KOSGEB Kredi

4. ETAP TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı (Denizbank)4. ETAP TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı (Denizbank)

Koronavirüs nedeni ile 2020 yılında zor günler geçiren KOBİ için nefes aldıracak devlet desteği sonunda geldi. Yıllık cirosu 25.000.000 TL altında olan işletmelere 4. etap TOBB Nefes kredisi başvuruları resmen artık başladı. Azami olarak olarak 100.000 TL kadar verilecek olan kredinin taksit ödemeleri ise 2021 yılında başlayacak. Senelik %7.5 aylık ise %0.62 faiz oranları ile KOBİ olarak faaliyet gösteren Ticaret Odası Kayıtlı üyeler bu krediyi Denizbank aracılığı ile alacak. %80 oranı hazine destekli KGF kapsamında verilecek olan nefes kredisi projesine 2 hafta sonra kamu bankaları da dahil olacaktır. En başta Türkiye Halk Bankası ve sonrasında projeye dahil olacak olan Vakıfbank ile Ziraat bankası tarafından verilecek olan nefes kredisinin limitleri 50.000 TL ile 100.000 TL arasında olacak. Peki, bu kredinin hesaplama yani geri ödeme planı nasıl oluşacak?

4. Etap TOBB Nefes Kredisi 2020 Başvuruları Başladı!

İlk olarak 2017 yılında sadece 5.000.000 lira bütçeyle esnafımıza düşük faiz oranları ile kredi vermek amacı ile başlatılan nefes kredileri 2020 yılının başlarında 6 Milyar TL çıkarılmıştır. 2020 Sonuna kadar yani tam 7 ay boyunca ana para ve ayrıca faiz ödemesiz olarak verilecek olan TOBB nefes kredisinin yıllık faiz oranı ise %7.5 oranındadır. Aylık olarak ise 0.62 faiz oranı ile verilecek KOBİ için kredilerin en az miktarı 50.000 TL en üst limiti ise 100.000 TL olacaktır. Koronavirüs salgınından ötürü etkilenen KOBİ’ler için başlatılan kredinin finansmanını ise ilk olarak Denizbank sağlayacak. Daha sonra ise yaklaşık olarak 2 hafta yani 15 mayıs 2020 tarihi ile bu finansman kervanına kamu bankalarımız da dahil olacaktır. Peki Devlete Ait Bankalar Hangileri? bilmeyenler için bir görelim.

 • Türkiye Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • T.C. Ziraat Bankası

Nefes kredisi verecek olan bu bankalar başvurularını İnternet üzerinden şimdilik kabul etmeyecektir. Müracaatlar peki nasıl olacak şartlar nedir?

TOBB Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Daha önce 2 defa verilen TOBB Nefes kredisi projesinde tam 9 bankayla anlaşma sağlanmıştı. Ancak bu sene nisan 2020 yılında başlatılan 4. etap nefes kredisi için ilk olarak sadece Denizbank ile anlaşma sağlanmıştır. Alınan duyuma ise muhtemelen 15 mayıs itibarı ile anlaşmaya devlete ait olan 3 banka daha dahil olacaktır. Geçtiğimiz senler de anlaşma yapılan bankalar ise merak edenler için şunlardır.

 • Ziraat bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfban
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Katılım

bankalarıydı. Bu sene için ilk olarak proje Denizbank ile başlatılmıştır. Daha sonra ise projeye dahil olacak bankalarımız ise

 • Türkiye Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Ziraat bankası

olacaktır.

TOBB Nefes Kredisinin Faiz Oranları Hesaplama Tablosu

Denizbank aracılığı ile verilecek olan TOBB nefes kredisinin faiz oranı senelik %7.5 olarak belirlenmiştir. Belirlenen yıllık bu faiz oranı aylığa vurulduğu zaman ise 7.5/12=%0.62 yapmaktadır. Nefes kredisi KOBİ’ler için 7 ay ana ve faiz ödemesiz olarak verilecektir. Kredinin geri ödeme taksit aralığı ise aylık olacaktır. Ayrıca en fazla ödeme vadesi ise 20 ay olarak planlanmıştır. Daha önceleri Halkbank esnaf kredisi başvuruları öncülüğünde verilen nefes kredisi en fazla 3 ay ödemesiz imkan sağlanırken  COVİD-19 nede ile TOBB tarafından verilen nefes kredilerinde bu süre 6 aydır. Bu faiz oranları ve vadeler ile en az 50.000 TL en fazla ise 100.000 TL olarak kullanabileceğiniz kredinin geri ödeme tablosu ise 20 av vadeli olarak şu şekilde yer alır.

