KOSGEB Kredi

50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)

Artık birikimlerinizi kendi işinizi kurmak için değerlendirmenin vakti geldi diyorsanız, bu işe KOSGEB ile soyunmak en doğru karar olacaktır. 50 bin TL hibe yerine kurum 2020 de bunu tam 60 bin TL olarak açacağınız iş yerinin bir çok giderini devlete ödetmek istiyorsanız bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Kurum tarafından talep edilen şartlar, en güncel hali ile şu şekildedir.

KOSGEB’den Hibe Almak İçin Şartları Nelerdir ?

Daha önceki yıllarda 50.000 TL olarak iş yeri kuracak olan vatandaşlara verilen hibe kredi, 2020 yılı itibarı ile birlikte 60 bin TL limitine çıkarılmıştır. 60 bin TL hibe şartları için ilk zamanlarda 30 yaş sınırı aranacak duyurusu yapılmasına rağmen, yoğun ilgi üzerine artık yaş sınırı kaldırılmıştır. Elinde iş fikri olan ve 18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımız ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamaları halinde kuracakları iş yeri için hazırladıkları iş planı projesi ile 60.000 TL hibe kredi alabilir. Kurslar için nasıl İnternet üzerinden başvuru yapacağınızı aşağıdaki video da sizlere anlattım. Diğer kurum tarafından aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Daha önce bu hibe imkanlarından istifade etmemiş olmanız.
 2. Herhangi bir yasa dışı suç örgütüne karışmamış olmalısınız. ( PKK, PYD FETÖ gibi )
 3. Kuracağınız iş için yeterli kadar sermaye sahip olunmalı.
 4. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler NACE kodları içerisinde kuracağınız iş fikrinin mutlaka yer alması gerekmektedir.

Hibe Almak İçin Sırasıyla Başvuru Adımları

Öncelik ile 60.000 TL hibe alabilmenin ilk şartı ” Girişimcilik Belgesi ” alınmasından geçmektedir. İster erkek isterse de kadın girişimci olun mutlaka işletmeyi kurmadan önce bu eğitimleri şayet ” DAHA ÖNCE ÜNİVERSİTE HAYATINIZDA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALMADIYSANIZ ” ve ” KURACAĞINIZ İŞLETME İŞGEM TARAFINDAN BELİRLENEN ALANLARDA ” değilse mutlaka bu belgeyi almanız gerekmektedir. Girişimcilik belgesini alabilmeniz için ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” denilen KOSGEB Kurslarına katılmanız gerekir. Kurs başvuruları şu şekilde yapılmaktadır.

 1. Öncelik ile artık başvurular e-Devlet üzerinden yapıldığı için elinizde en yakın PTT den 2 TL karşılığında alınmış bir şifre olması gerekir.
 2. Almış olduğunuz şifre ile https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresine doğrudan girip kullanılabilir bir e-posta adresinizi sisteme girmelisiniz.
 3. Sonra http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girerek eğitim almak istediğiniz il belirleyip e-Devlet İle BAŞVUR demelisiniz.
 4. Son olarak direk açılan sayfadaki formu doldurarak başvuru işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra eğitim için başvuru yaptığınız birim tarafından bir bilgilendirilme tarafınıza yapılacaktır. Eğitimleri tamamlayıp ” GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ” alanlar daha sonra şu adımları sergilemelidirler. Girişimcilik eğitimi başvurularının nasıl İnternet üzerinden yapıldığını birde videolu olarak sizlere anlattık.

İşletmenin Kurulması İle Hibe Ödemesin Alınması Süreci

Öncelik ile 60 bin TL hibeyi alabilmeniz için kendi sermayeniz üzerinden KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alan bir iş fikrini kurmanız gerekmektedir. İşletme kurulurken yapmış olduğunuz harcamaları ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında geri alabilmeniz için artık faturalı makine almanız çok da önemli değildir. Anca, iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı içerisinde ise o zaman faturalı makine alımına çok özen göstermeniz gerekir. İlgili bağlantıda sizinde görmüş olduğunuz gibi performans sonucuna göre 60.000 TL kadar hibe almak için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. KOSGEB’e ilk kayıt işlemini yaparak e-kobi girişini yapınız.
 2. Sisteme girerek sol tarafta yer alan ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu yapınız.
 3. Size verilen gün için KOSGEB iş planı projenizi hazırlayın ve sunumu yapınız.
 4. İstenilen gerekli evraklar ( işletme ruhsatı, kira kontratı, yapılan gider faturaları gibi )  ile kendi birimimize şahsen olarak başvurun.

Programın başvuru kılavuzu şu şekildedir.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda program kapsamındaki 50 bin TL en kısa ( 6 ay ) sürede geri alabilirsiniz.

"50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)" - 258 YORUM
 1. blank ufuk dedi ki:

  merhaba;
  kosgeb e başvuru aşamaları nelerdir.hangi aşamalarla ilerlemeliyiz yardımcı olabilir misiniz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   En büyük aşama iş fikrinizin destek alıp almadığının öğrenilmesidir. Buna göre eğitim programlarına katılıp daha sonra destek başvurusunda bulunulur. Acaba, iş fikriniz nedir?

 2. blank Banu dedi ki:

  İyi günler ben züccaciye üzerine dükkan açmak istiyorum. 60000 hibeden nasıl yararlanabilirim. Ödediğim prim üzerinden derken ne kasdediliyor?
  Eskiden kosgep kiranın %70 ‘ni karşılıyordu sanırım yanlış hatırlamıyorsam. Şuan içinde geçerli mi?
  Şuanda toplu harcadığımız sermayenin mi %70 ini veriyor. Veya belirlenen harcamalar üzerinden mi %70 destek veriliyor. Bilgi verirseniz cok memnum olurum. Teşekkurler.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Banu hanım, eskisi artık destekler sağlanmıyor. Eğer ki iş fikriniz ileri girişimcilikte ise yani üretime dayalı yine aynı şekilde destek alabiliyorsunuz. Ama parkende ticareti içerisinde iseniz ne yazık ki sadece açılış ve çalıştırdığınız elemanların SGK pirim ödemelerine göre hibe alabilmektesiniz.

   1. blank Gulcin dedi ki:

    Bebe tekstil imalati icin destek alabilirmiyim

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Evet, destekler.

 3. blank Gökhan dedi ki:

  Merhaba, ben ilk defa iş kurmak istiyorum. Oto kuaför ve yıkama düşünüyorum. 15 bin tl sermayem var. Ben hibeden yaralanabilir miyim ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sektörünüz desteklenenler içerisinde yer aldığından dolayı yararlana bilirsiniz.

 4. blank Fatma dedi ki:

  Merhaba,kamu görevlisiyim.Malatya nın Doğanşehir ilçesinde 7000 metrekare tarlam bulunmakta.15 000 TL sermayem var.lavanta yetiştiriciliği işi yapmak suretiyle lavanta bahçesini; turizm,kozmetik,gıda sektöründe kullanmak istiyorum.Girişimcilik eğitimi almam gerekiyor mu? Ne kadar hibe desteği alabilirim?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   0422 323 38 01–02 bu numara size en iyi şekilde yardımcı olacağını düşünmekteyim.

1 22 23 24
KOSGEBKredi.net