KOSGEB Kredi

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Bankalardan kredi çekme limitinin belirleyen en önemli unsur almış olduğunuz maaş miktarıdır. Asgari ücretliler dahil olmak üzere bütün kredi hesaplama miktarları bu maaş miktarına göre hesaplanmaktadır. 2020 yılında belirlenen net 2.324 asgari ücret miktarına göre bir hesaplama işlemi yaptık. Hesaplama işlemleri faiz oranların ve vade sürelerine göre değiştiğini şimdiden hatırlatmak isterim.

Asgari Ücretliden Kredi Kullanırken Aranan Şartlar Nedir?

Asgari ücretlilerde her ne kadarda bir gelir belgesine sahip olsa da bankalardan kredi kullana bilmeleri için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartların en başında hiç şüphesiz ki iyi bir kredi notu gelmektedir. Şayet iyi bir kredi notunuz yok ise hane geliriniz her ne kadar olur ise olsun kesinlik ile hiç bir bankadan kredi kullanamazsınız. Bu yüzden kredi notunuzun düşmemesine çok özen göstermelisiniz. Emin olun ki aşağıdaki video da sizinde göreceğiniz gibi şayet iyi bir kredi notuna sahip seniz gelir belgesiz kredi dahi rahatlık ile bir çok bankadan kullana bilirsiniz.

Tabi her ne kadarda da kredi notunuz da yüksek olur ise olsun asgari ücretli bir çalışanın çekebileceği ihtiyaç kredisi belli bir miktardır.

İhtiyaç Kredisi Miktarı Neye Göre Hesaplanır?

İhtiyaç kredisi kullanacak olan bir bireyselin geri ödeme taksit tutarı kanun gereği aylık ödeyeceği rakamının hane gelirinin %50 sini geçmeyecek şekilde olması gerekmektedir. Dikkatinizi çektiyse HANE geliri dedim. Yani aslında kullanacağınız kredi miktarının üst limitini belirlemek biraz da sizin elinizde. Hane gelirinize şayet evinizde çalışan eşiniz yada bekar çocuğunuz var ise onları da dahil edebilir, yada varsa herhangi bir kanıtlanır kira geliriniz onu da ilave ederek kullanacağınız kredi üst limitini yükseltebilirsiniz.

Asgari ücretli en fazla ödeyebileceği aylık taksit hesaplaması

2020 senesinde bilindiği gibi asgari ücret net 2.324 lira oldu. Dolayısı ile bir hanede tek bir asgari ücretli çalışan siz iseniz ve başkada bir kanıtlanabilir gelire sahip değilseniz, kullanacağınız kredi üst miktarı bu ücrete göre hesaplanacaktır. Şimdi ilk olarak asgari ücretli ne kadar kredi kullana bilir sorusuna yanıt bulmak için aylık taksit ödemesinin en fazla ne kadar olacağını bulmamız gerekmektedir. Bunun içinde 2.324 TL %50 sini bulmamız yeterli olacaktır. Bu hesaplamaya göre ise en fazla aylık taksit tutarımız 1.160 lira olması gerekmektedir. Şimdi aylık ödeye bileceğimiz taksitinizi hesapladığımıza göre ne kadar bankalar kredi kullana biliriz onun hesabına geçebilir.

Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Kanun gereği aylık ödeyeceğimiz miktarın en fazla 1.160 lira olduğunu öğrendikten sonra sıra geldi en fazla ne kadar kredi kullanabileceğimizin hesaplanmasına. Bu hesaplamanın yapılması için o anki güncel ihtiyaç kredisinin faiz oranınını bilmemiz gerekmektedir. Çünkü kredinin aylık tutarı 60 ay bölündüğünde faiz oranı doğrudan etkilemektedir. Dolayısı ile ben bu hesaplamanın en doğru bir şekilde yapılması için sizi kredi hesaplama yapmak için bu sayfaya yönlendirmek istiyorum. Açılan sayfada vadeyi 60 yaparak aylık taksit tutarının da 1010 lirayı geçmeyecek şekilde TUTAR kısmına rakam girmeniz yeterli olacaktır.

