KOSGEB Kredi

100 Bin EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? (2020 Başvuru Formu)100 Bin EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? (2020 Başvuru Formu)

İlk olarak başlatılan uygulama ile Emniyet Genel Müdürlüğüne (EGM) 10 bin bekçi alımı yapılmıştı. Yazılı sınavlar ile alım yapılan bekçilik mülakatları artık 100 soru üzerinden test uygulaması ile yapılacaktır. EGM tarafından paylaşılan duyuru ile artık KPSS ve TYT sınavı dikkate alınmayacak. Buna göre sınavları MEB tarafından özel olarak 81 ilin tamamına değil sadece merkezi iller de yapılacak. 4 yanlışın 1 doğruyu götüreceği kuralının olmadığı yeni sınav uygulaması ile 50 doğru cevap verenler bekçi adayları bir sonraki mülakata geçme hakkına sahip olacak. Ayrıca EGM tarafından yapılan yazılı açıklama ile 2018 yılında yapılan bekçilik alım sınavları 2020 yılında nerede ise 2 kat daha zorlaştırılmıştır. EGM Personel Alımı tarafından çarşı ve mahalle bekçisi başvuruları için yapılan son dakika açıklamasında askerlik yapma şartının da kaldırıldığı edindiğimiz bilgiler içerisinde yer almaktadır.

2020 Bekçilik Alımı Olacak Mı?

Mahalle ve sokakların gece güvenliği, huzuru sağlama ve yaşanacak gasp hırsızlık gibi olayların önüne geçmek için emniyet güçlerine ilave destek olarak ortaya çıkan bekçilik çok eski yıllarda hizmet vermiş mesleklerden. Geçtiğimiz dönem yapılan bekçilik alımında açıklanan 17 bin kişilik kadroya 7 bin kişi alımı yapılmıştı. Kalan 10 binlik açık için düğmeye basıldı ve bekçilik başvuruları için beklenen açıklama geldi. 76 ilde açılan 7 bin kişilik bekçilik kadrosuna geçtiğimiz dönem 77 bin kişi başvurmuş yazılı sınavın ardından sözlü sınav ve mülakattan sonra başarılı olanlar bekçi olmaya hak kazanmıştı. Bu sene yani 2020 yılı için artık bekçilik alımları için sınav uygulaması ciddi bir şekilde değişikliğe gidilmiştir. EGM tarafından paylaşılan bildiri ile artık düzenlenen sınavlar özel olarak MEB tarafından merkezi illerde yapılacaktır. Yapılacak olan sınavlar için yeni düzenlemeler ise şu şekildedir.

 • Sınavlarda 10 soru sorulacaktır. Her sorulan sorunun doğru cevabı ise 1 puan olarak değerlendirilecektir.
 • 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecektir.
 • 10 soru üzerinden yapılan sınavda 50 puan ve üzeri alan sınavı geçmiş olarak sayılacaktır.
 • 50 puan ve üzeri puan alanlar bir üst mülakata geçmiş olarak kabul edilecektir.
 • Yapılan sınavda Türkçe, Matematik, Fen, Hayat ve Sosyal bilgiler üzerinden sorular sorulacaktır

Ayrıca EMG tarafından yapılan duyuruda 2020 itibarı ile bekçi alımları için askerlik şartı da artık kaldırılmıştır. Finansman sektörü için de yapılan yeni uygulama ile Polis Bekçilere Özel Kredi Müjdesi ayrıca verildiğini belirtmek isterim.

Yeni Bekçi Alımı İçin Aranan Şartlar Nedir?

Çarşı ve mahalle bekçi alımları için bazı şartları sağlamanız gerekir. Her ne kadarda yıllar içerisinde sınav uygulamasında değişikliğe gidilmiş olsa da bekçi olmak için istenilen şartlar değişmektedir. Devlet kadrosunda bir işe sahip olmak bekçi olmak için aranan bu şartlar ise şu şekildedir.

