KOSGEB Kredi

HALKBANK Esnaf Kredisi Başvuruları Başladı! (BU AYKİ FAİZLER)HALKBANK Esnaf Kredisi Başvuruları Başladı! (BU AYKİ FAİZLER)

Koronavirüs (COVID-19) pandemi döneminde HALKBANK esnafımıza meslek odası üzeri başvuruları haricinde iki tane nakit çözümü sağlamaya başlamıştır. Bunlardan bir tanesi 25.000 TL kadar Ekonomi İstikrara Kalkanı Kapsamında 6 ay ödemesiz yıllık %4.5 faizli 3 yıl vadeli nakit kredi imkanıdır. Bir diğeri ise PARAF kredi kartla sağlanan %0.95 faiz oranlarıyla yine 25 bin TL 3 ay ödemesiz verilen nakit avans olanağıdır. Oda kaydınız olmadan doğrudan Türkiye Halk Bankası üzerinden sadece nüfus cüzdanı ve vergi levhanızla bu kredi imkanlarına başvuru yapabilirsiniz.

Meslek odası kaydı olanlar için ise 200.000 TL işletme kredilerin başvuruların başladığının da müjdesini buradan vermek istiyorum. 5 sene vadeli olarak 3 ayda bir ödemeli işletme kredisi kullanacaklar böylece başvurularını bağlı oldukları meslek odalarına yapabilir, aşağıdaki paylaşmış olduğumuz tablodaki geri ödeme imkanlarından yararlana bilirler.

Türkiye Halkbank Esnaf Kredisi 2021 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kuruluş amacı esnaflara nakdi destek sağlamak olan HALKBANK, özellikle pandemi ve ekonomik kriz gibi zor günlerde esnafımızın daha fazla yanında yer almaktadır. Böylece, devletimizden almış olduğu güç ile esnafımıza bir çok nakit imkanlarını çok düşük faizli yada faizsiz olarak dahi vermektedir. Bankamız tarafından sağlanan bu imkanlara başvurular nasıl yapılacağına geçmeden önce bilmeniz gerekilen sizlere sağlanan güncel fırsatların neler olduğundan ilk bahsetmek istiyorum.

 • Şuan oda kaydınız olmasa bile nüfus cüzdanı ve vergi levhanızla Türkiye Halk Bankasına başvuru yaparak 6 ay ödemesiz 25.000 TL kredi kullana bilirsiniz. Ekonomi İstikrar Kalkanı adı altında verilen kredinin yıllık faiz oranı %4.5 oranındadır. Geri ödeme vadesi ise 3 yıl ile sınırlıdır.
 • Yine HALKBANK sadece nüfus cüzdanı ve vergi levhasıyla başvuru yapan bütün esnafa 25.000 TL limitli Paraf kredi kartı sağlamaktadır. Banka tarafından verilen bu kredi kartıyla arzu etmeniz halinde 25.000 TL nakit avans çekebilirsiniz. Kullanacağınız nakit avansın geri ödemesi ise 12 ay taksitle sınırlıdır. 3 ay ödemesiz olarak kullanacağınız nakit avansın faiz oranı ise aylık sadece %0.95 oranındadır.
 • Meslek odanız üzerinden başvuru yapmanız durumunda 200.000 TL kadar işletme kredisi kullana bilirsiniz. Ayrıca, 500 bin TL kadar iş yeri satın alma kredisi başvuruları da kabul edildiğini müjdelemek isterim. Bu her iki kredinin faiz oranı ise yıllık %8.5 oranındadır.
 • KOSGEB tarafından KOBİ kaydı bulunan esnafımıza HALKBANK 500 bin TL kadar faizsiz kredi verdiğini biliyor muydunuz? ‘KOBİ Finansman Destek Programı’ kapsamında verilen bu kredi sizlere 3 başlık altında verilmektedir.
  1. İşletme Kredisi
  2. Makine-Teçhizat Kredisi
  3. Acil Destek Kredisi

HALKBANK üzerinden verilen bu kredilerin başvuruları ise kredi türüne göre şu şekilde yapılmaktadır.

 1. Paraf kart ve Ekonomi İstikrar Kalkanı paket başvuruları doğrudan HALKBANK üzerinde
 2. 200 bin TL işletme ve 500 bin TL iş yeri satın alma kredileri bağlı olduğunuz meslek odaları üzerinden
 3. 500 bin TL kredi yada kar marjı desteği ise KOSGEB üzerinden

yapılmaktadır.

HALKBANK Esnaf Kredisi 2021 Hesaplama Tablosu

Türkiye Halk Bankası esnafımıza çeşitli isimler altında kredi imkanları sağlamaktadır. Bunların nerede ise tamamın faiz desteği ise devletimiz sağlamaktadır. Dolayısıyla bankamız esnafa en iyi imkanlarla ticari kredi veren banka unvanına sahiptir. Bankamız tarafından verilen bütün esnaf kredilerin en üst vadelere ve mevcut faiz oranlarına göre geri ödeme planlaması ise şu şekilde yer almaktadır.

