50 bin TL hibe

50 bin TL hibe
1 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 12.594 kez okundu.


KOSGEB yeni iş kurana 50 bin TL hibe kredi imkanını 2019 yılı içerisinde vermeye başlamıştır. 50 bin TL hibe şartları ve hibe için nereye başvurulacak hakkında bilinmesi gerekenleri sitemizde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Genç girişimcilere sağlanan bu olanakların tüm başvuru formları da yine içeriğimizde yer almaktadır.

50 bin TL hibe kredi nasıl alınır ?

Öncelik ile devlet destekleri ile 50 bin TL hibe kredi alabilmeniz için kendinize ait bir iş yeri kurmanız gerekmektedir. Kuracak olduğunuz iş yeri için alınacak olan devlet teşviklerini KOSGEB kurumu girişimcilere finanse etmektedir. Ak parti ( AKP ) seçim vaatlerin de ilk zamanlar en fazla 30 yaş kriteri istese de yoğun istek üzerine bu kriterden geri adım atarak artık tüm bu imkanlardan T.C. vatandaşı olan 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlarımız kaideleri yerine getirmeleri halinde faydalanabilirler. KOSGEB imkanları ile iş yeri kuracak olan vatandaşların kurmak istedikleri iş fikrinin projeye dökmeleri ve iş yeri nasıl kurulur, yönetim ve pazarlama hakkında bilgi edinmeleri için KOSGEB uzmanları tarafından kurulan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılması gerekmektedir. Eğitimler yeterli başvuru sayısının oluşması halinde ülkemizde yer alan tüm birimlerde halka ücretsiz olarak verilmektedir.

Hibe kredi eğitimi nasıl alınır ?

Açmak istediğiniz iş yeri için ilk olarak işletmenizi kurmadan önce halkımızca KOSGEB kursları olarak bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız şarttır. Eğitimleri KOSGEB haricinde bir çok devlet kurumu da düzenlemektedir. Başlıca bu devlet kurumları TSO yani Ticaret Sanayi Odaları, Üniversiteler, Yerel Belediler ve İŞKUR’dur. Yerel belediyeler de ihtiyaç duyulması halinde bu eğitimleri yeni girişimcilere yine ücretsiz olarak vermektedir. Hangi kurum üzerinden bu eğitimi alacak olursanız olun, başlangıç tarihlerini mutlaka ilk olarak https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu adresten takip etmeniz gerekir. İl Filtresi kısmına eğitim almak istediğiniz ili seçerek kursların başlama tarihleri ile kayıt için irtibat adreslerini görebilirsiniz.Hibe kredi ile iş yeri nasıl açılır ?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında diplomanızı almaya beklemeden iş yerinizi kurmaya başlaya bilirsiniz. Belediyeler, vergi daireleri ile SGK kayıtlarınızı yapmaya başlaya bilir, işletme açılışlarında ihtiyacınız olan tüm alet, makine alımlarını gerçekleştire bilirsiniz. Kira giderlerini  ve almış olduğunuz makine alımları dahil yanınız da çalışacak olan elamanların maaş desteğini devletten karşılatmak için her şeyin kanunlara uygun ve kayıt altında olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bu amaç ile;

 • Kiraladığınız dükkan için mutlaka kira kontratı yapınız ve kira ödemelerini banka aracılığı gerçekleştiriniz.
 • Almış olduğunuz makinelere mutlaka fatura kestiriniz.
 • Çalışan işçileri SGK bildirimini yapınız.

Tüm bu işlemleri de gerçekleştirdikten sonra girişimci devlet tarafından ” Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında hibe alabilmesi için başvuru kılavuzundaki adımları sırası ile uygulamalıdır.

Ne kadar devlet hibe parası verilmektedir

Daha önceki yılında 30 bin TL olarak kendi işin sahibi olmak isteyen girişimcilere verilen hibeler 2019 yılı içerisinde 50 bin TL kadar çıkarılmıştır.

