5 Büyükbaş 30 Küçükbaş 2018 Hayvan Hibe Destekleri Başlıyor

5 Büyükbaş 30 Küçükbaş 2018 Hayvan Hibe Destekleri Başlıyor
21 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 240 kez okundu.


2017 yılında artan kırmızı et fiyatlarını düşürmek için sürekli formül geliştiren devletimiz 2018 yılında da dahil olmak üzere aile işletmesi kuracak olan çiftçilerimize alacakları 5 büyükbaş ( damızlık düve ) 30 da küçükbaş ( koyun ) hayvan için hibe ve sıfır faizli olarak kredi verecektir. Sadece bu teşviki sağlamak ile de yetinmeyen devletimiz ayrıca çiftçimizin hayvancılık da en çok ihtiyaç duyduğu ahır projeleri ile hayvanların besinleri için duyulan yem giderlerini de kredi imkanı alma fırsatı sağlayacaktır. Üretici ve küçük aile işletmeleri için sağlanacak bu dev teşvik paketinden yararlanacak olan çiftçilerimizin nereye ne zaman ve hangi şartlar doğrultusunda müracaat edeceklerini burada açıklık getirdik. Bu arada merak edenler için ithal et ile yerli etin arasındaki farkı da araştırdık ve videosunu sitemize ekledik 🙂

Kırmızı Et Piyasasında Neler Oluyor ? Bu Teşvik Neden ?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı artan kırmızı et fiyatlarını ülke çapında düşürmek için bir çok yola başvurmuştur. Bu yollardan bir tanesi de 2017 senesinin son aylarında ithal et getirip bu eti Türkiye’de binlerce mağazası olan A-101 ile BİM marketler zincirlerinde halka sunmak oldu. İlk etap da düşük tonla ithal etmiş olduğu kırmızı et, anlaşmış olduğu marketler üzerinden kuş başı ve kıyma olarak satışa sunulmuş daha sonra ise bu sınırlama biraz daha arttırılmıştır. Hatta anlaşma sağlanan bu marketlerde kıymanın kilosu 29 TL kuşbaşı etin kilosu 31 TL satılması MİGROS’u da atağa geçirmiş ve firmada kendi marketlerinde ÜRETMİŞ OLDUKLARI HAYVANLARIN KESİMLERİ NETİCESİNDE aynı fiyat üzerinden kıyma ile kuşbaşı et satmaya başlamıştır. Ne yazık ki ama devletimizin izlemiş olduğu bu politika geçici bir çözüm olmuş üretici çiftçimizi az da olsa pazar piyasasından uzaklaştırmıştı. Suni olarak bulunan bu çözüme kalıcı olarak bir çözüm getirmek, ayrıca yerli sermayenin ülke dışına çıkmasını engellemek isteyen devletimiz sektöre yeni istihdamlar sağlamak için start butonuna basmıştır. Bu niyet ile başlatmış olduğu teşvik programında ise başta üretici firmalar olmak üzere daha sonra ise küçük aile işletmelerine hibe ile faizsiz yada çok düşük faizli krediler sağlama kararı almıştır.

Aile İşletmelerine 5 Büyükbaş Hayvan ile 30 Küçükbaş Hayvan Alımlarına Tam Destek

Devletin izlemiş olduğu ithal et projesi piyasadaki etin fiyatını düşürmeyince devletimiz bu kez sorunun kaynağından çözmek adına üreticiye yani çiftçimize yöneldi. Buna göre ise devletimiz başta küçük aile çitfçilerimiz için 2017 yılı itibarı ile en fazla 5 büyükbaş ile 30 küçükbaş hayvan alımının yanı sıra ahır yapımı ile yem alımları içinde çeşitli destek sağlanmak için karar almıştır. Devletimiz tarafından ülke genelinde kırmızı etin üretim fiyatının bedelinin düşürülmesi amacı ile alınan bu kararda ilk etap da damızlık yetiştiriciliği ile uğraşan 25 bin işletme desteklenecektir. Ülkemizde ucuz etin halkımız ile buluşması için uygulanacak olan bu yeni formül tam 81 ilimizin tamamında eşit şartlar dahilinde başlatılıp uygulanacaktır.
Merak Edenler için İthal Et ile Yerli Et Arasındaki Farkı’da Araştırdık

