50 bin TL faizsiz esnaf kredisi ne zaman verilecek

50 bin TL faizsiz esnaf kredisi ne zaman verilecek
16 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 25.079 kez okundu.


50 bin TL faizsiz esnaf kredisi ne zaman verilecek

2016 yılında başlayan Kobi ve esnafa yönelik işletme kredi faiz desteği adı altında verilen 50 bin TL faizsiz kredi ne zaman verilecek soruları nihayet yanıt buldu. 10 şubat 2017 tarihinde sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr isimli İnternet sitesinde başvurular resmen başladı. 20 şubat 2017 tarihine kadar sürecek olan KOSGEB faizsiz kredi başvuruları için geç kalmayın..

Faizsiz krediyi kimler alabilir?

2016 yılında malum her kesimin bildiği gibi başta devletimize yapılması planlanan hain FETÖ girişimi sonrası da doğuda ve bir çok batı illerine sıçrayan terör olayları ekonominin kan kaybetmesine neden olmuştur. Kanayan bu yaraya bir çok lansmanlar ile merhem olmaya çalışan hükumet 2016 yılının bitimine günler kala KOSGEB aracılığı ile 50 bin TL 12 ay hiç geri ödemesiz sonraki aylarda ise 3 ayda bir ödeme olanaklı tam 36 ay vadeli faizsiz kredi imkanı sunmuştur. 8 aralık 2016 tarihinde yapılan EKK toplantısında bu müjdeli haberi bizler ile çeşitli yayın organları vasıtası ile paylaşan Başbakan sayın Binali YILDIRIM bey efendi açıklamaları sonrasında konuyu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olan sayın Faruk ÖZLÜ bey efendiye tasdik ettirdi. Toplantı sonrasında zor durumda olan kobi ve esnafa bir an önce can ve kan olmak adına kolları sıvayan KOSGEB başvuru için şartları ve anlaşama sağladığı bankaları günler içinde resmi web sitesinde halkımıza duyurdu. Şartlar 2017 yılındaki başvurular içinde değişiklik göstermese de başvuru yöntemlerinden ciddi bir değişime gidilmiştir.

Nasıl başvurabilirsiniz ?

2016 yılındaki başvurularda hatırlayacağınız gibi başvuru yapacak olan esnafın mutlaka KOSGEB kaydının olması aranmaktaydı. Kayıt işlemini tamamlayan esnaf ise ardından kobi beyannamesi doldurması şayet var ise de güncellenmesi aranmaktaydı. Bu işlemler de kimsenin tahmin edemeyeceği kadar aşırı başvurunun olması sistemlerin kilitlenmesine neden olmuştu. Bunun önüne geçmek için köklü bir değişikliğe giden KOSGEB şimdi ilk olarak oluşturduğu İnternet sitesi üzerinden başvuru yapılması istemektedir. Oluşturulana sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr isimli İnternet sitesinden yapılacak olan başvurular da FAİZSİZ KREDİ ALMAYA HAK KAZANAN esnaflarımız şayet yok ise KOSGEB kayıt işlemlerini ve kobi beyannamelerini doldurmaları gerekmektedir. Sitenin giriş ekranını biz sizler için sitemizde aşağıda yer verdik.

yukarıdaki sayfada başvurularınızı aşağıdaki talimatlara uygulayarak sağlayabilirsiniz.
Başvuru adımları

Yukarıda yer alan kutucuk da yer alan bölümleri dikkatli bir şekilde doldurarak giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş işlemeni ister ister vergi ister ise T.C kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Bir aşağısında yer alana bölüme ise vergi levhada yer alan işe başlama tarihini girmeniz yeterli olacaktır. Son olarak ise güvenlik amaçlı oluşturulan rakamları yazarak giriş demeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından karşınıza bir ekran çıkacaktır. Çıkan ekranda şayet daha önce kaydınız bulunuyorsa bilgilerinizi göreceksiniz. Bu bilgiler doğru ise işleme devam etmeli, değil ise size en yakın KOSGEB temsilciliğine başvurup düzeltme işlemini yapmanız gerekmektedir. Doğru olanlar aşağıda boş olan alanları doldurması gerekmektedir.

 • İşletme SGK sicil numarası
 • Yetkili kişinin ismi
 • Bildirim yapılacak e-posta
 • SMS gönderilecek cep telefonu

bu bilgilerin doğru olması sizin açınızdan çok önemlidir. Çünkü hak sahiplerini KOSGEB bu bilgiler üzerinden haberdar edecektir. Bu işlem sonrasında yine ileri butonuna basarak işlemi tamamlamış olursunuz.

Başvuru sonuçları ne zaman haberdar edilecek?

20 şubat 2017 tarihine kadar süren başvurular neticeye kavuşması 27 şubat 2017 tarihinde netlik kazanacaktır. Sisteme bırakmış olduğunuz cep telefon numaralarına kazananlar için kısa SMS gönderilecektir. Kazananlar daha önce KOSGEB den 50 bin TL Türkiye Halk Bankasından da 30 bin TL faizsiz kredi almamış esnaflar arasından seçilecektir. Kura işlemlerinden küçük esnaflar öncelik hakkına sahiplerdir. Bu da yıllık 1 milyon TL den az kazancı olan ve 10 kişiden az çalışanı olanlar demektir. Sıralama en az kazanandan en çok kazana göre belirlenecektir.

 
Bir önceki yazımız olan En iyi kobi bankası hangisidir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB' in resmi sitesi '' www.kosgeb.gov.tr' dir, sitemiz de yer alan bilgiler tamamen haber niteliğinde yer almaktadır.

50 bin TL faizsiz esnaf kredisi ne zaman verilecek Konusuna 53 Yorum Yapıldı
 1. murat dedi ki:

  acil kıredi lazım 20000 tl aylık gelirim 2200 tl bankalarla zor durumdayım takip başlatmak üzereler …05388716911

 2. Muammer karagülmez dedi ki:

  15 yıllık esnafım kredi çıkmadı sicilim temiz

 3. hakan şahin dedi ki:

  arkadaşlar krediyi hak kazanan olupta alabilen varmı? anlaşmalı bankalar bize konuyla ilgili mail henüz gelmedi diyor. bekliyoruz.

  1. Muammer karagülmez dedi ki:

   Tc yaz işe başlama tarihi öğrenebilirsiniz

 4. Yasin çapraz dedi ki:

  Iyi gunler mart 2 sinde mukellif oldum ama bagkurumu hic yatirmadim kredi cekmemde sikinti olurmu?

Sayfa başına git
Daha fazla ESNAF Kredisi
En iyi kobi bankası hangisidir
En iyi kobi bankası hangisidir

En iyi kobi bankası hangisidir Bilindiği üzere bankaların bir çok kobilere yönelik oluşturmuş olduğu departmanlar bulunmaktadır. Oluşturulan bu departmanlar tamamen...

Kapat