KOSGEB Kredi

2. El veya Sıfır Ticari Araç Alacak Olan Esnafa Müjde2. El veya Sıfır Ticari Araç Alacak Olan Esnafa Müjde

Eskimiş olan ticari araçlarınızı, 2020 da sıfır km ile devlet faiz desteklemeleri ile yenilemek isteyen esnaflarımıza müjdemiz var. Alınan Bakanlar kurulu kararı ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaleti ile sıfır yada ikinci el ticari araç kredisi alacak olan esnafımız Türkiye Halk Bankası finansmanında 150.000 TL üst limit ve senelik %4 faiz oranları ile tam 48 ay vadeye kadar desteklenmektedir. Ayrıca, mevcut ticari araçlarına bakım ve onarım yapacakları da kapsayan bu karar ile her türlü servis otobüsü veya yük taşımacılığı için kamyon yada TIR 2. el alımları da belli bir yaş şartının sağlanması durumda yine faiz desteklemeleri tabi tutulmaktadır.

2. El veya Sıfır Ticari Araç Alacak Olan Esnafa Müjde

Eskimiş olan ticari araçlarınızın yenilenme vakti geldi bile geçiyor ise 2020 senesi bunun gerçekleştirilmesi için çok iyi bir yıl bizce. Hatırladığınız gibi 2019 yılında Devletimiz taksicilik ile meşgul olan esnafımıza belli bir miktarda alacakları sıfır araç için vergi muafiyeti getirmişti. Yine Kamyon ve TIR dahil olmak üzere her türlü ticari taşımacılık yapan servin minibüs ve otobüs alımları için de Resmi gazetede yayımlamış olduğu karar doğrultusunda 2020 yılında %4 gibi düşük faizler ile kredi imkanı sağlamaktadır. ESKKK kefaleti ile sağlanan bu olanakların faiz farkları ise Hazine müsteşarlığı tarafından karşılanmaktadır. Resmi gazeteye göre, finansmanını Türkiye Halk Bankasının sağlamış olduğu ticari araç kredisi 3 başlıktan oluşmaktadır. Bu oluşturulan başlıklar ve  şartları aşağıdaki gibidir.

Sıfır Ticari Araç Alma Kredileri

Artık eskiyen ticari aracınızı sıfır km ise değiştirmek istiyor iseniz 60 ay vadeli krediniz Türkiye Halk Bankasında sizi bekliyor. 150 Bin TL kadar sıfır araç alacak olan esnafımız kredi başvurularını alacakları araçların faturaları ile kendi meslek odaları üzerinden yapabilirler. Ayrıca bu paket ile 3 yaş veya daha altında minibüs veya kamyonet yada 5 yaş veya altında kamyon, otobüs alımları da yine 60 ay vadeli olarak %5 faiz oranları ile sağlanmaktadır.

Ticari Araç Bakım & Onarım

Hepimizin bildiği gibi ticari araçların özellik ile kamyon ve otobüs sınıfında yer alanların bakım ve tadilatları oldukça yüksektir. Özellik ile Allah muhafaza daha çok motor arızaları hazırlıksız yakalanan esnafımızın ciddi boyutta belini bükmektedir. Bu ve buna benzer ticari araç, bakım yada onarımları ile yine aracınızın ihtiyacı olan yazlık veya kışlık lastikleri dahil olmak üzere her türlü gereksinimlerini senelik %4 bir senden fazla vadeler için ise %5 gibi faiz oranları ile Türkiye Halk Bankasından devlet destekli kredi olarak karşılayabilirsiniz.

İkinci El Ticari Araç Alımı

Ticari taşımacılığa ikinci el bir araç ile başlamak isteyenler için oluşturulmuş olan bir fırsat paketidir. 120 ay kadar yaşlarda olan tüm servis araçları ile kamyonetler bu paket kapsamında 36 aya kadar düşük faiz oranları ile kredilendirilebilir. Yalnız alacağınız 10 yaşına kadar olan ikinci el ticari aracın mutlak suret ile fatura kesilmesi gerekmektedir. Kesilen ikinci ele ait fatura karşılığında aracı size satan firmaya banka ödeme yapar.

Devlet Destekli Sıfır ve İkinci El Ticari Araç Alım Kredileri

Devlet Destekli Sıfır ve İkinci El Ticari Araç Alım Kredileri

Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Belirttiğimiz şartlarda ticari araç kredisi almak isteyen esnaflarımız ilk olarak bu başvurularını kendi meslek odalarını el yazısı ile yazılmış bir dilekçe ile beyan etmek zorundadır. Dilekçe örneği şu şekilde olabilir.

Bozüyük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan’lığına

Türkiye Halk Bankası tarafından ESKKK kefaleti ile sağlanan ticari araç kredi imkanları ile sıfır veya ikinci el araç almak istiyorum. Gerekli istihbarat sorgulamasının yapılması ve tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.

İsim SOY İSİM / İmza

Olacak şekilde yazmanın yeterli olacaktır. Yazmış olduğunuz dilekçeye istinaden oda tarafından bir istihbarat sorgusu yapılır ve başvurunuz olumlu görülsün yada görülmesin size oda tarafından 15 gün içinde bir cevap gelir. Başvurusu olumlu olanlar oda tarafından verilen belge ile Türkiye Halk Bankasına şahsen talep ettiği ticari araç kredisi paketi için giderler. Bankada esnafa ait istihbarat sorgularını yapmak için belli bir süre talep edebilir. Bu süre zarfında esnafın KKB Kredi notu değeri ile senelik mali gelir tablosu incelir. İstihbarat sorgusunda, şayet herhangi bir olumsuzluk rastlanmaz ise başvuru miktarı ile birlikte kredi onaylanır.

Başvuru miktarı gelirinize göre 150.000 Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir. Yalnız her kredi de olduğu gibi ticari araç kredilerinde de bazı komisyon kesintileri olmaktadır. 2020 senesi güncel esnaf kefalet kredi hesaplama tablosu sitemizde mevcuttur.

 

"2. El veya Sıfır Ticari Araç Alacak Olan Esnafa Müjde" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"2. El veya Sıfır Ticari Araç Alacak Olan Esnafa Müjde" - 19 YORUM
  1. blank eşana kurçan dedi ki:

    11/112019 da açılışını yaptığım albayrak dürüm kokoreç atlı işletmeme ticari araç almak istiyorum ama şu anda bu aracı alacak maddi gücüm yok tamamına kredi kullanıp ticari arac alabiıirmiyim fıransız malı araç haric

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      Aracın tamamına kredi kullanamazsınız ne yazık ki

KOSGEBKredi.net