KOSGEB Kredi

100 Bin Bekçi Alımı Olacak Mı? (2020 Başvuru Formu)100 Bin Bekçi Alımı Olacak Mı? (2020 Başvuru Formu)

Geçtiğimiz yıl içinde yapılan bekçilik alımını kaçıranlar ve bekçi olmak isteyen adaylar için 2020 bekçi alımı İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Devlet kadrosunda bir işe sahip olmak isteyenler hem yazılı sınavda, hem sözlü ve fiziki mülakatlarda başarılı olmasının devamında bekçi olabilecek. 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosuna katılmak isteyen adaylar için bekçilik başvuru şartları, başvuru formu ve yapılacak üç aşamalı sınavın ayrıntılarını merak edenler için paylaştık.

2020 Bekçilik Alımı Olacak Mı?

Mahalle ve sokakların gece güvenliği, huzuru sağlama ve yaşanacak gasp hırsızlık gibi olayların önüne geçmek için emniyet güçlerine ilave destek olarak ortaya çıkan bekçilik çok eski yıllarda hizmet vermiş mesleklerden. Geçtiğimiz dönem yapılan bekçilik alımında açıklanan 17 bin kişilik kadroya 7 bin kişi alımı yapılmıştı. Kalan 10 binlik açık için düğmeye basıldı ve bekçilik başvuruları için beklenen açıklama geldi. 76 ilde açılan 7 bin kişilik bekçilik kadrosuna geçtiğimiz dönem 77 bin kişi başvurmuş yazılı sınavın ardından sözlü sınav ve mülakattan sonra başarılı olanlar bekçi olmaya hak kazanmıştı. 2. dönem bekçilik alımı için alınacak ⇒10 bin bekçi adayı yine önce yazılı ardından sözlü sınav ve parkur⇐ mülakatından sonra başarılı olduğu takdirde bekçilik kadrosuna alınabilecek.

Yeni Bekçi Alımı İçin Aranan Şartlar Nedir?

Devlet kadrosunda bir işe sahip olmak bekçi olmak için bazı şartlar istenmekte;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • İlkokulu bitirmiş olmak (İçişleri Bakanlığı gerektiğinde ilkokul yerine eğitim şartını yükseltebilecek)
 •  Askerlik ödevini bitirmiş olmak,
 • Başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
 •  Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,
 •  Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Boyu 1.67 den kısa olmamak. Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında bulunmalı,
 •  Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 •  Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 •  Adayın kendisinin ve evli ise eşinin toplum genel ahlak kuralları dışında bir yaşantısı olmamalı
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

Bekçi Alımı Başvuru Formu 2020

Polis Akademisi Başkanlığı resmi İnternet sitesi https://bit.ly/2TgtlXJ aracılığı ile başvuru tarihi, başvuru formu ve sınav tarihleri duyurusu başvuru son tarihinden en az on beş gün evvel duyurulacaktır. Yapılacak üç aşamalı sınavda; yazılı olarak (Türkçe, sosyal bilgiler, fen, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür) 50 puanın üstünde almak, fiziki sınavda 60 puan üzeri başarı göstermek, sözlü mülakatta ise kişinin öz güven ve beden dili analizi bunların yanında verilecek bir konu üzerindeki genel kültür seviyesi, kendisinden istenileni kavraması, öz güveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi ayrı arı değerlendirilip her biri 20 puanın altında olmamak kaydıyla toplamda 70 puanın altına düşmeyen adaylar başarılı olmuş sayılacaklardır. Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında ise 3 ile 10 derece arasında 10 bin çarşı ve mahalle bekçi kadrosuna yerleşmeniz için bu üç sınavın ortalaması; yazılı ve fiziki sınavın %25 i, sözlü sınavın ise %50 şeklinde hesaplanacak. Asıl listede yayınlanacak bu başarılı adaylar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçirildikten sonra sağlık kurulu raporu ile mesleğe hak kazanmış olacaklar.

Hangi İllerde Bekçilik Alımı Daha Fazla, Bekçi Maaşları Ne Kadar Olacak?

Bekçilik görevini isteyen kişiler için bu göreve büyük şehirler ‘de ve güvenlik sorunu yaşayan illere daha fazla yer verilecek diyebiliriz. En fazla bekçi alınacak şehir başta İstanbul 200, Ankara 150, Bursa ve İzmir 100 ve diğer illerde de polis teşkilatına destek olacak şekilde dağıtım yapılacak. Göreve başlayacak bekçi adayları bekar, evli ve çocuk sayısına göre maaşları farklılık göstermektedir. Ortalama bir bekçi göreve başladığında alacağı maaş 3000 bin lira civarında olacağı kanaatindeyiz.

"100 Bin Bekçi Alımı Olacak Mı? (2020 Başvuru Formu)" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"100 Bin Bekçi Alımı Olacak Mı? (2020 Başvuru Formu)" - 9 YORUM
 1. Zeki dedi ki:

  Başvuruda bulunmak istiyorum fakat aktif bir link bulamadım.

 2. Ferhat dedi ki:

  Bekçiliğe başvurmak istiyorum

 3. yusuf dedi ki:

  bekçi başvuru yapmak istiyorum

KOSGEBKredi.net