OCAK 2021 de HALKBANK yıllık %20 aylık ise %1.67 faiz oranlarıyla ticari kredi imkanı sağlamaktadır. 3 ayda bir ödemeli olarak sağlanan ticari kredinin geri ödeme planı ise şu şekilde oluşmaktadır.

Miktar Vade (Ay) 3 Ayda 1 Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 36 5.886 TL 70.664,52 TL
75.000 TL 8.832 TL 105.996,86 TL
100.000 TL 11.775 TL 141.329,02 TL
150.000 TL 17.664 TL 211.993,49 TL

HALKBANK tarafından esnaflara uygulanan diğer kampanya planları ise;

 • Ekonomi İstikrar Kalkanı kapsamında en fazla 25.000 TL kredi imkanı sağlanır. 6 ay ödemesi ve 36 ay vadeli olarak verilen kredinin aylık taksit ödemesi 752,96 TL olmaktadır.
 • Paraf kredi kartıyla esnafımıza yine en fazla 25.000 TL üst limitli olarak kredi olanağı sağlanmaktadır. 3 ay ödemesiz olarak verilen kredinin geri ödeme vadesi ise en fazla 12 aydır. Geri ödeme taksitleriniz ise aylık %0.95 oranına göre 2.240,92 TL olacaktır. Nakit avans şeklinde verilen bu kredinin başvurusunu HALKBANK ATM üzerinden yapabilirsiniz. Taksitli Nakit Avans Nedir? Nasıl Çekilir? (ATM-MOBİL) detayları bulabilirsiniz.
 • Meslek odanız üzerinden 200.000 TL kadar işletme kredisi kullana bilirsiniz. 5 sene vadeli olarak kullanacağınız kredinin ortalama olarak geri ödeme üç ayda bir taksit ödemesi ise 13.613,58 TL civarlardadır.

Meslek odanız üzerinden verilen kredinin diğer meblağlarda hesaplamaları görmek için Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosu‘na göz atabilirsiniz! Paraf kart ve Ekonomi İstikrar Kalkanı kapsamında verilen krediler için başvuru sahibine ait nüfus cüzdanı ve vergi levhası yeterlidir. Meslek odası üzerinden yapılacak olan işletme kredileri için istenilen belgeler ise aşağıdaki başlık altında yer almaktadır.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hazine desteği ile esnaf kredisi başvuru yapmak için Esnaf sanatkarlar odasına veya sicil müdürlüğüne kayıtlı olmanız gerekmektedir. Başvuru yaparken yanınızda

 • Nüfus hürriyet belgenizi
 • Oda kayıt ile sicil tasdikname
 • Vergi levha fotokopi ile başvurmanız gerekmektedir.
 • İmza ve gelir belgesi beyannamesi
 • İpotek edilecek olan araç için ruhsat ev için tapu belgesi
 • İş yeri kira sözleşmesi
 • İş yerinin sigorta belgesi
 • SGK ve vergi borcu yoktur yazısı

Meslek odasına kayıt ücreti 2021 yılında 783 lira civarlarındadır.!

HALKBANK Esnaf Kredisi Şartları Nedir?

Halk Bankası esnaflara kredi imkanı sağlarken bazı şartları da bütün kredi paketlerinde olduğu gibi aramaktadır. Sağlanan kredinin faiz desteğini de devletimiz tarafından tedarik edilmesi bu şartları biraz da olsa ağırlaştırmaktadır. Peki, meslek odası üzerinden olsun yada olmasın HALKBANK dan esnaf kredisi kullanacaklar dan ne gibi şartlar aranır?

 1. Mutlaka kredi notu değerinizin yüksek olması.
 2. İflas bildiriminde olmamış olmanız. (yatırım amaçlı olarak verildiği için)
 3. Gerekli olması durumunda kefil ve ipotek sağlamanız.
 4. Devlete vergi borcunuzun bulunmaması.
 5. En az 12 aylık esnaf olmanız. (Bu şart değişiklik göstere bilmektedir)

Esnaflar Faizsiz Kredi İmkanından Nasıl Faydalanabilir?

Yukarıda HALKBANK tarafından esnaflara sağlanan kredi imkanları içerisinde KOSGEB tarafından verilen faizsiz krediden bahsettim. Daha önceleri 100 bin TL olarak verilen bu kredi artık 500 bin TL üst limitlerle verilmektedir. 3 yıl vadeli KOBİ Finansman Desteği Programı kapsamında verilen kredi amacı ise şu şekildedir. Esnafımızın acil nakit imkanlarının sağlanması, makine veya teçhizat alımlarının tedarik edilmesi ve işletme genel giderlerin sağlamlamasıdır. HALKBANK yada anlaşmalı bankalar dan kullanacağınız kredinin faiz yada kar payı desteği alabilmeniz için ise kurum sizden şu şartları arar.

