KOSGEB Kredi

50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)

Artık birikimlerinizi kendi işinizi kurmak için değerlendirmenin vakti geldi diyorsanız, bu işe KOSGEB ile soyunmak en doğru karar olacaktır. 50 bin TL hibe yerine kurum 2020 de bunu tam 60 bin TL olarak açacağınız iş yerinin bir çok giderini devlete ödetmek istiyorsanız bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Kurum tarafından talep edilen şartlar, en güncel hali ile şu şekildedir.

KOSGEB’den Hibe Almak İçin Şartları Nelerdir ?

Daha önceki yıllarda 50.000 TL olarak iş yeri kuracak olan vatandaşlara verilen hibe kredi, 2020 yılı itibarı ile birlikte 60 bin TL limitine çıkarılmıştır. 60 bin TL hibe şartları için ilk zamanlarda 30 yaş sınırı aranacak duyurusu yapılmasına rağmen, yoğun ilgi üzerine artık yaş sınırı kaldırılmıştır. Elinde iş fikri olan ve 18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımız ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamaları halinde kuracakları iş yeri için hazırladıkları iş planı projesi ile 60.000 TL hibe kredi alabilir. Kurslar için nasıl İnternet üzerinden başvuru yapacağınızı aşağıdaki video da sizlere anlattım. Diğer kurum tarafından aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Daha önce bu hibe imkanlarından istifade etmemiş olmanız.
 2. Herhangi bir yasa dışı suç örgütüne karışmamış olmalısınız. ( PKK, PYD FETÖ gibi )
 3. Kuracağınız iş için yeterli kadar sermaye sahip olunmalı.
 4. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler NACE kodları içerisinde kuracağınız iş fikrinin mutlaka yer alması gerekmektedir.

Hibe Almak İçin Sırasıyla Başvuru Adımları

Öncelik ile 60.000 TL hibe alabilmenin ilk şartı ” Girişimcilik Belgesi ” alınmasından geçmektedir. İster erkek isterse de kadın girişimci olun mutlaka işletmeyi kurmadan önce bu eğitimleri şayet ” DAHA ÖNCE ÜNİVERSİTE HAYATINIZDA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALMADIYSANIZ ” ve ” KURACAĞINIZ İŞLETME İŞGEM TARAFINDAN BELİRLENEN ALANLARDA ” değilse mutlaka bu belgeyi almanız gerekmektedir. Girişimcilik belgesini alabilmeniz için ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” denilen KOSGEB Kurslarına katılmanız gerekir. Kurs başvuruları şu şekilde yapılmaktadır.

 1. Öncelik ile artık başvurular e-Devlet üzerinden yapıldığı için elinizde en yakın PTT den 2 TL karşılığında alınmış bir şifre olması gerekir.
 2. Almış olduğunuz şifre ile https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresine doğrudan girip kullanılabilir bir e-posta adresinizi sisteme girmelisiniz.
 3. Sonra http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girerek eğitim almak istediğiniz il belirleyip e-Devlet İle BAŞVUR demelisiniz.
 4. Son olarak direk açılan sayfadaki formu doldurarak başvuru işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra eğitim için başvuru yaptığınız birim tarafından bir bilgilendirilme tarafınıza yapılacaktır. Eğitimleri tamamlayıp ” GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ” alanlar daha sonra şu adımları sergilemelidirler. Girişimcilik eğitimi başvurularının nasıl İnternet üzerinden yapıldığını birde videolu olarak sizlere anlattık.

İşletmenin Kurulması İle Hibe Ödemesin Alınması Süreci

Öncelik ile 60 bin TL hibeyi alabilmeniz için kendi sermayeniz üzerinden KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alan bir iş fikrini kurmanız gerekmektedir. İşletme kurulurken yapmış olduğunuz harcamaları ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında geri alabilmeniz için artık faturalı makine almanız çok da önemli değildir. Anca, iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı içerisinde ise o zaman faturalı makine alımına çok özen göstermeniz gerekir. İlgili bağlantıda sizinde görmüş olduğunuz gibi performans sonucuna göre 60.000 TL kadar hibe almak için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. KOSGEB’e ilk kayıt işlemini yaparak e-kobi girişini yapınız.
 2. Sisteme girerek sol tarafta yer alan ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu yapınız.
 3. Size verilen gün için KOSGEB iş planı projenizi hazırlayın ve sunumu yapınız.
 4. İstenilen gerekli evraklar ( işletme ruhsatı, kira kontratı, yapılan gider faturaları gibi )  ile kendi birimimize şahsen olarak başvurun.