2020 yılı için benim yaptığım hesaplama da en fazla aylık %1.20 faiz oranı ile bir asgari ücretli 40.000 lira ihtiyaç kredisi kullana bilmektedir. 🙋‍♀️

Daha öncede belirtmiş olduğum gibi bu miktar faiz oranları ile alakalıdır. Ama net olarak şunu söyleye bilirim ki aylık taksit ödemeniz 1.160 lirayı geçmemesi gerekmektedir. Hesaplama işlemini kredi kullanacağınız an yaparsanız çok daha sağlıklı kullanabileceğiniz kredi miktarını göre bilirsiniz.

Asgari ücretli en fazla ne kadar kredi kullanabilir hesaplama yaptı

Asgari ücretli en fazla ne kadar kredi kullanabilir hesaplama yaptı

Asgari Ücretliye En Uygun Kredi Veren Banka Hesaplaması

Asgari ücretlinin 2020 senesinde 1.160 TL geçmeyecek şekilde aylık taksit ödemesini artık biliyoruz. Bu miktar tabi hane geliri artıkça daha da fazlalaşmaktadır. Her banka belli bir müşteri kesimine hitap etmektedir. Asgari ücretli kesim ise emekçi kısmında olduğu için onlara en uygun kredi veren banka yıllardır Türkiye İş Bankasıdır. Türkiye İş Bankası asgari ücret ile çalışanlara gerçekten uygun faizli olarak kredi imkanı sağlamaktadır. Hele birde maaşlarını kendilerinden alıp Türkiye İş Bankası Maximum kredi kartı kullanıcısı ise ekstra indirimli kredi çekebilirler. Bankanın şuan için yalın olarak uyguladığı kredi faiz oranları ve hesaplaması ise şu şekildedir.

Haziran ayı için Türkiye İş Bankası 0 ile 36 aya kadar %0.96 faiz uygulamaktadır. 36 sonrası vadeler için ise uyguladığı faiz oranı aylık %1.03 olmaktadır.

Miktar Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
5.000 TL 12 448,52 TL 5.382,26 TL
10.000 TL 12 897,04 TL 10.764,51 TL
15.000 TL 24 718,95 TL 17.254,70 TL
20.000 TL 24 958,60 TL 23.006,35 TL
30.000 TL 48 832,37 TL 39.953,73 TL

Başvuru işlemlerinizi buradan hızlı bir şekilde sadece 3 adımda yapabilirsiniz.

"Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Asgari Ücretli En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?" - 8 YORUM
 1. blank mehmet dedi ki:

  merhaba 4 aydır sigortalı asgari ücretli çalışıyorum ancak kıredi kartı kulanmadım hiç bana kıredi çıkar mı

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Maaş yazınızı götürürseniz çıkar.

 2. blank Atilla Akar dedi ki:

  1 ay sigortam var kredi cikarmi bana

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi notunuz iyi ise çıkar..

 3. blank Rıdvan dedi ki:

  Mrb 5 aydır sigortalı çalışıyorum kredi notum 1260 kredi çekmek istiyorum çıkar mi

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Türkiye Finans Katılım başta olmak üzere bir çok bankadan bence kredi kullana bilirsiniz.

 4. blank Ramazan dedi ki:

  Mrb garanti bankasından 10000 ve 20000 lik kredi çektim 3.üncü bir kredi daha çekebilir miyim çekersen ne kadar kredi verirler

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Asgari ücretli iseniz çekemeye bilirsiniz. Ama hanenizde maaş alanları da gösterebilirseniz çekebilirsiniz. Bu tamamen hane geliri ile alakalı bir hesaplamadır.

KOSGEBKredi.net