KOSGEB Kredi

50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)

Artık birikimlerinizi kendi işinizi kurmak için değerlendirmenin vakti geldi diyorsanız, bu işe KOSGEB ile soyunmak en doğru karar olacaktır. 50 bin TL hibe yerine kurum 2020 de bunu tam 60 bin TL olarak açacağınız iş yerinin bir çok giderini devlete ödetmek istiyorsanız bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Kurum tarafından talep edilen şartlar, en güncel hali ile şu şekildedir.

KOSGEB’den Hibe Almak İçin Şartları Nelerdir ?

Daha önceki yıllarda 50.000 TL olarak iş yeri kuracak olan vatandaşlara verilen hibe kredi, 2020 yılı itibarı ile birlikte 60 bin TL limitine çıkarılmıştır. 60 bin TL hibe şartları için ilk zamanlarda 30 yaş sınırı aranacak duyurusu yapılmasına rağmen, yoğun ilgi üzerine artık yaş sınırı kaldırılmıştır. Elinde iş fikri olan ve 18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımız ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamaları halinde kuracakları iş yeri için hazırladıkları iş planı projesi ile 60.000 TL hibe kredi alabilir. Kurslar için nasıl İnternet üzerinden başvuru yapacağınızı aşağıdaki video da sizlere anlattım. Diğer kurum tarafından aranan şartlar ise şu şekildedir.

 1. Daha önce bu hibe imkanlarından istifade etmemiş olmanız.
 2. Herhangi bir yasa dışı suç örgütüne karışmamış olmalısınız. ( PKK, PYD FETÖ gibi )
 3. Kuracağınız iş için yeterli kadar sermaye sahip olunmalı.
 4. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler NACE kodları içerisinde kuracağınız iş fikrinin mutlaka yer alması gerekmektedir.

Hibe Almak İçin Sırasıyla Başvuru Adımları

Öncelik ile 60.000 TL hibe alabilmenin ilk şartı ” Girişimcilik Belgesi ” alınmasından geçmektedir. İster erkek isterse de kadın girişimci olun mutlaka işletmeyi kurmadan önce bu eğitimleri şayet ” DAHA ÖNCE ÜNİVERSİTE HAYATINIZDA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALMADIYSANIZ ” ve ” KURACAĞINIZ İŞLETME İŞGEM TARAFINDAN BELİRLENEN ALANLARDA ” değilse mutlaka bu belgeyi almanız gerekmektedir. Girişimcilik belgesini alabilmeniz için ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” denilen KOSGEB Kurslarına katılmanız gerekir. Kurs başvuruları şu şekilde yapılmaktadır.

 1. Öncelik ile artık başvurular e-Devlet üzerinden yapıldığı için elinizde en yakın PTT den 2 TL karşılığında alınmış bir şifre olması gerekir.
 2. Almış olduğunuz şifre ile https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresine doğrudan girip kullanılabilir bir e-posta adresinizi sisteme girmelisiniz.
 3. Sonra http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girerek eğitim almak istediğiniz il belirleyip e-Devlet İle BAŞVUR demelisiniz.
 4. Son olarak direk açılan sayfadaki formu doldurarak başvuru işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra eğitim için başvuru yaptığınız birim tarafından bir bilgilendirilme tarafınıza yapılacaktır. Eğitimleri tamamlayıp ” GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ” alanlar daha sonra şu adımları sergilemelidirler. Girişimcilik eğitimi başvurularının nasıl İnternet üzerinden yapıldığını birde videolu olarak sizlere anlattık.

İşletmenin Kurulması İle Hibe Ödemesin Alınması Süreci

Öncelik ile 60 bin TL hibeyi alabilmeniz için kendi sermayeniz üzerinden KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alan bir iş fikrini kurmanız gerekmektedir. İşletme kurulurken yapmış olduğunuz harcamaları ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında geri alabilmeniz için artık faturalı makine almanız çok da önemli değildir. Anca, iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı içerisinde ise o zaman faturalı makine alımına çok özen göstermeniz gerekir. İlgili bağlantıda sizinde görmüş olduğunuz gibi performans sonucuna göre 60.000 TL kadar hibe almak için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. KOSGEB’e ilk kayıt işlemini yaparak e-kobi girişini yapınız.
 2. Sisteme girerek sol tarafta yer alan ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu yapınız.
 3. Size verilen gün için KOSGEB iş planı projenizi hazırlayın ve sunumu yapınız.
 4. İstenilen gerekli evraklar ( işletme ruhsatı, kira kontratı, yapılan gider faturaları gibi )  ile kendi birimimize şahsen olarak başvurun.