KOSGEB hib kredisi 2016

Yukarıda tabloda gözüktüğü gibi kurmuş olduğunuz işletme açılışı giderleri için 2 bin TL iş yeriniz için alınan malzemeler için 18 bin TL diğer giderler için 30 bin TL toplamda 50 bin TL hibe olarak verilecektir. Destek oranları bulunduğunuz bölgelere ve özlük durumunuza göre geri ödemelerde harcama limitinizi %40 ile %10 oranında değişiklik gösteren şekilde size yansımaktadır. Bunu ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse işlemenizin %90 lık kısmında yer alan biri tarafından kurulması halinde 55 bin TL kadar bir harcama yapılması ve bunun 50 bin TL si geri alınması demektir. Konu ilgili KOSGEB başkanı Sn. Recep BİÇER ‘in katıldığı TV programını izlemek isteyenler burayı tıklayabilirler.Bir önceki yazımız olan KOSGEB Destek alabilecek faaliyet alanları nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

50 bin TL hibe Konusuna 14 Yorum Yapıldı
 1. Merve dedi ki:

  Yaşım 25.Adım Merve YİLDİRİM KASSAR.Kına organizasyon işini yapmak istiyorum.Birkaç deneyimim oldu ama yer açabilmek için desteğe ihtiyacım var.

 2. ismet merttürk dedi ki:

  Yaşim 42 mesleğim var belgem yok işsizim ev yemekleri mekanı açmak istiyorum yardım

 3. Mustafa dedi ki:

  Izmirde sigorta aracılık hizmeti açmak istiyorum hibeden nasıl yararlanabilirim bilgi verirseniz sevinirim

 4. Cilem kelek dedi ki:

  Ben buyuk bas hayvan çiftlik i kurmak istiyorum bunun için destek alabilir miyim

 5. sezer dedi ki:

  merhaba ben yapım şirketi kurmak istiyorum bunun için kredi alabilirmiyim ?

 6. Salim dedi ki:

  Benim 50 bine ihtiyacım var çalışmakta olan bir yufkaci dükkanı devren alicam

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru şartlarına uygun iseniz neden olmasın. Yalnız devren almalarda işletmede yer alan makinelerin faturaları istenilebilir.

 7. ali dedi ki:

  devletimizin esnaf destekleme kıredisinden yararlanmak istiyorum gerekli hasasiyeti göztereceyinizi inanıyorum

  1. Admin dedi ki:

   Esnaflara yönelik bir çok kredi paketleri mevcut dur. Meslek odanız ile irtibat kurarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 8. ülkühan dedi ki:

  buyuk baş hayvancılık yapmak istiyorum bu konuhakkınjda bilgi verirseniz sevinirim

 9. halis tamurak dedi ki:

  ahşap el sanatları ve mobilya mutfak işleri yapmaktayım kendi yerimi açmak için kosgebe kayıt olucam sivas ta kurs yok neden

 10. Furkan Hüsmen dedi ki:

  İlla kurumsal bir sirket mi olmasi gerekiyor lokanta vb. Isletmeler icin bu hibeyi alamiyormuyuz

 11. Osman üke dedi ki:

  İyi günler dilerim öncelikle
  Salma Tavukçuluk ve organik yumurta üretimi yapmak için destek kredisi kullanmak istiyorum neler yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
  Saygılarımla

 12. Serdar dedi ki:

  Gıda firmasına ticari araç almak istiyorum bu konuda destk varmı avaba bilgi verirseniz. Sevinirim

Sayfa başına git
Daha fazla Hibe
KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları
KOSGEB Destek alabilecek faaliyet alanları nelerdir ?

Devletten KOSGEB destek kredisini ülkemiz de 3 sınıf kesim alabilir. Bunlardan biri '' KOBİ '' bir diğeri '' ESNAF ''...

Kapat