KOSGEB Kredi

6 Aylık Sigortalı Çobana 2021 Devlet Desteği RESMİ GAZETE6 Aylık Sigortalı Çobana 2021 Devlet Desteği RESMİ GAZETE

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimizin belini büken giderlerin %50 oranını yem masrafı oluştururken geri kalanı da hiç şüphesiz olarak çoban/bakıcı ücretleri oluşturmaktadır. Bunun bilincinde olan devletimiz en az 6 aylık olarak sigortalı çoban çalıştırarak koyun ve keçi gibi hayvancılık yapılması halinde çiftçilerimize maddi destek sağlamaktadır. 2021 yılında yayımlanan tarımsal desteklerin yer aldığı RESMİ GAZETE duyurularak uygulamaya alınmış olan çoban istihdam desteği olarak da tanımlanan verilecek yardım parası ne kadar? Başvuru yapacaklardan aranan şartlar ve müracaat için dilekçe örneğini ve ayrıca sürü yönetimi sertifikasını nasıl alacağınızı siz çiftçilerimiz için yer verdik.

Çoban Desteğinden Şartlar Nedir?

İlk defa 2018 yılı 21/2/2018 tarihli RESMİ GAZETE de yayımlanan tebliğde canlı hayvan alımları ile tarım desteklemelerinin yanı sıra iş gücü olarak da yer verilen çoban desteği de yer almaktadır. Türkiye genelinde coğrafi yapı gözetilmeksizin tüm hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimiz çoban ücretlerinin karşılanabilmesi amacı ile başlatılan bu destekleme ile siz çiftçilerimizin maddi olarak ciddi boyutta belini büken çoban ücretlerinin büyük bir çoğunluğu devlet tarafından karşılanmaktadır. Şartlara uygun bir şekilde sürüye sahip ve yine şartlara uygun çoban istihdamı sağlanması durumunda bütün çiftçilerimiz be desteklemeden istifa edebilmektedir. Desteklemeden istifade etmek isteyen tüm çobanlardan ve sürü sahibi çiftçilerimiz den talep edilen şartlar resmi gazetede şu şekilde madde listelenmiştir.

 1. Desteklemeden istifade etmek isteyen çiftçimize ait en az 200 anaç küçükbaş ve üzeri sürüye sahip olması gerekmektedir. (TÜRKVET sisteminde yer alması ve 200 baş üzerinde anaç küçükbaş olması dahilinde ortak küçükbaş için çoban tutan çiftçilerimizde bu destekten istifade edebilirler.)
 2. İşletmesi ve işletmede yer alan tüm küçükbaş hayvanlar TÜRKVET (hayvan bilgi sistemi) de yer alması gerekir.
 3. Çoban desteğinde bulunacak olan vatandaşımızın en az 6 ay boyunca SGK pirimi 30 gün (tam) olarak yatmış olması gerekir.
 4. Çoban istihdamından yararlanacak olan çiftçimizin bakıcı olarak tutmuş olduğu çoban 1. derece eş ve akrabası olabilir.
 5. Başvuruda bulunacak olan çoban 18 yaşından büyük ve emekli, devlet memuru yada köy muhtarı statüsünde olmaması gerekir.

Çoban İstihdamı Başvuruları Nereye, Nasıl Yapılır?

Hayvancılık da oldukça önem arz eden çobanların devletimizin sağladığı bu destekten yararlana bilmesi için başvurularını en geç 31/12/2020 tarihine kadar yapması gerekmektedir. Başvuru işlemlerini işletme sahibi yada ortak alanda şartlara uygun şekilde çobanlık yapan vatandaşımız şahsen olarak da yapabilmektedirler. Başvuru işlemleri için şu yolu izlemeniz gerekir.

 1. İlk olarak HAYGEM de yer alan çoban istihdam desteği dilekçe örneği bilgisayara indirilerek eksiksiz olarak doldurulur.
 2. Doldurulan dilekçe işletmenin bağlı olduğu Tarım İl/İlçe Müdürlüklerine elden teslim edilir.

Bu işlemlerin yanı sıra doldurulan dilekçe ile birlikte şu belgelerde sizden talep edilecektir.

 1. İşletme sahibi ile çobana ait nüfus cüzdan fotokopileri 1 nüsha
 2. Sürü yöneticiliği sertifikası (MEB ile Halk Eğitim Merkezlerinde düzenlenen 104 saatlik eğitim sonrası alınan sertifika)
 3. İş sözleşmesi (İşletme sahibinden alınır)
 4. Çobanın en az 6 ay boyunca sigorta pirimin yattığına dahil belge. Bu belge e-devlet üzerinden de alına bilir en yakın SGK binasından da çıkartıla bilir.
 5. Başvuruya ait döner sermaye makbuzu istenilir.

İstihdam Başvurusu Kabul Edilenlere Verilecek Olan Yardım Parası Ne Kadardır ?

Öncelik ile şunu belirtmem gerekirse çiftçilerimiz burada Ziraat bankası hayvan kredisi başvurusunda olduğu gibi bir kredi çekme işleminde bulunmuyorlar. Çoban desteğinde verilen para tamamen şartlara uygun olarak küçükbaş hayvan besiciliği yapan çiftçilerimize verilen bir hibe yani geri ödemesiz para yardımıdır. 2021 yılında çoban istihdamı kapsamında verilecek olan bu hibe miktarı ise 12 aylık için tam 5.000 liradır. Bu ücretin bedelini Tarım ve Orman Bakanlığı kendi sitesinde de aşağıda olduğu şekilde duyurmuştur.

Çoban İstihdam Desteği Ne Kadar

Çoban İstihdam Desteği Ne Kadar

Başvuru işlemleri yapıldıktan sonra ödenecek olan 5.000 liranın müracaat sahibine hibe olarak verile bilmesi için öncelik ile

 1. İl/İlçe Müdürlükleri tarafından çobanın taahhüt edilen sürünün başında olup olmadığı incelenir.
 2. Hayvanların HAYBİS de yer alıp almadığının kontrolleri sağlanır.

Daha sonra her şey usullere uygun ise başvuru yapan işletme çoban istihdamından yararlanır.

 

"6 Aylık Sigortalı Çobana 2021 Devlet Desteği RESMİ GAZETE" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"6 Aylık Sigortalı Çobana 2021 Devlet Desteği RESMİ GAZETE" - 9 YORUM
 1. blank Fikret dedi ki:

  Nasıl olacak bu bilgisi olan varmı daha açıklayacak

 2. blank Mehmet Karakaya dedi ki:

  Küçük baş hayvancılık yapmak istiyorum üzerime arazi yok nasıl devlet desteği alabiliri

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kiralama yolu ile belgelerinizi çıkarta bilirsiniz.

KOSGEBKredi.net