 1. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmanız. KOSGEB Giriş (VERİ TABANINA KAYIT OLMA İŞLEMİ)
 2. Aktif bir şekilde faaliyet gösteren
 3. KOBİ beyannamesi güncel olması. KOSGEB KOBİ Beyannamesi Doldurma Formu (GÜNCELLEME) de bu işlemleri yapabilirsiniz.
 4. İşletmenin NACE kodunun programda tanımlanmış olması

gerekmektedir. Programda yer alan ACİL DESTEK KREDİSİ için KOBİ işletmelerinden doğal afet, yangın yada terör gibi zayiata uğraması halinde programda tanımlanmış olan işletmelere girme şartı aranmamaktadır. Böylece acil destek kredisinden yararlana bilmeniz için saydığımız durumlardan işletmenizin etkilendiği valilik yada kaymakamlıklarca belgelendirmeniz yeterli olur.

Bu Ay En Düşük Faizli Ticari Kredi Veren Banka

Bilindiği gibi bir çok banka ticari kredi imkanlarını esnaf müşterilerine sağlamaktadır. Ticari geçmişinde bankalar ile münasebeti sorunsuz olanlara 60 aya varan vadeler ile kredi imkanları bankalarca sağlanır. 36 ay ile 60 ay olarak verilen ticari kredilerin vadeleri bankalara göre değişiklik göstere bilmektedir. Yine aynı şekilde ticari kredilerin faiz oranları bankalara göre ciddi şekilde değişmektedir. Bunu En İyi İşletme Kredisi Veren 2 Banka Hangisi olduğunda da zaten daha önceleri belirtmiştik. Ama burada sizler için farklı bir konuya değinerek tanıtım yapmak istiyoruz. Buda siz esnafımıza meslek odanız üzerinden başvuru yapmadan en iyi faiz oranları ile ticari kredi veren bankanın hangisi olduğudur. Sizler için aylık olarak güncellediğimiz faiz oranlarına göre ayın en düşük faizli ticari kredisi veren bankamız 60 aya %1.20 faiz imkanı ile Denizbank olmaktadır. Bankanın kredi aylık kredi ödeme ve toplam maliyeti ise şu şekilde oluşur.

Denizbank ESNAF KREDİSİ HESAPLAMASI (Aylık Ödeme)
Miktar 60 Ay Toplam Maliyet
30.000 TL 750,10 TL 45.006,23 TL
40.000 TL 1.000,14 TL  60.007,91 TL
50.000 TL 1.250,17 TL 75.010,12 TL
60.000 TL 1.500,20 TL 90.012,56 TL
70.000 TL 1.750,24 TL 105.014,04 TL
80.000 TL 2.000,27 TL 120.016,23 TL

0-850-222-06-00 numaralardan da detaylı bilgi alabilirsiniz.

"HALKBANK Esnaf Kredisi Başvuruları Başladı! (BU AYKİ FAİZLER)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"HALKBANK Esnaf Kredisi Başvuruları Başladı! (BU AYKİ FAİZLER)" - 52 YORUM
 1. blank Hakan çınar dedi ki:

  Merhaba 31/07/2017 tarihinde forklift adında iş makinası satın aldım 1 yıl kadar sonra vergi kaydımı yaptırdım ehliyetli operatörüm kiralama işi yapıyorum kendim kullanıyorum geçen ay esnaf sicil üyeliğimi yaptırdım 2 bin tl vergi ve bandrol borcum var minimum 50 maksimüm 100 bin civarı ihtiyacım var devameden özel banka kredim var kredi kartlarımın harcamaları aylık 5/6 civarlarında aksatmadan ödeme yapıyorum siz yardımcı olurmusunuz nasıl kredi kullanabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Esnaf yada ticaret odası üzerinden kredi kullana bilmeniz için vergi borcunuzun olmaması gerekir. Kredi notunuz yüksek ise ticari kredi kullana bilirsiniz.

 2. blank Hasan AYVERDI dedi ki:

  Merhabalar, henüz yeni bir esnaf olarak kredi basvurusu yapmak istiyorum, yaklaşık 3 ay oldu esnaf olalı ve 100 bin tl kredi kullanmak istiyorum bunun icin benden ipotek göstermemi isterler mi yoksa sadece kefille kredi kullanabilirmiyim, teşekkür ediyorum.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Esnaf odalarından kredi başvuruların hepsinde ipotek şartı vardır. Ticari işletme kredi için kefil yeterli olacaktır.

 3. blank Asena dedi ki:

  Ben internet üzerinden bebek kıyafeti satmak istiyorum ve yeni esnaf olucam kredi kullanmak istiyorum acaba yardımcı olabilirlemi bana ne gibi yardımcı olurlar bilgi verirmisiniz

 4. blank Seydi gür dedi ki:

  Ben esnafım ticaret odasına kaydım vardı ama bana dediler ki git esnaf odasına katdını yapın yaptıım ama internet ‘ten başvuru yaptım bana niye cevap

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Odanız üzerinden başvurunuzu yapacaksınız efendim.

 5. blank Osman özer dedi ki:

  Ticaret odasına bağlı 9 yıllık esnafım ( şahıs işletmesi)kullanabileceğim uygun faizli bir kredi var mı?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Odanız üzerinden başvuruda bulunmanız durumunda çok daha avantajlı ticari kredi olanaklarından yararlana bilirsiniz.

1 3 4 5
KOSGEBKredi.net