KOSGEB Kredi

50 Bin TL Hibe Şartları50 Bin TL Hibe Şartları

Artık birikimlerinizi kendi işinizi kurmak için değerlendirmenin vakti geldi diyorsanız, bu işe KOSGEB ile soyunmak en doğru karar olacaktır. 50 bin TL hibe alarak açacağınız iş yerinin bir çok giderini devlete ödetmek istiyorsanız bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Kurum tarafından talep edilen şartlar, en güncel hali ile şu şekildedir.

KOSGEB’den 50 bin TL hibe almak için şartları nelerdir ?

Daha önceki yıllarda 30.000 TL olarak iş yeri kuracak olan vatandaşlara verilen hibe kredi, 2016 yılı itibarı ile birlikte 2019 dahil olmak üzere 50 bin TL limitine çıkarılmıştır. 50 bin TL hibe şartları için ilk zamanlarda 30 yaş sınırı aranacak duyurusu yapılmasına rağmen, yoğun ilgi üzerine artık yaş sınırı kaldırılmıştır. Elinde iş fikri olan ve 18 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlarımız ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini ” tamamlamaları halinde kuracakları iş yeri için hazırladıkları iş planı projesi ile 50.000 TL hibe kredi alabilir. Daha sonraki yıllarda ise 100 bin TL faizsiz kredi imkanlarından faydalanabilirler. Eğitim başvuruları için herhangi bir üst yaş sınırı aranmamaktadır. Yaş kriterleri haricinde ise şu şartları kurum talep eder.

 1. Daha önce bu hibe imkanlarından istifade etmemiş olmanız.
 2. Herhangi bir yasa dışı suç örgütüne karışmamış olmalısınız. ( PKK, PYD FETÖ gibi )
 3. Kuracağınız iş için yeterli kadar sermaye sahip olunmalı.
 4. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler NACE kodları içerisinde kuracağınız iş fikrinin mutlaka yer alması gerekmektedir.

Hibe almak için sırasıyla başvuru adımları

Öncelik ile 50.000 TL hibe alabilmenin ilk şartı ” Girişimcilik Belgesi ” alınmasından geçmektedir. İster erkek isterse de kadın girişimci olun mutlaka işletmeyi kurmadan önce bu eğitimleri şayet ” DAHA ÖNCE ÜNİVERSİTE HAYATINIZDA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ALMADIYSANIZ ” ve ” KURACAĞINIZ İŞLETME İŞGEM TARAFINDAN BELİRLENEN ALANLARDA ” değilse mutlaka bu belgeyi almanız gerekmektedir. Girişimcilik belgesini alabilmeniz için ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” denilen KOSGEB Kurslarına katılmanız gerekir. Kurs başvuruları şu şekilde yapılmaktadır.

 1. Öncelik ile artık başvurular e-Devlet üzerinden yapıldığı için elinizde en yakın PTT den 2 TL karşılığında alınmış bir şifre olması gerekir.
 2. Almış olduğunuz şifre ile https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresine doğrudan girip kullanılabilir bir e-posta adresinizi sisteme girmelisiniz.
 3. Sonra http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste adresine girerek eğitim almak istediğiniz il belirleyip e-Devlet İle BAŞVUR demelisiniz.
 4. Son olarak direk açılan sayfadaki formu doldurarak başvuru işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra eğitim için başvuru yaptığınız birim tarafından bir bilgilendirilme tarafınıza yapılacaktır. Eğitimleri tamamlayıp ” GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI ” alanlar daha sonra şu adımları sergilemelidirler. Girişimcilik eğitimi başvurularının nasıl İnternet üzerinden yapıldığını birde videolu olarak sizlere anlattık.

İşletmenin kurulması ile hibe ödemesin alınması süreci

Öncelik ile 50 bin TL hibeyi alabilmeniz için kendi sermayeniz üzerinden KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alan bir iş fikrini kurmanız gerekmektedir. İşletme kurulurken yapmış olduğunuz harcamaları ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” kapsamında geri alabilmeniz için faturalandırma yapmaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca kira kontratı yapmayı, kiranızı banka kanalları üzerinden ödemeyi ve çalışanlarınızın maaşları için de destek alabilmek için SGK kaydınız mutlaka oluşturunuz. Daha sonra program başvurusunu yapmak için şu adımları izleyiniz.

 1. KOSGEB’e ilk kayıt işlemini yaparak e-kobi girişini yapınız.
 2. Sisteme girerek sol tarafta yer alan ” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunu yapınız.
 3. Size verilen gün için KOSGEB iş planı projenizi hazırlayın ve sunumu yapınız.
 4. İstenilen gerekli evraklar ( işletme ruhsatı, kira kontratı, yapılan gider faturaları gibi )  ile kendi birimimize şahsen olarak başvurun.

Programın başvuru kılavuzu şu şekildedir.

Tüm bu şartları sağlamanız durumunda program kapsamındaki 50 bin TL en kısa ( 6 ay ) sürede geri alabilirsiniz.

 

"50 Bin TL Hibe Şartları" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"50 Bin TL Hibe Şartları" - 5 YORUM
 1. AYFER TUNALI dedi ki:

  Lutfen yardimci olun

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Buyurun size nasıl yardımcı olabilirim ?

 2. Görkem Aydoğdu dedi ki:

  Merhaba benim suan 50 bin tl bir sermayem var ve ben oto kuaför acmak iştiyorum ve bana yardımcı olabilirseniz sevinirim simdi 50 bin tl anca mh arası ama 100 bin tl 150 bine güzel merkezde veya avmler daha iyi iş olabilecek düşünüyorum

 3. Hatice dedi ki:

  Hiç param yok Bir tarlanın da yok ama 15 bin liralık olan bir tarla Eğer devlet verirse alıp lavanta ve Şeker Oto ekmeği hayal ediyorum bunun için şansım var mı

KOSGEBKredi.net