Her ithal et gündeme geldiği vakit halkımız en çok yerli et ile arasındaki farkın ne olduğunu merak etmektedir. Hatta bu merakın yanı sıra ise en çok sorulan diğer bir soru ise ithal olarak gelen etin İslami usullere uygun olacak bir şekilde kesilip kesilmediği sorularıdır. İşte tüm bu sorular için sizlere bir haber programı tarafından yayınlanmış olan bir videoyu paylaştık.

Başvurular Nerelere Nasıl Yapılacak ?

Şimdi gelelim asıl merak konusu olan başvuru şartlarının neler olduğunu ve hangi yüklenici devlet kurumların ve teşvike can suyu olacağının aydınlatılmasına. Aslına bakılırsa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA bu konuda net bir açıklama henüz yapmış değil. Ama bizim almış olduğumuz duyumlara göre bu destek için ayrılacak olan bütçe 2018 yılının bütçesinden sağlanacaktır. Dolayısı ile başvuruları 2018 yılında başlayacak. Diğer bir yandan yine çok büyük ihtimal ile projenin başlayacağı ile ve bu proje kapsamında siz çiftçilerimize 2018 yılında destek sağlayacağı kurumlar ise şunlardır.

 • 5 Büyükbaş ile 30 küçükbaş hayvan alımları için sıfır faizli kredilerin verileceği şehirler tüm ülke genelindeki iller ve bu illere bağlı vilayetlerle köylerdir.
 • Sıfır faizli olarak alınacak olan hayvanların kredileri T.C. Ziraat bankası tarafından verilecek, faiz masrafı ise devlet bütçesinden karşılanacaktır.
 • Başvurular muhtemelen Tarım İl Müdürlüklerine yapılacaktır.
 • Alınacak olan tüm büyükbaş ile küçükbaş hayvanlar TÜRKVET sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.
5 Büyükbaş 30 Küçükbaş 2018 Hayvan Desteği

5 Büyükbaş 30 Küçükbaş 2018 Hayvan Desteği

Değerli çiftçilerimiz, her devlet tarafından bankalar aracılığı ile verilen faizli yada faizsiz olarak verilen kredilerde söylediğim gibi bu faiz destekli kredide şunun altını çizerek söylüyorum ki şayet Tarım İl Müdürlüğü tarafından destek almaya hak kazansanız bile kredi notu değeriniz düşük ise size ve devlete herhangi SGK dahil vergi ödenmemiş vergi borcunuz bulunuyorsa muhtemelen size kredi verilmeyecektir. Ama hibeler için bu şartlar geçerli değildir.
Bir önceki yazımız olan İPARD 2 Çağrı İlanları Nasıl Takip Edebilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

KOSGEB' in resmi sitesi '' www.kosgeb.gov.tr' dir, sitemiz de yer alan bilgiler tamamen haber niteliğinde yer almaktadır.

5 Büyükbaş 30 Küçükbaş 2018 Hayvan Hibe Destekleri Başlıyor Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. Orçun Sarıca dedi ki:

  Ahır yapım destekleri 81 ildemi geçerli acaba

  1. Admin dedi ki:

   Ahır yapımları için verilen teşvikler yüm illerimizde geçerlidir.

Sayfa başına git
Daha fazla Hayvan Kredisi
İPARD 2 Çağrı İlanları Nasıl Takip Edebilir
İPARD 2 Çağrı İlanları Nasıl Takip Edebilir

TKDK tarafından 2020 senesine kadar sürdürülecek olan IPARD 2 Programlarını başvuru yapmadan önce mutlaka çağrı ilanlarının yapılması gerekmektedir. Çağrı ilanları...

Kapat