden aynı sayfaya yönlendirme yapacaktır.
 5. El altta yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” ne ”BAŞLA” diyelim
 6. Bütün çıkan videoları izleyerek testleri doğru bir şekilde çözelim.

Artık sizinde bir girişimcilik belgeniz var.!

2-Bakkal Açma Maliyeti Karşılanması

Şimdi sıra geldi bakkal açma maliyetini kendi bütçemiz ile karşılamaya. Destek başvurusuna bulup program dahilinde yer alan hibe olanağından yararlana bilmek için ilk önce kendi sermayemiz ile bakkalımızı açmamız gerekiyor. Bakkal açma maliyeti diğer market açmak gibi çok fazla bir maliyetli iş değildir. Dolayısı ile daha ufak bir kapasiteye sahip işletme kuracağınız için en fazla cebinizden aşağıdaki masraflar çıkacaktır.

 1. Belediye, veri dairesi, muhasebe ve meslek odaları gibi işlemlerin kaydı için 3.000 TL ortalama olarak gider.
 2. Dükkan dış kaplaması için en fazla 2.000 TL ile 2.500 TL gibi bir masrafınız olur.
 3. Bakkalın iç rafları ve gerekli olan dolap alımları içinde 5.000 TL ile 7.000 TL gibi bir masrafınız olur.
 4. Bakkalın içini satacağınız ürünler ile doldurmak için ise de 20.000 lira ile 35.000 TL gibi bir sermaye gerekir.

Bir içeri bir dışarı sistemi olacağı için bakkalın içinde satacağınız ürünler için çok fazla bir sermaye sizin düşündüğünüz kadar gitmeyecektir. Bakkalımızı yasalara uygun bir şekilde açtıktan sonra ise yapmanız gereken ise destek başvurusunda bulunmaktadır.

3- Destek Başvurusunda Bulununuz

Bakkal açmak isteyenlere kurum ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” ile destek vermektedir. Programın içeriğinde yer alan bütün hibe miktarlarını buradaki içeriğimiz de bulabilirsiniz. Tabloda yer alan destek olanaklarından yararlana bilmeniz için ise şimdi yine bir kaç işlemi sırası ile sağlamanız gerekir. Bu işlemlerin en başında ise birime kayıt olma gelmektedir. Kayıt olma dahil bütün işlemler sırası ile şu şekilde sağlanmalıdır.

 1. Sisteme işletme kaydı oluşturun. (E-devlet üzerinden)
 2. Veri tabanına kayıt olarak destek başvurusunda bulunun.
 3. İlgili evrakların çıktısını alın.
 4. İl müdürlüğüne müracaatta bulunun.

Tüm bu işlemler sonrasında evraklarınız bağlı olduğunuz müdürlük tarafından incelenir. Evraklar doğru ve eksiksiz ise size iş planı sunumu yapmanız için bir gün verilir. Size verilen tarihte hazırladığınız iş planı projeniz onay alır ise hibe desteğinden istifade edebilirsiniz.

"Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?" - 20 YORUM
 1. blank Muhammed dedi ki:

  Daha önce Genç çiftçi Projesinden yararlandım. Proje yılı mı tamamladım (3 yıl). Köy bakkalı açmak istiyorum. KOSGEB desteğinden yararlanabilir miyim?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, başvuru yapabilirsiniz.

 2. blank Volkan dedi ki:

  Bakkal açmak istiyorum

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bunun için nasıl destek alacağınızı sizlere anlattım, sorularınız var ise yardımcı yine oluruz.

 3. blank burakcan gür dedi ki:

  19 yaşındayım askerliğimi yapmamış bulunmaktayım başvuru yapabilirmiyim yada askerliğimi yapmammı gerekir, ilginiz için teşekkür ederim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Askerlik engel değildir, başvuru yapa bilirsiniz.

 4. blank musa sarıkaya dedi ki:

  merhaba daha önce faal calısan bir lokanta suan kapatmış ve devrediyor. Bu işyerini devrealıp büfe lokanta tarzında değerlendirmek istiyorum. bu çerçevede kosgeb desteği alabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Devir ile hayır,

KOSGEBKredi.net