KOSGEB Kredi

50 bin TL hibe50 bin TL hibe

KOSGEB yeni iş kurana 50 bin TL hibe kredi imkanını 2019 yılı içerisinde vermeye başlamıştır. 50 bin TL hibe şartları ve hibe için nereye başvurulacak hakkında bilinmesi gerekenleri sitemizde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Genç girişimcilere sağlanan bu olanakların tüm başvuru formları da yine içeriğimizde yer almaktadır.

50 bin TL hibe kredi nasıl alınır ?

Öncelik ile devlet destekleri ile 50 bin TL hibe kredi alabilmeniz için kendinize ait bir iş yeri kurmanız gerekmektedir. Kuracak olduğunuz iş yeri için alınacak olan devlet teşviklerini KOSGEB kurumu girişimcilere finanse etmektedir. Ak parti ( AKP ) seçim vaatlerin de ilk zamanlar en fazla 30 yaş kriteri istese de yoğun istek üzerine bu kriterden geri adım atarak artık tüm bu imkanlardan T.C. vatandaşı olan 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlarımız kaideleri yerine getirmeleri halinde faydalanabilirler. KOSGEB imkanları ile iş yeri kuracak olan vatandaşların kurmak istedikleri iş fikrinin projeye dökmeleri ve iş yeri nasıl kurulur, yönetim ve pazarlama hakkında bilgi edinmeleri için KOSGEB uzmanları tarafından kurulan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılması gerekmektedir. Eğitimler yeterli başvuru sayısının oluşması halinde ülkemizde yer alan tüm birimlerde halka ücretsiz olarak verilmektedir.

Hibe kredi eğitimi nasıl alınır ?

Açmak istediğiniz iş yeri için ilk olarak işletmenizi kurmadan önce halkımızca KOSGEB kursları olarak bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız şarttır. Eğitimleri KOSGEB haricinde bir çok devlet kurumu da düzenlemektedir. Başlıca bu devlet kurumları TSO yani Ticaret Sanayi Odaları, Üniversiteler, Yerel Belediler ve İŞKUR’dur. Yerel belediyeler de ihtiyaç duyulması halinde bu eğitimleri yeni girişimcilere yine ücretsiz olarak vermektedir. Hangi kurum üzerinden bu eğitimi alacak olursanız olun, başlangıç tarihlerini mutlaka ilk olarak https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adresten takip etmeniz gerekir. İl Filtresi kısmına eğitim almak istediğiniz ili seçerek kursların başlama tarihleri ile kayıt için irtibat adreslerini görebilirsiniz.

Hibe kredi ile iş yeri nasıl açılır ?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında diplomanızı almaya beklemeden iş yerinizi kurmaya başlaya bilirsiniz. Belediyeler, vergi daireleri ile SGK kayıtlarınızı yapmaya başlaya bilir, işletme açılışlarında ihtiyacınız olan tüm alet, makine alımlarını gerçekleştire bilirsiniz. Kira giderlerini  ve almış olduğunuz makine alımları dahil yanınız da çalışacak olan elamanların maaş desteğini devletten karşılatmak için her şeyin kanunlara uygun ve kayıt altında olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bu amaç ile;

 • Kiraladığınız dükkan için mutlaka kira kontratı yapınız ve kira ödemelerini banka aracılığı gerçekleştiriniz.
 • Almış olduğunuz makinelere mutlaka fatura kestiriniz.
 • Çalışan işçileri SGK bildirimini yapınız.

Tüm bu işlemleri de gerçekleştirdikten sonra girişimci devlet tarafından ” Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında hibe alabilmesi için başvuru kılavuzundaki adımları sırası ile uygulamalıdır.

Ne kadar devlet hibe parası verilmektedir

Daha önceki yılında 30 bin TL olarak kendi işin sahibi olmak isteyen girişimcilere verilen hibeler 2019 yılı içerisinde 50 bin TL kadar çıkarılmıştır.

KOSGEB hib kredisi 2016

Yukarıda tabloda gözüktüğü gibi kurmuş olduğunuz işletme açılışı giderleri için 2 bin TL iş yeriniz için alınan malzemeler için 18 bin TL diğer giderler için 30 bin TL toplamda 50 bin TL hibe olarak verilecektir. Destek oranları bulunduğunuz bölgelere ve özlük durumunuza göre geri ödemelerde harcama limitinizi %40 ile %10 oranında değişiklik gösteren şekilde size yansımaktadır. Bunu ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse işlemenizin %90 lık kısmında yer alan biri tarafından kurulması halinde 55 bin TL kadar bir harcama yapılması ve bunun 50 bin TL si geri alınması demektir. Konu ilgili KOSGEB başkanı Sn. Recep BİÇER ‘in katıldığı TV programını izlemek isteyenler burayı tıklayabilirler.

"50 bin TL hibe" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"50 bin TL hibe" - 7 YORUM
 1. Hacer renk dedi ki:

  Güzellik salonu açmak istiyorum nereye başvurmalıym

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Girişimcilik sertifikası almak ile işe başlaya bilirsiniz. Nasıl alınacağını sitemizden bulabilirsiniz.

 2. Mesut dedi ki:

  Ben 35000 tl kıredı kulanmak ıstıyorum ıs yerı devralabılmek ıcın nasıl alacagım

 3. Abdullah Kabak dedi ki:

  Benim %90engelim var kronik böbrek yetmez.hastasiyim içme suyu bayii si kurup eşimle işletmek istiyorum devlet destekli nasıl hibe kredi alirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Lütfen ilk olarak https://www.kosgebkredi.net/kosgeb-girisimcilik-belgesi-nasil-alinir/ burada yer alan makalemizi okuyunuz. Sizlere kurum 55 bin TL kadar ayrıcalıklı olarak hibe vermektedir.

 4. Menduh kaya dedi ki:

  Kahvehane açmak düşünüyorum bu iş için kosgebten faydalanabilirmiyim? Teşekkür ederim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet faydalanabilirsiniz.

KOSGEBKredi.net