Programın başvuru kılavuzu şu şekildedir.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda program kapsamındaki 50 bin TL en kısa ( 6 ay ) sürede geri alabilirsiniz.

"50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)" - 258 YORUM
 1. blank zaman aktop dedi ki:

  merhaba geneleksel girişimçilik sertifikasını aldım. kendi adıma züccaciye acmak istiyorum ne kadar hibe alabilirim ve nasıl kolay gelsin

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Artık şimdi işletmenizi kurarak 47.59.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda elektrikli olmayan ev aletleri ile çatal bıçak takımı, tabak-çanak, cam eşya, porselen ve çömlek ürünleri gibi züccaciye ürünlerinin perakende ticareti (metal tabak-çanak hariç) kodu ile ilk önce veri tabanına kayıt olup sonra destek başvurusunda buluna bilirsiniz. En fazla 60 bin TL

  2. blank Yılmaz dedi ki:

   Uygulamalı girişimcilik katılım belgesini aldım aldığım belgeyle erkek kuaförü acmak istiyorum ne kadar hibe kredi arlırım

   1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

    En fazla pirim ödeMEleri ile 2 yıl için 60 bin TL

    1. blank Yılmaz dedi ki:

     İlk önce ne yapmam lazim nasıl ilerleyeyim yardımcı olursanız sevinirim

     1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      Belgenizi aldıktan sonra ilk olarak işletmenizi kurmanız gerekir, sonra veri tabanına kayıt olarak destek başvurusunda buluna bilirsiniz.

 2. blank sevda dedi ki:

  girişimcilik sertifikasını aldıktan sonra ütü paketleme atölyesi açmak istiyorum ne yapmam gerekli alablirmiyim ne kadar alabilirim kolay gelsin

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   ütü paketleme iş fikrinizi biraz daha bizlere açık bir şekilde yazarmısınız lütfen. Tam olarak anlayamadım..

 3. blank ömer yılmaz dedi ki:

  Eğitim Danışmanlık şirketi açmak istiyorum.

 4. blank Mine Albaraz dedi ki:

  Merhaba … ben emekiyim ve reçel ve domates sosları üretimi yapmak istiyorrum… Girişimcilik destek Programını tamamladım.. sertifikamı aldım… hangi Nace kodu ile başvurmlıyım acaba? teşekkürler…

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   10.39.03 Meyve ve sebzelerden jöle, pekmez, marmelat, reçel vb. imalatı (pestil imalatı dahil)

 5. blank Gökhan dedi ki:

  Selamlar ben cafeterya acmak istiyorum gloria jean,s tarzi elit ve güler yüzlü bir personel ile acmak istediğim yer uygunmu destek icin?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, uygundur.

   1. blank hazar dedi ki:

    benım sıgortam yok ve 19 yasındayım ıs yerım var ama nakıt param yok ben ne yapmam gerek

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Tüketici kredisi çekebilirsiniz, tabi bunu İnternet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmeniz gerekir.

   2. blank Hasan dedi ki:

    % 63 engelliyim fakat SSK emeklisiyim hangi işte daha kolay kösgebkredesi alabilirim

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     İşin desteklenen sektörlerde olması yeterlidir. Onun haricinde hiç bir fark etmez.

     1. blank Mücahide serap yamalı dedi ki:

      Merhaba ben 50 yaşındayım camaşırhane açmak istiyorum ama elimde sermaye yoka acaba kosgep ten yararlanabilirmiyim

     2. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      Destekler işletme kurulduktan sonra verilir. Kurum kredi vermez, sadece hibe desteği sağlar efendim.

KOSGEBKredi.net