KOSGEB Kredi

2019 ‘da İŞKUR engelli girişimci hibe 50 bin TL oldu


17.12.2017
793
2019 ‘da İŞKUR engelli girişimci hibe 50 bin TL oldu

2019 da kendine iş kurmak isteyen engelli ( özürlü ) girişimcilere İŞKUR tam 50.000 TL hibe veriyor. Şayet bir iş planı projeniz var ise bu fırsatlar dahilinde işletmenizi devlet destekli olarak kurabilirsiniz. 2. Dönem halinde engellilere sağlanan bu destek için başvuru formunu ayrıca sizler için yer verdik. Ayrıca dönemlere ait başvuru tarihleri de yine siz engelli kardeşlerimiz için İŞ-KUR ile yaptığımız görüşme sonucunda net olarak paylaşılmıştır.

Engelliler bu şartlara uygun olması gerekmektedir

İŞKUR tarafından verilecek olan engelli kardeşlerimize özel 50 bin TL işletme hibe teşviklerinden istifade edecek olanların mutlaka bu şartlara uygun olması gerekir.

 1. Bedensel yada zihinsel olarak en az %40 oranında engelli raporuna sahip olması.
 2. İŞKUR’a kayıtlı olmalısı,
 3. 18 yaşını tamamlamış olmanız
 4. Her ne sebeple olursa ise olsun EMEKLİ OLMAMIŞ OLMANIZ!
 5. Kendinize ait bir işletmeniz olmaması gerekir.
 6. İş yerini kuracağınız il sınırları içerisinde ikametgah da bulunmanız,
 7. Kuracağınız iş yeri için istenilen ustalık sertifikasına sahip olmanız

ve en son olarak ise GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI sahibi olmanız gerekmektedir.

Engelliler girişimcilik sertifikası nasıl alabilir ?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ilk 7 şartta uygun iseniz geriye kalan tek şey girişimcilik sertifikası almanızdır. Girişimcilik sertifikasını alabilmeniz içinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız gerekir. Peki bu eğitimlere ücretsiz olarak nasıl katılıp, sertifikanızı nasıl alabileceksiniz.

Engelli girişimcilere İŞKUR dan 50.000 TL hibe

Engelli girişimcilere İŞKUR dan 50.000 TL hibe

İlk yapmanız gereken, size uygun bir adreste düzenlenen eğitime başvuru yapmanızdır. Eğitimlerin başvuru adresleri dahil olmak üzere tüm ihtiyacınız olan bilgiye erişebilmeniz için ilk olarak BURAYA tıklamanız, ardında da açılan sayfada eğitimi almak istediğiniz il için ” İL FİLTRESİ ” kısmından ilinizi seçmeniz gerekecektir. İl seçimi sonrasında karşınıza şayet programlanmış bir eğitim planı varsa onların listesini görürsünüz. O listeden size uygun tarihi seçebilir, daha sonra ise açıklama kısmından kursun adresini ve telefon numaralarına erişebilirsiniz. Yada 2019 da devreye giren e-Devlet üzerinde de müracaatlarını sağlaya bilirsiniz.!

Eğitimi Bitiren Engellilere Verilecek Olan Hibe Teşvikleri

Artık şartlara uygun olup ” Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ” programına da dahil olup ” Girişimcilik Sertifikası ” aldığınıza göre aşağıdaki sizlere verilecek kalemlerde ki hibe teşvikleri almaya oldukça yakınsınız.

 1. İş yerinin kuruluşu esnasından resmi işlemler için harcanan giderler için 3.000 TL
 2. İş yerinizin faaliyete geçmesi ile birlikte 12 ay boyunca yaptığınız kira, ısınma veya tanıtım gibi masraflarınız için 11.000 TL
 3. İşletmenin temel giderleri olan makine veya demirbaşların alımları için ise 36.000 TL olmak üzere

toplamda 50.000 TL hibe alabilirsiniz. Tabi aşağıdaki evrakları İŞKUR ‘a elden eksiksiz olarak teslim etmeniz ve projenizin onaylanması kaidesi ile…

Başvuru İşlemleri İçin İstenilen Evraklar Nelerdir ?

Şartlara uygun engellilerin belirtilen miktarlarda giderler için hibe alabilmeleri için aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak İŞKUR’a elden teslim yapmaları gerekir. Bu evrakların listesi şu şekildedir.

 1. Talep dilekçesi,
 2. Başvuru formu ( boş başvuru ve proje örnek belgesi )
 3. Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi
 4. Kurulacak olan iş fikrine ait gerekli duyulması halinde mesleki diploma
 5. Girişimcilik Sertifikası
 6. Bütçe tablosu
 7. Aslı gibidir yapılmış engelli sağlık kurulu raporu
 8. Vergi dairesinden alınmış başvuru sahibi engellinin vergi mükellefiyeti durumunu gösteren belge

Başvurular Nasıl Yapılmalıdır ?

Başvurular İŞKUR ‘a yukarıda belirtilen evrakların tam ve eksiksiz olarak sağlanması ile şahsen olarak yapılır. Bu evrakların içinde sizi en zorlayacak olan kuşkusuz ki iş planı projesinin hazırlanmasıdır. Sizlere boş olarak paylaşmış olduğumuz iş planı projesini formdaki uyarılar göre DOĞRU bir şekilde doldurmanız aslında yeterli olacaktır. Ama yinede projenizi doldurmak için teknik destek almak istiyorsanız KOSGEB Danışmanlık firmaları ile iletişime geçmenizi öneririm. İŞKUR dan destek ve daha detaylı bilgi almak için ise aşağıdaki telefon numaralarını kullanabilir,

TEL: 444-75-87 & 0-312-435-15-65 yada 0-312-430-10-31 telefon numaralarını arayabilirsiniz veya da adresinden bulunduğunuz vilayetin İŞ-KUR iletişim adresine erişim sağlayabilirsiniz.

Başvuru talepleri İŞKUR tarafından kurulan komisyon tarafından incelenir ve yılda 2 defa olacak şekilde hibeler hak sahiplerine tanzim edilir.! Bu tarihler  1. dönem 2019 Nisan ile Haziran 2. dönem ise Eylül ile Aralık aylarıdır.!

Başvuru Rehberi İndir!

Konu Anlatım Videosu

Banka kredisi kullanarak engelliler ‘de iş yeri artık kurabiliyor!

Yeni iş yeri kuracakların artık 1 numaralı tercihi bankalardan alınacak olan ihtiyaç kredileri oldu. Bunun en büyük nedeni ise 2019 yılında geri ödeme vadelerinin 36 aydan 60 aya çıkmasıdır. Faiz oranlarından düşmesi ile bir çok engelli girişimci işletmesini bu imkanlar ile hayata geçiriyor. Sizler de faiz tablomuz ‘da yer alan bankalardan herhangi birini tercih ederek işletmenizi hayata geçire bilirsiniz.

 • Mesela Ziraat bankasının HAZİRAN %1,90 faiz imkanı ile 60 ay vadeli vermiş olduğu krediden yararlana bilirsiniz. 25.000 liralık bir başvurunuzun aylık ödemesi ise sadece 768,77 TL olacaktır. Bence bu fikri değerlendirin.!
 • Şayet bu rakam bana yetmez derseniz’de o zaman 40.000 TL 60 ay vadeli olarak 1.230,03 TL aylık ödemeli kredi kullana bilirsiniz.

"2019 ‘da İŞKUR engelli girişimci hibe 50 bin TL oldu" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.
"2019 ‘da İŞKUR engelli girişimci hibe 50 bin TL oldu" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKredi.net