KOSGEB Kredi

10 20 50 Başlık Süt İneği Ahır Proje Örneği Maliyeti10 20 50 Başlık Süt İneği Ahır Proje Örneği Maliyeti

Bedavaya tamamen ücretsiz olarak 10 baş dan 50 büyükbaş süt ineği için modern yarı açık veya tam olarak kapalı ahır projesi sahip olmak için kesinlik ile doğru yerdesiniz. Sizler ile paylaşacağımız bu proje örneği ile bir çok devlet kurumundan hibe desteği de alabileceksiniz. Maliyet oranları dahil olmak üzere, betonarme yada prefabrik tabanlı elektrik, mekanik autocad ( dwg )çizimleri ile fizibilete çalışmaları için cebinizden 20 baş dahil olmak üzere tüm besi çiftliği için 2019 yılı güncel USD kuruna göre TL hesaplamalarını da ayrıca yaptık. Ayrıca talep gelmesi durumunda 100 başa kadar örnekte yer alan projeler içinde siz çiftçilerimize büyük bir memnuniyet ile yardım etmekteyiz.

Süt Hayvancılığında Ahır Kaliteniz Çok Önemli

Et için besicilik kadar çok fazla aranmasa da süt hayvancılığı yapacaklar için ahır projesi çok önemlidir. Bunun başlıca nedenlerini sıralarsak.

 1. Kesinlik ile konfordan dolayı hayvanlarınız çok daha verimli bir şekilde size süt verecektir.
 2. Kaliteli bir çevre olacağı için hijyen bakımından da asla başınız ağrımayacak dolayısı ile ürünleriniz zarar görmeyecektir.
 3. Devletten proje kapsamında ( TKDK ve Tarım İl Müdürlükleri ) geri ödemesiz kredi denilen hibe teşviklerini alabileceksiniz.
 4. İş yükünüz neredeyse tamamen azalacaktır. Ayiretten işçi çalıştırmak zorunda kalmayacaksınız.
 5. Aydınlatma, ısıtma gibi giderlerden en az %50 kar elde edersiniz.
 6. Beslediğiniz hayvanların gelişimi daha hızlı olacağı için yem giderleriniz de ciddi düşüş izlersiniz.

bu ve bunun gibi bir çok neden den ötürü kuracağınız ahır ister en alt sayı olan 10 baş olsun isterse 100 baş olsun bir işe başlıyorsanız kaliteli bir barınak inşasını gerçekleştirirseniz hem uzun vadeli olur, hemde yapılan yatırım daha kısa sürede size TL olarak döner.

100 Başlık Bir Büyükbaş Ahır Kurulum Maliyet Oranı Ne Kadardır ?

İleri dönük olarak bir büyükbaş hayvancılık yapacaksanız bizim sizlere tavsiyemiz en az 100 başlık bir ahır inşa etmelisiniz. Bu ahırın kurumu için sizin bazı fizibilte çalışmalarını daha önceden yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise maliyet oranları için gerekli parayı temin etmeye gelmektedir. Hazır iş maddiyattan da açılmışken, şayet maddiyat bakımında hesabınız uymuyorsa, çiftçilerimize en  başta Ziraat bankası olmak üzere bir çok banka hayvan kredisi vermektedir, bilginize.. Şimdi ilk olarak kurulacak ahır için gerekli olanları belirtelim sonrasında cebinize yansıyacak olan maliyete geçebiliriz.

En Az 100 Başlık Bir Ahır Kurulumu İçin Olması Gerekenler Nelerdir ?

Biz size 100 baş bir ahırda 10 baş da 20 de 50 büyükbaş da hayvana rahatlık ile bakabileceğiniz için size bu sayı için bir ahır için gerekli olanları belirtmeyi çok daha  uygun gördük. Buna göre kurulacak olan yarı açık yada tam kapalı bir ahır için şunlara gerek vardır.

 1. En az 15 dönüm bir arazi gerekmektedir. Bu arazinin hafif eğim olması sizi özellik ile yağışlı havalarda çok rahatlatacağı için en az %20 eğimli olması önerilmektedir.
 2. Ahırın her türlü doğa olaylarına karşın dimdik ayakta durabilmesi için 100 cm derinliğinde bir temele sahip olması gerekmektedir.
 3. 10 baş dahi bir ahır kuracak olursanız olun buradaki kapalı alanın en az duvar yüksekliği 1.70 cm olması gerekir. Ayrıca; yan direk yüksekliği 5 metre, orta alan yüksekliği en az 6 metre olamalı çatının orta alı da 60 cm açık bırakılarak üstüne ayriyeten koruma çatısı çıkılmalıdır.
 4. Hayvan yatakları 4 * 8 metre olması uygundur.
 5. Yemleme yolu en az 4 m olmalıdır.
 6. Sağım sistemi kurumu için en az 11 m yüksekliğinde  9 * 15 m2 eninde bir alan bırakılmalıdır.

