KOSGEB Kredi

65 75 85 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?65 75 85 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Çeşitli kurumlardan emekli olmuş olan büyüklerimiz bankaların değişik yaş sınırı politikalarından dolayı ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile ne yazık ki kredi çekememektedir. Bankaların kimi 62 yaş üstü sınırlama koyar iken bazı bankalar ise 75 hatta inanmayacaksınız ama 85 yaş ütüne kadar yaşlılarımız için 2020 da kredi olanağını çok cazip imkanlar ile sağlamaktadır. Kuşkusuz devlet ile iş birliği içinde olan Denizbank, Ziraat veya Vakıfbank emeklilerin en çok tercih ettiği bankalardır. Peki, yarın bir gün bir ihtiyaç duysanız bu bankaların kredi çekme yaş sınırını biliyor musunuz.? Sizin dar zamanınızda yanınızda duracak banka hangisidir.? İşte yaş sınırları ile ilgili bilmeniz geren tüm soruların 2020 yılına ait cevabı..

Kaç Yaşına Kadar Kredi Alabilirim? İşte Cevabı!

Genelde emekli olan büyüklerimizi ilgilendiren bir konu olan üst yaş sınırlaması bankalara göre değişmektedir. Kimi bankalar 65 yaş üstüne ihtiyaç kredisi sağlamaz iken, kimi banklar ise 85 yaşa kadar bu imkanları sağlamaktadır. Bu bankalara göre değişiklik gösterir iken emekli olan vatandaşın bankadan maaşını alıp almamasına da bağlıdır. Yani banka şayet bir vatandaş emekli maaşını kendisinden alıyor ise bu sınırı 80 kadar çıkarır iken aynı banka maaş müşterisi olmayan bir emekli için bunu 70 yaş ile sınırlanabilmektedir. Emekli vatandaşlarımızın bir çoğu maaşlarını Vakıfbank veya Denizbank dan veyahutta Ziraat bankasından almaktadır. 2020 yılında genelde eşi vefat edenler için maaş bağlaması yapılan banka Denizbank’dır. Bu bankaların devletimiz ile yapmış olduğu anlaşmaya göre değişmektedir. Bu neden ile 2020 yılında durum ne olacak inan hiç bilmiyoruz. Bankaların koşmuş oldukları üst yaş sınırlarını kendi İnternet sitelerinde bulamazsınız. Ben bu makaleyi hazırlar iken baktım bulamadım. Bu neden ile hiç üşenmeyip sizler için yeren banka şubeleri ile telefon aracılığı irtibat kurdum ve üst yaş sınırları hakkında bilgi aldım.

En Üst Yaş Sınırı Emekli Kredisi PTT’de

Az evvel belirttiğim gibi en çok emekli vatandaşlar tarafından kullanılan bankalar ile irtibat kurup üst yaş sınırları hakkında güncel bilgi aldım. Buna göre ise,

 • Ziraat bankası emekli kredisi kredisi 2020 yılında kullanacak olan vatandaşın kullanmış olduğu kredinin vadesi bittiğinde 75 yaşını geçmeyecek şekilde imkan sağladığını.
 • Vakıfbank ise şayet kendisinden emekli maaşı alıyor ise kredi vadesi bittiğinde vatandaşın 80 yaşını geçmemesini kendinden maaş almıyor ise en fazla vade ile birlikte üst yaş sınırının 70 olduğunu öğrendim.
 • Denizbank ise yaş sınırı olarak 80 yaş sınırını uygulamaktadır. (PTT üzerinden başvurularda)

Burada kredi vadesi çok önemlidir. Bu konu hakkında kafasında soru kalanlar için ufak bir örnek ile konuya açıklık getireceğim. Diyelim ki bankanın baş sınırı 65 ve siz de 61 yaşındasınız. Bankadan en fazla 4 yıl yani 48 ay vadeli olarak kredi kullanabilirsiniz. Vade sonunda yaş sınırını geçmemeniz gerekmektedir. Bu yaş sınırları sizin için uygun değilse size önereceğimiz tek banka PTT bank dır.

65 75 85 yaş üstü emeklilere kredi veren bankalar hangileridir

65 75 85 yaş üstü emeklilere kredi veren bankalar hangileridir

84 Yaşa Kadar PTT Kredi Vermektedir

Posta, telgraf, İnternet derken sonunda PTT; kargo ile bankacılık işine de el attı. İyi ki de elini attı bizce, çünkü emekliler için en üst yaş sınırı ile kredi imkanını PTT sağlamaktadır. Anlaşma sağladığı bankalar aracılığı ile kullandırdığı krediler için çeşitli vadeler ve faizler uygulasa da bakanın 84 yaşına kadar olan emekliler için ihtiyaç kredisi vermesi gerçekten çok hoş. 60 ay vadeli olarak kredi vadesi ile birlikte 84 yaşını geçmeyenler için Burganbank üst limit 55 bin TL kadar kredi olanağı sağlamaktadır. Diğer anlaşma sağladığı bankalar ve üst yaş sınırları ise,

 • Burganbank 60.000 liraya kadar 84
 • Aktifbank 50.000 liraya kadar 80 yaş
 • Denizbank 80 yaş 36.000 liraya kadar
 • ING bank 75 yaş 45.000 TL
 • TEB 70 yaşına kadar 35 bin lira

üst yaş sınırları uygulamaktadır.

Halkbank Ziraat Bankası Kredi Yaş Sınırı Nedir?

