KOSGEB Kredi

40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?

Engelliler sıfır alacakları araçlar için KDV ve ÖTV indirimlerinden yararlana bilmektedirler. En az %40 engelli raporuna sahip iseniz şartlara uygun sıfır araç alımı yapabilirsiniz. %90 üzerinden engelli bir yakınına sahip iseniz de yine KDV ve ÖTV indirimli olarak sıfır yerli ve yabancı araç alımı yapabilirsiniz. En az %32 varan indirimler ile araç almak isteyen engelli ve özürlü yakınları özellik ile yıl sonlarında araçlarda uygulanan kampanyaları kaçırmayın derim.

Engelli Araç Alım Şartları 2020’da Değişmedi!

TOKİ engelli başvuru şartları nedir ‘den sonra engelli araç alım şartları da sizler ile paylaşmak istedik. Ancak araç alımlarında bu şartlar rapordaki orana göre değişiklik göstermektedir. Vergi avantajları ile %32 varan indirimler ile sıfır araç alacakların bu şartlara mutlaka riayet etmesi gerekmektedir. Şartlar Resmi Gazete Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebligata göre %40 engelli ve %90 olarak engelli raporuna sahipler için 2 şekilde yer almaktadır. Talep edilen bu şartlar’da ortak maddeler şunlardır.

Engelli-Araç-Alım-Şartları

 • Aracı alacak olan vatandaşın 18 yaşından büyük olması
 • Sıfır olarak araç satın alınması
 • Alınacak olan sıfır aracın en az 5 yıl boyunca satılmaması
 • Tam teşekküllü hastaneden engelli raporuna sahip olması
 • 1.6 motor üzerinde sıfır araç satın almıyor olması

aranan ortak şartlardır. Engelli raporunuz ister %90 ve üzeri olsun ister ise %40 ve üzeri olsun bu ortak şartlara uygun biri olmanız ve alım sağlamanız gerekmektedir.

%40 Engelli Araç Alım Şartları Nedir?

Yukarıda ana şartlar‘da belirtmiş olduğumuz gibi ÖTV ve KDV indirimden yararlanarak indirimli araç alacak engelliler de aranan şartlar 2 kısıma ayrılmaktadır. Bunlar tamamen engelli vatandaşın engelli raporundaki orana göre belirlenmektedir. Şayet en az %40 ve en fazla da %89 oranında bir engelli raporuna sahip iseniz biraz önce belirmiş olduğumuz ana engelli alım şartları 2020 da yer alan maddeler şu şartları da eklemeniz gerekmekte siniz.

 • Sıfır alınacak olan aracın mutlaka engelli vatandaşın üzerine yapılması
 • Engelli sürücünün H sürücü belgesine sahip olması. (Ehliyetinde özel tertibatlı engelli aracı kullana bilir ibaresinin yer alması )
 • Engelli aracının engelli vatandaşın engelli durumuna göre özel olarak dizayn edilmesi
 • Kesinlik ile özel olarak tertibat edilmiş olan engelli aracın başka bir kişiye sürmek amaçlı olarak dahi vermemesi
 • %40 engelli kişinin uzuv kaybının olması gerekir!

Gerekmektedir. %40 ile %89 arasında engelli olan vatandaşlar için engelli ÖTV %26.3 uygulanır iken KDV ise %15.24 olarak uygulanmaktadır. Hesaplama işlemlerinin nasıl yapılacağını ise aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz. PTT Engelli Kredisi Veriyor Mu? sorusunun yanıtı da yine kredi kullanmak isteyen engelli bireyler için daha öce ilgili bağlantıda yer verdim.

%90 Üzeri Engelli Sıfır Araç Alma Şartları Nedir?

%90 ve üzerin engelli için şartlar biraz daha farklıdır. Bu arada şayet %90 ve üzeri engelli bir yakına sahip iseniz sıfır araç alırken bu alınacak olan aracı kendi üzerinize alabilirsiniz. İster anneniz isterse babanız yada herhangi bir 3 kuşak akrabanız olsun bu imkanlardan yararlana bilirsiniz. Kanun sizi engelli yakını şoförü olarak tanıyacağı için hem ÖTV hemde KDV indirimden yararlanarak sıfır araç satın alabilirsiniz. Üstelik %90 ve üzeri için ÖTV indirimi çok ama çok daha fazladır. Buna göre %90 yada üstü bir engelli üzerinden alacağınız sıfır araç için %0 olarak ÖTV ödersiniz. KDV indirimi ise yine %40 ile 89 arası engelli raporlu ile aynı olup %15.24 civarlarındadır. Peki %90 ve üzerin engelli raporluları için şartlar nelerdir.?