Güncel Kur Üzerinden 10 ile 100 Baş Hayvan Ahır Maliyet Oranı

Ufak bir hatırlatma yapmam gerekirse şayet GAP, DAP, DOKAP ile KOP bölgelerinde projenizi hayata geçirecekseniz devlet hibe ahır destekleri 2019 yılında devam etmektedir. Maliyet oranlarını en az bu proje kapsamında %70 kadar düşürebilirsiniz. Sıfırdan başlayıp canlı süt hayvancılığı için inek alacaklar için gereken kalemlerdeki harcamalar ortalama olarak şöyledir.

 1. 100 Adet inek alacaklar için 4.000 TL ortalamadan ceplerinden çıkacak para 400.000 TL olacaktır.
 2. Bina inşaat giderleri maliyeti ortalama 100 başlık bir ahır için 250.000 TL
 3. Süt sağım ile soğutma / saklama depoları için 20.000 TL
 4. Yem karma de dağıtma makinesi 15.000 TL
 5. 2 Takım sıyırıcı 40.000 TL
 6. Yatak ve kilit sistemleri 15.000 TL
 7. Gübre saklama çukuru için 100.000 TL

olarak ortalama bir hesap ile 100 başlık bir canlı hayvan alım size ahırın maliyeti 1.050.000 TL yani bir milyon elli bin TL mahal olacaktır. Bu maliyet oranı ise 50 baş için 500 bin TL kadar düşecektir.

50 Baş Kapasiteli Büyük Baş Hayvancılık Proje Örnekleri

50 Başlık bir inek süt üretimi ahır kuracaksanız size autocad ismini verdiğimi program ile çizilmiş olan dwg formatın da bir proje mutlak suret ile lazım olacaktır. İhtiyacınız olacak proje de tesisin iç mimarının dan tutunda elektrik ve mekanik çizimlerine kadar bir kaç sayfa çizimin size ait klasörde yer alması gerekmektedir.

 • 50 baş ahır projesine ait iç mimarı çizimi.

 • İç Mekanik Proje Çizimi

 • Ahıra ait elektrik projesinin çizimi

 • Statik Proje Örneği

Bunların yanı sıra lazım olacağınızı düşündüğümüz perde ve kolonlara ait statik rapor ile ölçümlerin yer aldığı metraj cetveline de siz değerli çiftçilerimiz için yer verdik.

"10 20 50 Başlık Süt İneği Ahır Proje Örneği Maliyeti" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"10 20 50 Başlık Süt İneği Ahır Proje Örneği Maliyeti" - 51 YORUM
 1. Kadir bek dedi ki:

  20 baş ahir projeniz varmi maliyeti kaç para

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Maliyetler hakkında net bir gibi vermek doğru olmaz. Zira kurulumda kullanılacak olan malzeme kalitesine göre bu miktar değişmektedir.

 2. Samet ERDOĞAN dedi ki:

  Merhaba :
  Yukarıda bahsetmiş olduğunuz konular hakkında bize yardımcı olacak kurum veya kuruluş hakkında bilği vermeniz mümkün mü?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Samet bey bu tür projeleri danışmanlık firmaları temin etmektedir. Hatta hibe teşvikine uygun kriterlere sahip iseniz ( yatırımın yapılacağı il çok önemli ) size hibeye giden yolda da yardımcı olacaklardır. ODS danışmanlık firması gibi..

 3. Mehmet dedi ki:

  Yaklasik 30 baslik ahir icin ne kadar para gerekli hibesiz hibeli olursa arsa benim 13 donum

 4. Mehmet dedi ki:

  50 bas ahir icin devlet kredisi nasil alinir ahir bittikten sonrami yoksa oncemi hayvan teminini nasil oluyor hibemi kredimi

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Soru biraz çelişkili geldi ama anladığım kadarı ile cevap vereyim, ahırınızı yaptıktan sonra hibe başvurusunda buluna bilirsiniz. Tabi bunun için bir proje hazırlatmanız da şarttır.

 5. mevlüt yılmaz dedi ki:

  iyi günler ordu ilinde yaşıyorum 20 başlık süt üretiçiliği yapmak istiyorum ne gerekli bunun için hibe almam için iyi günler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çok şanslısınız, çünkü TKDK Ordu ilimizi desteklemektedir. Tüm iletişim bilgileri ise https://ordu.tkdk.gov.tr/ burada yer almaktadır. Lütfen bu kurum ile iletişime geçiniz, mutlaka projenize hibe alabilirsiniz.

 6. veysel dedi ki:

  40 baş süt inekleri için acik hava besihanesi yaptiracagim bunun projesini kimler çiziyor ?