 • Türk vatandaşı olmak,
 • İlkokulu bitirmiş olmak (İçişleri Bakanlığı gerektiğinde ilkokul yerine eğitim şartını yükseltebilecek)
 • Başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,
 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Boyu 1.67 den kısa olmamak. Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında bulunmalı,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin toplum genel ahlak kuralları dışında bir yaşantısı olmamalı
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Bu şartlara sahip çarşı ve mahalle bekçisi olacaklar başvuru işlemlerini aşağıda bahsetmiş olduğumuz şekilde gerçekleştire bilirler.

Bekçi Alımı Başvuru Formu 2020

Polis Akademisi Başkanlığı resmi İnternet sitesi https://bit.ly/2TgtlXJ aracılığı ile başvuru tarihi, başvuru formu ve sınav tarihleri duyurusu başvuru son tarihinden en az on beş gün evvel duyurulacaktır. Yapılacak üç aşamalı sınavda; yazılı olarak (Türkçe, sosyal bilgiler, fen, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür) 50 puanın üstünde almak, fiziki sınavda 60 puan üzeri başarı göstermek, sözlü mülakatta ise kişinin öz güven ve beden dili analizi bunların yanında verilecek bir konu üzerindeki genel kültür seviyesi, kendisinden istenileni kavraması, öz güveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi ayrı arı değerlendirilip her biri 20 puanın altında olmamak kaydıyla toplamda 70 puanın altına düşmeyen adaylar başarılı olmuş sayılacaklardır. Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında ise 3 ile 10 derece arasında 10 bin çarşı ve mahalle bekçi kadrosuna yerleşmeniz için bu üç sınavın ortalaması; yazılı ve fiziki sınavın %25 i, sözlü sınavın ise %50 şeklinde hesaplanacak. Asıl listede yayınlanacak bu başarılı adaylar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçirildikten sonra sağlık kurulu raporu ile mesleğe hak kazanmış olacaklar.

Hangi İllerde Bekçilik Alımı Daha Fazla, Maaşları Ne Kadar Olacak?

Bekçilik görevini isteyen kişiler için bu göreve büyük şehirler de ve güvenlik sorunu yaşayan illere daha fazla yer verilecek diyebiliriz. Maaşları ise tahsillerine göre değişiklik gösterecektir. En düşük ilk okul bekçi maaşı 2020 yılı için 4.302 TL den başlayacaktır. Lise mezunu bir bekçi ise aylık 4.352 TL ile 4.455 TL arasından bir maaş alacaktır. En fazla maaş alacak bekçi aylığı ise 4.400 TL olmaktadır. Bekçi alımı için en çok sınav yapılacak olan illerimiz ise;

 • İstanbul
 • Ankara
 • Bursa
 • İzmir
 • Adana

Olmaktadır. Çarşı mahalle bekçi alımları için duyurular sadece https://www.egm.gov.tr/duyurular adresi üzerinden yapılacağını lütfen unutmayın. Tabi, siz adaylarımız için başvuru tarihleri açıklandığı zaman bu sayfadan içerik güncellenerek ayrıca duyuracağımızı da ayrıca belirtmek isterim.

 

"100 Bin EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? (2020 Başvuru Formu)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"100 Bin EGM Bekçi Alımı Olacak Mı? (2020 Başvuru Formu)" - 46 YORUM
 1. blank onur dedi ki:

  izmir için nezaman bekçi alımı yapılacak

 2. blank Volkan dedi ki:

  İstanbul’da ki alımlarda ” ASKERLİK ŞARTI ” arandı. Acaba Türkiye geneli yapılacak olan alımda da bu şart geçerli olacak mı? Bir bilginiz var mı?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Süreli olarak şartlar değişebiliyor, yeni alımlarda güncelleme yaparak sizleri bilgilendirme yaparız.

 3. blank Nermin goksoy dedi ki:

  Bekçilik Alimi hangi tarihte olacak açık öğretimi okuyan bas vurabilir mi lise açık ogretim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Her tarih açıklmasında içerik güncelleniyor efendim.

 4. blank Ümit dedi ki:

  Bursa bekci alimlari ne zaman olcak ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tarihler belli olunca sizleri aydınlatacağız.

 5. blank Yaşar dedi ki:

  Ilk başvuru tarihi ne zaman

KOSGEBKredi.net