KOSGEB Kredi

Atak-S Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Bilmeniz GerekenlerAtak-S Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin milli tavuğu olan Atak-S iklim şartlarına olan dayanıklığı ve vermiş olduğu yumurta sayısı, kalitesi ile çiftlik kuracak olan girişimcilerin gözdesi olmuştur. Bir çok firma tavuk çiftliği kuracak olan girişimcilerimize Ataks cinsi tavukları önermekte kurulumlarını bu kanatlıya yönelik yapmaktadırlar. Atak-s yetiştiriciliği ile uzun süreli yumurta tavukçuluğu yapabilir, güzel gelirler elde edebilirsiniz. Ama siz yine de sektöre bu tavuk cinsi ile girmeden evvel yatırım yapacağınız tavuk hakkında bilmeniz gereken gurk olma süresi, yıllık yumurta adeti ve kaç aylık iken ürün almaya başlayacağınız gibi konuları bilmenizde fayda vardır.

Atak-s Tavuk Özellikleri Nelerdir?

Türü ” Gallus domesticus ” olarak bilinen Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Türkiye’den tüm ülkemize hatta yurt dışına yayılmaktadır. Resmi gazete’de yayımlanan tamamen hepsi bilimsel olarak kanıtlamış olarak sizlere Atak-s tavuğunun özelliklerini tanıtalım, daha sonra bu cins tavuğa yatırım avantajlarını değerlendirelim.

 • İsmi: ATAK-S
 • Türü: Gallus domesticus
 • Yetiştirilme amacı: yumurta tavukçuluğu
 • Cinsiyet ayrımı: Tüy rengine göre yapılmaktadır.
 • Genel tanımı: Kötü iklim şartlarına uyumlu, sakin, siyah tüylü, kahve rengi yumurta veren kanatlı dır.
 • Baş yapısı diğer tavuklara göre küçüktür, balta ibik ve kısa küt bir gagaya sahiptir. Burun delikleri küçük, gaganın üzerinde yer almaktadır. Gözler yuvarlak ve kahve rengidir. Kulak lopları ve sakal küçük, kırmızıdır. Boyun yapısı kısa, kalın kuyruk düz, siyah ve telekli ‘dir. Göğsü dolgun, kanatlar vücuduna yapışık siyah renktedir. Hızlı şekilde tüylenme gösterir, normal ayak kalınlığına sahip, siyah ve küt tırnak yapısına sahiptir. Deri rengi koyu sarı, telek rengi ise siyahtır.

Atak-S Yumurta Verim Özellikleri Nedir?

Genel görünüm özelliklerinden sonra Atak-s tavuğu muzun yumurta verim özelliklerine değinebiliriz. Kahve rengi yumurta veren bu tavuğumuz 72 hafta da tam 302 adet yumurta vermektedir. Pik dönemlerinde yumurta verimi %97 oranındadır. Vermiş olduğu yumurtanın ağırlığı ortalama olarak 64 gramdır. 72 hafta boyunca 302 yumurtanın ortalama ağırlı ise 19 kg 500 gramdır.Yaşam gücünün yüksek olduğu Atak-s cins tavuklar yemi değerlendirme yeteneği ile de ön plana çıkan bir tavuk cinsidir. Kapalı ve salma tavukçuluk yapacaklar için Türkiye şartları için en uygun kanatlı hayvan cinsidir. Ayrıca devlet faiz destekli olarak Ziraat bankasından tavuk çiftliği kredisi alacaklar için uygun bir hayvandır.

Haftalara göre büyüme özelliği ise aşağıda ki tabloda yer aldığı gibidir.

Atak-s Büyüme özelliği nasıldır

Atak-s Büyüme özelliği nasıldır

Atak-s Cins Tavukları Nereden Temin Edebilirsiniz?

Şayet toplu olarak yüksek bir adet karşılığında Atak-s tavuk almayı düşünüyorsanız sizin için en doğru yol Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü olacaktır. Birimin iletişim bilgileri;

 • Şehit Cem Ersever Cad. 9/11 Gayret Mah. Yeni mah. ANKARA
 • Telefon : 0-312-344-59-90

Şuan için hibrit dişi civciv fiyatları adet başı 2.40 liradır. Damızlık yumurta fiyatı ise 0,70 kuruştur. Diğer kuruma ait tüm Arak ve Atabey cins tavuklar dahil olmak üzere ebeveyn fiyatları ise 7 liradır. Güncel kurum fiyatlarını sizlerde sitemden rahatlık ile görebilirsiniz.

Profesyonel olarak tavukçuluk yapacaklar günümüzde bir çok firma anahtar teslim tavuk çiftliği kurmaktadır. Kapalı yada yarı kapalı olarak bütçenize göre istediğin ebatta tavuk besi hanesini en kısa sürede teslim alabilirsiniz.
150 m2 alana 1200 adet kapasiteli tavuk çiftliği kuran bu çiftçimizin videosunu izlemesini öneririm.

"Atak-S Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Atak-S Tavuk Yetiştiriciliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler" - 19 YORUM
 1. blank Recep kurban dedi ki:

  Bende bin tane ataks tavuk besleyip para kazanmak istiyorum Malatya

KOSGEBKredi.net