Ne yazık ki Türkiye Halk Bankası ile Ziraat bankası emeklilere yaş sınırı konusunda çok fazla esnek davranmamaktadır. Her ne kadarda düşük faizli olarak emeklilere %0.10 gibi indirim uygulasa’da iş yaş sınırına gelince bu centilmenliğini yaşta uygulamamaktadır. Her iki bankanın’da emekliler için uygulamış olduğu kredilerde üst yaş sınırları 64 ile 70 yaşa kadardır. Bu yaş sınırları banka müşterisi olanlar için değişiklik göstere bilmektedir. Ama şunu net olarak belirtmem gerekir ise 64 yaşa kadar Halkbank ve Ziraat bankasından rahatlık ile size özel %0.10 kadar düşük faizler ile kredi alabilirsiniz. Ama 70 yaş ve üstünde iseniz bu 2 bankadan ihtiyaç kredisi hele ki uzun vadeli olarak almanız çok zor.

Ziraat Bankası Emekliye Ne Kadar Kredi Veriyor?

Emekli olanlar sizlere bir müjdem var. Artık özellik ile kamu bankaları sizlere en az %0.10 daha düşük faiz oranları ile ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Mevcut faiz oranlarına göre sizlere düşük faiz imkanı sağlayan bu bankalardan bir tanesinin hesaplamasını da yine güncel faiz oranlarına göre yaptık. Ziraat bankasından emekli maaşınıza göre kredi alabilirsiniz. Bu miktar ise maaşınıza göre değişir. Ama % olarak belirtmem gerekir ise emeli maaşınızın en fazla aylık taksit ödemesi %70 oranını geçmemesi gerekir. Buda 2.000 TL için en fazla maksimum 1.400 lira olacaktır. Kredinin vadesine ve güncel faiz oranlarına göre en fazla alacağınız rakam yine değişir. Ama aylık taksit ödemeniz %70 oranın üstünde olmadığı sürece kredinizi istediğiniz kadar kullana bilirsiniz. Ortalama olarak sizlere bir rakam belirtmem gerekir ise aylık 2.000 lira emekli maaşı alan biri en fazla bankadan 45.000 liraya kadar ihtiyaç kredisi kullana bilmektedir.

Temmuz için Ziraat Bankasının 60 ay olarak normal faiz oranı %1.05 tir. Ancak maaşını Ziraat’den alan emekliler için bu faiz oranı sadece %0.98 oranındadır. 1 ile 60  aya kadar bütün vadelerde uygulanan bu indirimli faiz oranının hesaplama tablosu ise farklı vadelere göre şu şekilde oluşmaktadır.

Ziraat Bankası Emeklilere Özel Kredi
Miktar 12 Ay Vadeli 18 Ay Vadeli 30 Ay
5.000 TL 449 TL 309 TL 198 TL
10.000 TL 898 TL 619 TL 397 TL
15.000 TL 1.347 TL 929 TL 596 TL
20.000 TL 1.796 TL 1.239 TL 795 TL
25.000 TL 2.246 TL 1.549 TL 993 TL

Mevcut faiz indirimli krediden yararlanmak için şayet emekli maaşınızı Ziraat üzerinden alıyorsanız sadece kimlik belgeniz ile başvuruda banka şubelerine yapmanız yeterli olacaktır.

"65 75 85 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"65 75 85 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?" - 144 YORUM
 1. blank Cengiz dedi ki:

  Kolay gelsin ben iki gün sonra emekliliğimi vereceğim üstüm de iki banka haczi var devlet bankası düşünüyorum tahmini emekli maaşım 2200 olacak hacizleri kapatmak için kredi alabilirmiyim kolay gelsin

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, kredi notunuz düşük olduğundan dolayı emekli dahi olsanız finansman kuruluşlarından nakit ihtiyacınızı karşılayamazsınız.

 2. blank Cengiz dedi ki:

  Merhaba annem 1946 doğumlu şekerbanktan maaş alıyor 2100 tl maaşı var bankalarla sorunu yok bankasına 50000 tl ihtiyaç kredisi borcu var ödüyor maaş taşıma ile inğ den veya başka bankalardan borç kapatma maaş taşıma gibi yaparak 70000 tl 60 ay tüketici kredisi çekebilir mi acaba kolay gelsin

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, çünkü aylık ödemesi annenizin çekeceği kredinin taksit tutarını karşılamıyor. Ayrıca, üst yaş sınırına da takıla bilir.

 3. blank Özlem süvey dedi ki:

  Merhaba annem mart /1950 doğumlu hem kendi Z.bankasından emekli maaşı, hemde babamdan Halk bankasından dul maaşı alıyor.oturduğu evde kendi üstüne 150.000 tl lik kredi başvurusunda bulunmak istiyor alabilirmi?Alırsada hangi bankalar teşekkürler.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ziraat bankasından emekli maaşı alan bir kefil ile alabilme ihtimali var, aynı şekilde BURGANBANK ve PTT emekli maaşını taşıması durumunda Denizbank dan da alabilir.

 4. blank Cemal dedi ki:

  75 yaşındayım bireysel kredi alabiliyor muyum? Alırsam kaç yıllığına veriyor?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ancak, bahsetmiş olduğumuz bankalardan kredi kullana bilirsiniz.

 5. blank Bulutzinnur dedi ki:

  Merhabalar annem 1945 dogumlu. babamdan kalan 1700 lira maasi ziraat Bankası ndan aliyor ptt bankasina maaşını tasisak 30 lira kredi alabilirmiyiz. Nekadar kac ay vade odemesi olur

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Taşırsanız, bize söylenen evet anlaşmalı bankalar üzerinden alabildiğinizdir.

KOSGEBKredi.net