 7. Ufuk dedi ki:

  Mrb kastamonuda bu islemleri yapmak istiyorum milli emlaktan arsa kiralayip tkdk dan destek alabilirmiyim bide bu destekler parayi once biz verip sonrasinda mi geri aliyoruz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yatırımı ilk olarak kendinizin yapmanız gerekmektedir.(0366) 214 01 09 numaradan detaylı net bilgi alabilirsiniz.

 8. Deniz dedi ki:

  Tokat ilinde oturuyorum . TKDK bulunduğum yeri destekliyor mu ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, evet buyurun iletişim bilgileri. Adres: Yeşilırmak Mah. Çeçenistan Cad. No:7 Cangözler İş Merkezi Tel: 0356 213 06 32

   1. Mustafa dedi ki:

    Adıyaman’ın bir ilçesinde yaşıyorum sigortalı olarak bir işte çalışıyorum. Ve 10 başlık bir çiftlik kurmak istiyorum. Ve üzerime ait herhangi bir arsa veya geçmişte hayvancılıkla alakalı hiçbir şey yok. Ziraat bankasından nasıl kredi kullanabilirim ve devletten başka hangi şekilde destek alabilirim .

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     İlk olarak ÇKS belgesi çıkarınız. Daha sonra ilk defa hayvancılık yapacağınız için herhangi bir taşınmazı rehin göstererek birde 2 kefil ile faizsiz kredi kullana bilirsiniz.

 9. Mustafa dedi ki:

  Ben kayseri de besicilik yapıyorum nasıl
  Bu haklardan yararlanırim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üzgünüm o ilimiz ne yazık ki desteklenmiyor.

   1. Berat dedi ki:

    Erzincan da yapacağım bu işi yalnız nasıl bi yol izleyeceği mi bilmiyorum 30 başlı süt çift liği kurmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 10. mehmet karaaslan dedi ki:

  merhabalar ben 40 baslık bir işletme kurmak istıyorum bana yardımcı olurmusunuz neler gereklıdır

 11. Ali karamahmut dedi ki:

  Trabzonda yaşıyorum eve bağlı ahırlarımız var 5 10 hayvan kapasiteli hibe kredisi almak için uygunmudur tabi ahırlar yenilenecek gerekirse büyütülecek

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, evet 0-462-225-03-85 numarayı arayınız.

   1. AZAD KIRMIZIYILDIZ dedi ki:

    MRB BEN MUŞ BULANIKTAN 25 BAŞLIK Bİ SUT ÇİFİLİK KURMAK İSTİYOM KÖYÜME DÜNÜP 350 BİN TL PARAM VAR NE ŞEKİLDE DESTEK ALBİLİRMİ ÇİFLİGİ YAPTIKTAN SONRAMI DESTEK ALINIR YOKSAN BERİLİ AŞAMALARDA DESTEK VERİYORMUSUNUZ bana detaylı alatırmısın bu parayla yapabilirmiyim

 12. Furkan dedi ki:

  İyi günler Yalovada süt çiftliği kurmak istiyorum aradim var ama henüz projem ve ahırım yok nasıl hibe alabilirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Lütfen 0224 243 85 35 bu numarayı arayınız.

 13. Ayhan Boylu dedi ki:

  Ben hibe desteği alarak hayvancılık yapmak istiyorum bu işi nasıl yapabilirim Bana yardımcı olabilir misiniz nasıl iyidir kredisi alabilirim 350 dönemi erken arazim var ve genç Çiftçi iyi yaşam 36 konuda bana yardımcı olabilir misiniz Teşekkürler iyi çalışmalar

 14. Osman dedi ki:

  Ben üniversite bitirdim atanamadım ama inek çiftliği kurmak istiyorum.maddi olarak imkanım yok yaşadığım şehir Şanlıurfa nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olur musunuz.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, 0-414-314-15-39 bu telefon numarasını aramanızı tavsiye ederim.

 15. Ahmet dedi ki:

  Konya’ da 100 başlık süt ineği ahır projesi yapmak istiyorum.
  Hibe ve kredi hakkında bilgi alabilirmiyim, Konya bu kapsama dahilmi

 16. gül dedi ki:

  ben bursa mustafa kemalpaşa koyündenim sıfırdan 50 büyük başlık bir çiflik kurmak istiyorum bunun tamamını devlet destegile yapabilirmiyim bu arada 60dönüm kendi arazimiz var

 17. Mucahit KARAKOÇ dedi ki:

  Merhabalarbn 20 başlık süt ineği ahırı yapmak istiyorum maliyeti ne olur k.maraş elbistan

 18. Cuma dedi ki:

  Merhaba. Muğla bölgesinde 200 büyükbaşlık tesis yapmak istiyorum. Sigortasızım. Çalışmıyorum. İlk kez tarımla uğraşacağım. Alınacak araziyi ve tesisi rehin gösterip kredi kullanabilir miyim?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Zaten aranan en büyük şart ipotektir. Sizde bu sorunu çözdüğünüze göre neden olmasın.