 • %90 ve üzerinde engelli raporuna sahip olduğunu gösteren sağlık raporu
 • Ağır engelli teşkil ettiği için herhangi bir sürücü belgesi istenilmez.!
 • Mutlaka araç satım işlemleri sırasında aracı engelli yerine kim satın alacak ise trafik tescilde belirtilmesi
 • Aracı engelli yerine satın alacak kişinin ehliyetli olması
 • Vasi tayini istenilmektedir

Vasi nedir ? Vasi Tayini Nasıl Yapılır ? Videomuz’da

yeterlidir. Ayrıca çok sorulan bir sorunun yanıtını da buradan vermek istiyorum. Soru şu, %90 engelli çocuğumun üzerinden araç alabilir miyim. Cevap ise şayet çocuğunuz 18 yaşından küçükse evet alabiliyorsun. Eğer ki büyük ise mahkeme kararı ile satın alabilmekte siniz.

Engelli Araç Alımı Hesaplama 2020 Yılında Nasıl Yapılır?

Engelli sıfır araç alımları için hesaplama işlemi aslında oldukça basittir. Yalnız bu hesaplama işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken yine engelli raporunun oranıdır. Daha önce de belirmiş olduğum gibi %90 ve üzeri için yapılan KDV ve ÖTV indirimi %40 ile 89 arası için yapılan ile aynı değildir. Dolayısı ile sıfır araç alımı için engellilere yapılacak olan fiyat indirimi 2 kısıma ayrılmaktadır. ÖTV miktarı hesaplama yapılır iken bir de göz önünde bulundurmanız gereken aracın mutlaka 1.6 motora sahip olması gibi fiyatıdır. Türkiye’de sıfır araçlarda ÖTV hesaplama işlemi bu iki özellik göz önüne alınarak yapılmaktadır. Buna göre ÖTV oranları 1.6 motor için şu şekildedir.

1.6 Motor Sıfır Araç ÖTV Oranı
70.000 TL Kadar 30%
70.000 TL İle 120.000 TL Arası 35%
120.000 TL Üzeri Araçlarda 60%

Bu ÖTV miktarı %90 ve üzeri için %0 olduğu için çok fazla bağlayıcı değildir. Ama %40 ile 89 arasındaki engelli için uygulan indirim %26.3 olduğu için baya bağlayıcıdır. Engelli araç KDV ve ÖTV indirimi göz önüne alır ise hesaplaması şu şekilde yapılmalıdır.

%90 Üzeri için ÖTV Hesaplama

 • 70.000 TL araç ÖTV indirimi 21.000 TL araç 70.000 – 21.000 = 49.000 TL gelir. Buna %3 de KDV indirimi uygulanır ise 7.300 TL oradan düşer ve araç 49.000 TL – 1.470 = 47.530 TL gelecektir.
 • 100.000 TL bir sıfır araçta %35 ÖTV indirimi uygulanır araç 75.000 TL olur. Buna birde yine %3 de KDV indirimi uygulandı zaman bu miktar 11.250 indirim daha gelir fiyat bu kez 75.000 TL – 2.250 = 72.750 gelecektir.
 • 150.000 liralık bir araç için ÖTV indirimi %60 olacaktır. Buda aracın fiyatın direk ÖTV indirim sonrası 60.000 TL düşmesi anlamına gelir. Buna yine KDV indirimi %3 de eklenir ise bu kez fiyatı 58.200 TL gelecektir.

Pahalı araç alan çok daha az ödüyor 🙂 Engellilere Kredi Veren Bankalar 50.000 TL Destek! alarak araç satın alabileceğinizi lütfen unutmayınız.!