Miktar Vade Aylık Toplam Maliyet
50.000 TL 20 2.699,88 TL 53.997,66 TL

 

Miktar Vade Aylık Toplam Maliyet
100.000 TL 20 5.399,77 TL 107.995,30 TL

Peki, bu imkanlar ile sağlanan kredinin başvuru şartları ve evrakları nedir?

TOBB Nefes Kredisine Nasıl Başvurulur? Şartları Nedir?

Bu sene verilecek olan TOBB nefes kredisi başvuru şartlarını sizler için Cizre Ticaret Odasının resmi twiter hesabı üzerinden elde ettik. Başvuru şartlarını sizinde resimde görmüş olduğunuz gibi ilk olarak yıllık cirosu 25 milyon TL altında yer alan küçük işletmeler yer almaktadır. Başvuru işlemi nasıl yapılacağı ise yine yayınlanan bildiride bugün yani 28.04.2020 tarihi itibarı ile KOBİ üye olduğu oda veya borsalardan alacakları üyelik belgesi ile yapılacaktır.

TOBB Nefes Kredisi başvuru şartları nedir

Almış olduğunu üye kayıt belgesi ile nefes kredisi başvurusunu doğrudan şimdilik sadece Denizbank şubelerine yapabilirsiniz. İlerleyen günlerde ise tahminen 15 gün sonra başvurular Türkiye Halk Bankası ve Ziraat ile Vakıfbank üzerinden de kabul edilecek.

Daha fazla detay için lütfen videomuzu izleyiniz.

Denizbank az önce 100 bin TL kadar 7 ay ödemesiz kredi başvurusunda bulunacak olan KOBİ’lerimiz için ön başvuru İnternet sayfası oluşturdu arkadaşlar. Başvurunuzu zaman kaybetmeden BURADAN yapabilirsiniz.

"4. ETAP TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı (Denizbank)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"4. ETAP TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı (Denizbank)" - 19 YORUM
 1. blank ömer bulduk dedi ki:

  istanbul tıcaret odası uyesıyım denızbanka gıttım basvurdum nefes kredısı için. reddettıler boş işler
  sadece göz boyama

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bir kaç güne kadar devlet bankaları da nefes kredisi verecek. Başvuru yapmak için birde bu bankaları denemenizi öneririm. Ziraat, Vakıf HALKBANK

 2. blank Fatih dedi ki:

  Şirketim 25.12 2019 tarihinde kurulmus yani kurulusu 1 yili doldurmadigindan nefes kredisine basvuru yapabiliiyim basvuru sartlarinda aciklayici bir madde yok

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Evet, yapabilirsiniz.

 3. blank seher akbilek dedi ki:

  merhabalar çalıştığım şirket deniz bankdan kredi kullandı nefes kredisi ilerleyen zamanlarda halk bankası vs kredi açtığından tekrar başvuru yapabiliyormuyum

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır zannetmiyorum.

 4. blank ADEM ÖZEL dedi ki:

  MERHABALAR ; NEFES KREDİSİ İÇİN BAŞVURUDA BULUDUM DENİZ BANKA AMA REDDEDİLDİ.ANLAMADIĞIM BİR KONU KREDİYİ ALANLAR BU PANDEMİDE ESNAFDA BİZ DEĞİLMİYİZ.ONU ANLAMADIM.BEN TİCARET ODASI ÜYESİYİM KOSGEBEDE DEFALARCA BAŞVURU YAPTIM HEP OLUMSUZ.
  VE HERKESE VERİLİYORDA BİZE NİYE VERİLMİYOR HEM KEFİLSİZ VEDE BU ZOR GÜNDE YANINIZDAYIZ DENİYOR,AMA KİMSE YANIMIZDA DEĞİL..

 5. blank Gökhan Günhan dedi ki:

  Ben krediye başvurdum ve bankacım kredinin onaylandıgını söyledi. Bu işlem Haziran’ın 2. Haftası gibi gercekleşti. Fakat kgf sisteminden henüz bilgi gelmediğini söylüyorlar. Yaklaşık 2 ay oldu . Bu para ne zaman ödenecek? Temmuz’da bitti . Daha bekleyecekmiyim ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bu konu hakkında bizim herhangi bir bilgimiz yok Gökhan bey, takibini bankanız üzerinden yapmanız gerekir.

KOSGEBKredi.net