 19. Ramazan dedi ki:

  Merhaba bn daha önce hayvancılık yapmadım
  Arazimde yok 50 büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum devletten hibe alabilirmiyim bunun için kosgebe proje filan vermem gerekiyormu sıfırdan başlayacağım yardımcı olabilirmisiniz

 20. Fevzi özen dedi ki:

  Merhaba afyon sinanpaşa ilçesinin orman köyünde 150 başlık çiftlik kurmak istiyorum yarı besi yarı süt bununla ilgili çok açıklayıcı bir purojeye ve bilgiye ihtiyacım var

 21. İsmail dervişoğlu dedi ki:

  Merhabalar ben hakkari çukurcada oturuyorum 20 30 başlık ahir ne kadar param olması gerekiyor tabi 20 30 süt inekleri icin

 22. Kadir dedi ki:

  Ben 100 hayvanlık sadece besi hayvancılığı yapmak istiyorum. (Dişi hayvan olmayacak) ahır ve kapalı sistem maliyeti ne kadar olur . Devlet desteği de var mı bilgilendirirseniz memnun oluruz iyi çalışmalar..

 23. Mehmet dedi ki:

  TKDK destekli 10 baştan başlayıp 50 başa cikarilacak şekilde sağmal ahir kurulumu ekipmanları ile birlikte ne kadar tutacaktir

 24. Haluk Gani Arabacı dedi ki:

  Uşak ta yaşıyorum KOSGEB desteği alabiliyomuyum 30 başlık

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ticari işletme kurmanız halinde alırsınız.

 25. Mustafa dedi ki:

  30 küçük baş 25 büyük baş ciflik düşünüyorum 3 dönüm yer var yer Yozgat/Sorgun da biraz bilgilendire bilirmisiniz devlet destekli tabi neler lazım şimdiden TSK

 26. Serhat dedi ki:

  50 BAŞ süt ineği örnek proje atabilir isiniz acaba minnettar kalırım yardım ederseniz

 27. adem dedi ki:

  merhaba benım 10 000m2 arazım var 50 baslık sut inekciligi yapmak ıstıyorum kendım mı yapsam yoksa tesvikli mı yapsam anlayamadım bizim kafamızı karıstırıyorlar devlet tesvilki yaparsanız sıze daha pahalı olur dıyorlar ve verdıklerı zaman ıcerısınde bıtırmenız gerek diyorlar bızı aydınlatırsanız sevınırı m

 28. Bahtiyar dedi ki:

  Merhaba 20 başlık bir ahir yapmak nasıl bir yol izlememiz gerekir sıfırdan yapmak istersek bu projeyi Sinop’ta yapmak istersek birde

 29. doğan işçi dedi ki:

  merhaba ben 50 başlık bir çiftlik kurmak istiyorum balıkesir bölgesinde bunun için projemi hazırladıktan hibeyi çiftlik inşaatı bittikten sonramı alabiliyorum yoksa projemi sunup hibe alarak inşaata başlayabiliyor muyum ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yatırımı kendi imkanlarınız ile yaptıktan sonra hibe alıyorsunuz.

 30. Fedayi yıldırım dedi ki:

  Merhaba, Sakarya’da 100 baş Süt çiftliği kurmak istiyorum. Bunun için ahırı kime yaptırabiliriz? Teşekkürler.

 31. okan dedi ki:

  denizli de yaşıyorum niğde yada denizlide 20 başlık süt ineği işletmesi için niğde ili için hangi desteklerden denizli için hangi desteklerden faydalanabilirim.

 32. ramazan başdaş dedi ki:

  25 baş bir büyükbaş çiftliği var burayı almayı ve işçi çalıştırmayı düşünüyorum. Bu sayıda bir çiftliğin işlerini tek işçi görebilir mi. Çiftliğin projeye uygun olduğunu varsayalım ve süt çiftliği olacağını hesap ederek cevaplayalım mümkünse.

 33. semihh dedi ki:

  50 başlık süt ciftliği kurmak istiyorum sakarya için hibe kredisi var mı ne kadarlık bir hibe destği var

 34. Muammer dedi ki:

  Merhaba 50baslik süt ahir yapımı için neler gerekli.elimde maliyet ile ilgili birikim yok ama bu işi yapmak istiyorum hayvan yem için ve ahir için gerekli tarlam mevcut fakat maliyeti yapamıyorum köye dönüş projesi adı altında yapabilurmiyim

KOSGEBKredi.net