%40 ile %89 Arası Engelli Araç Hesaplama

Bu oranlar için uygulanan ÖTV indirimi sabit %26.3 olmaktadır. Yani aracın fiyatı 50.000 TL de olsa 100.000 TL de olsa bu ÖTV indirimi ile yine KDV indirimi uygulanmaktadır. Hesaplama işlemi ise şu şekilde yapılır.

 • 100.000 TL araç ÖTV indirimi ile 73.700 TL olacaktır. KDV indirimi olarak %15 uygulanarak normalde %18 den 3 puan daha az olacağı için araç bu kez 71.489 olacaktır.
 • 150.000 TL araç ÖTV indirimi ile 111.000 TL olacaktır. KDV indirimi sonrasında ise fiyatı 107.700 olacaktır.

Farklı rakamlar ile hesaplama yaptırmak isteyenler bizlere yorumlarda bunu iletebilirler."40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?" - 300 YORUM
 1. blank EROL ETLİ dedi ki:

  MERHABALAR.BENİM KARDEŞİM %70 SÜREKLİ ÖZÜRLÜ RAPORU VAR VE ZİHİNSEL ENGELLİ OLDUĞU İÇİN EHLİYET ALMA DURUMU YOK.BEN ABİSİ OLARAK ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ ALABİLİRMİYİZ

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, engelli raporunun en az uzuv kaybı olmadığın ötürü %90 olması gerekir.

 2. blank Çağdaş dedi ki:

  Merhabalar Annem %70 Engelli Karaciğer Nakli oldu ve %70 engeli var Annem araç alabilirmi ve alabilirse aracı çocukları olarak bizde kullanabilirmiyiz ismimizi yazdırdığı takdirde ayrıca şuan annemin ehliyeti (B) (H) sınıfına çevirmemiz gerekiyormu sonuçta %70 engel raporu var yani kısaca iç organ nakli oldu ? Teşekkür ederim şimdiden yanıtınıza

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İçerikte de belirtmiş olduğum gibi %90 altı engelli raporlarından uzuv kaybının olması gerekir. Bu nedenden ötürü ne yazık ki engelli indirimlerinden yararlanarak araç alamazsınız.

 3. blank cemal dedi ki:

  %77 emekliyim kosgeb bana ne kadar araç kredisi sağlar. bilgi verirmisiniz kendime alacağım.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Efendim kurum size araç kredisi vermez. Sadece yeni kurulacak olan işletmeleri desteklemektedir.

 4. blank murat dedi ki:

  merhaba esimin kardesi dogustan engelli belden asagisini hic bi sekilde hissetmiyorum. spida fiminal galiba hastaligi. 23 yasinda ve raporu da %89.. onun uzerinden engelli arac almak istiyorum mumkun mu? pesin olarak..

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   %90 ve 23 yaşından büyük olduğu için mahkeme kararı gerektiğini FİAT da çalışan görevli arkadaşımız daha önce bana iletmişti.

 5. blank Çağdaş dedi ki:

  Bence ufak bir yanlışınız var sanırım çünkü normal %40 engelli ve uzuv kaybı olmayan biri yararlanabiliyor ayrıca şunu da belirtim Nakil olmak da bir uzuv kaybına giriyor sonuçta siz size ait bir organın eksikliğini başka bir nakil organ ile tamamlamış oluyorsunuz ve üstelik her engelli araç alımında kişinin aracı engelli kişinin durumuna göre dizayn edilebiliyor kişinin engel durumu aracı normal sürüş seyrinde sürmesine etki etmiyorsa değişim yapmaya da gerek yok insanlar öğrensin ( BU ARADA FİAT’A PEK İTİBAR ETMEYİN )

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Almış olduğumuz bilgiler tamamen oto galericilerinden dir. Bir kaç yerede bu bilgileri teyit ettirdim. Raporda uzuv kaybı olması gerekir diyorlar. Ama bence organ uzuv kaybı olarak sayılmıyor. Sizin raporunuzda organ nakli nedeni ile uzuv kaybı yazıyorsa bunu kabul edebilirim. Googlede arama yaptırısanız uzuv kaybı denildiği zaman parmak, kol ve ayak çıktığını görebilirsiniz.

KOSGEBKredi.net