Programın başvuru kılavuzu şu şekildedir.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda program kapsamındaki 50 bin TL en kısa ( 6 ay ) sürede geri alabilirsiniz.

"50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"50 Bin TL Hibe Şartları (KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR)" - 178 YORUM
 1. blank Mehmet dedi ki:

  Yaşım 20 ve işe girmek istiyorum ancak 10 bin sermayem var bu durumda kosgep bana proje de destek sunar mi ne kadar destek kredisi çıkar

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hangi işi yapacaksınız bu çok önemli. Ayrıca, destekleri yatırım yaptıktan sonra alabileceğinizi de belirtmek isterim.

 2. blank Hilal polat dedi ki:

  Merhaba bn yaklasik 3 sene once girisimcilik belgemi aldim bayan kuaforlugu uzerine is yeri acmak istiyorum eskisehirde belgemde elimde olguna gore bndan sonra hangi yollari izlemeliyim nereye basvurmaliyim daha isyerimi acmadim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Belgeniz 2021 yılına kadar geçerlidir. Bayan kuaför salonu da halen kurum tarafından Geleneksel Girişimcilik Destek programı ile hibe sağlanmaktadır. Şimdi işletmenizi kurarak KOSGEB’e ilk kayıt başvurusunda bulunabilir, daha sonra destek başvuru yapabilirsiniz. Sitemizde KOSGEB Kredisi nasıl alınır da detaylar mevcut.

 3. blank Hilal dedi ki:

  Merhaba 2017 yılında girişimcilik belgemi aldım grafiker tasarım ve reklamcılık mezunuyum işyeri açmak istiyorum. Hibeden yarallanabilir miyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet sertifikanızın geçerlilik süresi 2021 son tarihtir.

   1. blank Hilal dedi ki:

    Serfitikam da kızlık soy isim mevcut onu yenileme işlemi yapabilirmiyiz. Ve serfitika süresini yenileme şansımız varmı

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Uzaktan eğitim ile kolaylık ile yeni sertifika çıkarta bilirsiniz.

     1. blank Hilal dedi ki:

      Merhabalar ben hilal şimdi iş yerimi actıktan sonra levhalarım herseyım hazırlandı kosgebden 60 bin tl hıbeyı nasıl alabılırım birde çalısanların sadece sigortası Kı yatıyor yoksa sıgorta +maaşı mı yatıyor
      Birde nace kodunda reklamcılık kodu yok sadece Isıklı tabela ve Isıklı pano reklam ımalahatcısı var
      Reklamcılık nace kodu yok
      Isıklı tabela be Isıklı pano reklam ımalahatcısı olarak ıs yerı acmış olsam her türlü geniş caplı işler yapabılr mıyım ornek kartvızıt, brosur vs. Gbii çalışmalar yapabılr mıyım?

     2. blank Hilal dedi ki:

      İş yeri acıldıgında sadece levha yeterli mi?
      Bir de makinalar almak zorunda mıyız?
      Hülyum gazı snaayı tüpü bunların faturasını sunduğumuz da karsılıyor mu kosgeb

     3. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      Fatura ile destek artık kalktı. Levha yeterli, makine almak zorunlu değil.

 4. blank selahattin akkoç dedi ki:

  kendime ait 2500m2 alanı olan meyve bahçemde 1000 adetlık yumurta tavukçuluğu yapmak istiyorum.verilen bu hibeden yararlanabilirmiyim ve kaç tl ödeme yapılır.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tarım ve hayvancılık konularında üretim faaliyetleri için bu imkandan yararlanamazsınız. Sade ticaret ve fabrikasyon olarak işlenme konularında destek alabilirsiniz.

 5. blank Hilal dedi ki:

  Merhabalar ben hilal şimdi iş yerimi actıktan sonra levhalarım herseyım hazırlandı kosgebden 60 bin tl hıbeyı nasıl alabılırım birde çalısanların sadece sigortası Kı yatıyor yoksa sıgorta +maaşı mı yatıyor
  Birde nace kodunda reklamcılık kodu yok sadece Isıklı tabela ve Isıklı pano reklam ımalahatcısı var
  Reklamcılık nace kodu yok
  Isıklı tabela be Isıklı pano reklam ımalahatcısı olarak ıs yerı acmış olsam her türlü geniş caplı işler yapabılr mıyım ornek kartvızıt, brosur vs. Gbii çalışmalar yapabılr mıyım?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İş yerinizi girimcilik belgesi alarak açtı iseniz destek alamazsınız. Ayrıca, şuan bir işletmeniz var ise yine diğer işletmeyi kurmak için destekler den yararlanamazsınız. Işıklı tabela açarak diğer hizmetleri verebilirdiniz ama.

KOSGEBKredi.net